EU kopíruje Trumpa. I ona odložila platnost cel na americké zboží

36
cel
Foto: Pixabay.com

Evropská unie o 90 dní odloží platnost cel na vybrané americké zboží, která měla začít platit 15. dubna. Dnes [10.4.] to oznámila předsedkyně Evropské komise [EK] Ursula von der Leyenová.

Reagovala tak na amerického prezidenta Donalda Trumpa, který včera [9.4.] snížil většině zemí původně zamýšlená vysoká cla na deset procent na dobu 90 dní.

„Vzali jsme na vědomí oznámení prezidenta Trumpa. Chceme dát vyjednávání šanci,“ uvedla šéfka EK s tím, že protiopatření ze strany EU budou odložena o 90 dní.

„Pokud jednání nebudou uspokojivá, naše protiopatření začnou platit,“ dodala.

Přípravné práce na dalších protiopatřeních proti americkým clům podle ní pokračují dál.

„Jak jsem řekla již dříve, všechny možnosti zůstávají na stole,“ řekla von der Leyenová.

Stejně se vyjádřil mluvčí EK Olof Gill. Podle něj je sice platnost protiopatření pozastavena, nicméně i nadále pokračují jednání Komise se členskými státy a se zástupci průmyslu.

„Chceme ale vyjednávat, chceme s americkou administrativou hovořit,“ dodal Gill.

Americká cla na zboží z EU a obráceně

Evropskou unii v posledních měsících třikrát zasáhla cla nařízená americkým prezidentem. Nejprve 25 procent na ocel a hliník, následně 25 procent na automobily, a nakonec ve výši 20 procent na všechny evropské produkty. První cla, konkrétně na ocel a hliník, oznámil Trump v polovině března.

Evropská komise v prvotní reakci uvedla, že chystá protiopatření vůči americkému zboží, která by měla být v hodnotě 26 miliard eur [cca 650 mld. Kč]. Následně eurokomisař pro obchod Maroš Šefčovič upřesnil, že protiopatření nebudou mít tak vysokou hodnotu, protože „eurokomisaři naslouchali členským státům“. Mělo by jít asi o 22,1 miliardy eur [cca 556 mld. Kč].

Komentář: Trumpova cla pro EU jsou ok. Co není ok, je politika EU

Tato protiopatření členské státy schválily ve středu. Cla se měla začít vybírat 15. dubna a mělo jít o 25% clo na širokou škálu vývozu z USA, včetně sójových bobů, kukuřice, rýže, mandlí, pomerančového džusu, brusinek, tabáku, železa, oceli, hliníku, některých lodí a vozidel, textilu a určitých oděvů a různých typů make-upu. Nyní EK platnost těchto odvetných opatření pozastavila o 90 dní.

O reakci EU dnes na mimořádné dopolední schůzce diskutoval takzvaný Coreper, tedy velvyslanci členských států EU v Bruselu. Schůzka se uskutečnila za zavřenými dveřmi. Po jejím skončení vydala šéfka Komise k americkým clům nové prohlášení.

Pozastavení ze strany Spojených států se podle mluvčího EK týká pouze takzvaných recipročních cel. Tedy těch cel, která byla vyhlášena jako poslední. Cla na automobily i cla na ocel a hliník ze strany USA platí i nadále.

Cla pro Čínu a obráceně stále platí

Obchodní válka ale dál zuří mezi USA a Čínou. Spojené státy celkové clo na dovoz z Číny stanovily na 54 procent, když ale Peking oznámil svá odvetná cla 34 procent na dovoz zboží z USA, prezident Trump celkové clo na dovoz z Číny zvýšil na 104 procent.

Čína Americe neustupuje. I ona dál zvýšila clo na americké zboží

Peking zareagoval další eskalací a původní clo 34 procent zvýšil na 84 procent, které ode dneška začal vybírat. Trump ve středu konflikt dál eskaloval, když clo Číně zvýšil na 125 procent.

Ne u každého se ale setkal s pochopením pro tuto eskalaci. Například americký investor a miliardář a zakladatel největšího hedgeového fondu na světě společnosti Bridgewater Associates Ray Dalio na síti X napsal, že cílem by mělo být dohodnout takové obchodní podmínky, které budou výhodné pro USA i pro Čínu.

„Je to vhodná doba pro všechny zúčastněné, aby přehodnotili svůj přístup. Existují lepší a horší způsoby, jak řešit naše problémy s neudržitelným dluhem a nerovnováhou. Rozhodnutí prezidenta Trumpa opustit horší způsob a vyjednat, jak se s těmito nerovnováhami vypořádat, je mnohem lepší cesta,“ uvedl Dalio.

Trump preferuje cla před sankcemi. Důvodem je i dolar

Trumpovi doporučil, aby se k Číně zachoval stejně jako k ostatním zemím – tedy opustil cestu dalšího vyhrocení a začal vyjednávat.

„Doufám a očekávám, že udělá totéž s Číňany, což podle mého názoru zahrnuje i vyjednání dohody, která posílí čínský jüan vůči dolaru, a to tím, že Čína odprodá dolarová aktiva a zároveň uvolní svou fiskální a měnovou politiku, aby podpořila domácí poptávku. Bylo by to oboustranně výhodné,“ uvedl

V úterním rozhovoru na CNBC Dalio řekl, že i když s Trumpem souhlasí, že s obchodními vztahy je v USA problém, tak obavy u něj vyvolávají řešení situace plošnými cly.

–ČTK/RED–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here