Zdanění výher v loterii a tombole funguje jinak než u hazardu

735
zdaneni_vyher
Ilustrační foto: Redakce FinTag

Zdanění výher v loterii a tombole vyřeší za výherce jejich provozovatel 15% srážkovou daní. Jinak to ale funguje u zisku z hazardu, jako je ruleta, dostihové závody, fotbalová utkání nebo třeba sázky na výsledky voleb.

Výhry z jakýchkoliv sázek, loterií nebo třeba tombol se daní stejně jako jakýkoliv jiný příjem fyzických osob patnáctiprocentní sazbou daně. Od roku 2024 ale došlo k zákonné úpravě zdanění těchto výher.

„Nově se stanovuje roční limit pro osvobození od daně ve výši 50 000 korun, a to u loterií a tombol za každou výhru, a pro ostatní druhy her jako roční limit,“ potvrzuje za Finanční správu ČR [FS ČR] její tiskový mluvčí Patrik Madle.

Kontrola výběru daní z hazardu přinesla otřesná zjištění

Jednodušší proces zdanění se týká výher z loterií a tombol. Ty podle FS ČR podléhají srážkové dani. Což je i důvod, proč se limit pro zdanění posuzuje u každé takové výhry zvlášť, nikoliv součtem. A jelikož podléhají tyto výhry srážkové dani, tak daň z výhry srazí a finančnímu úřadu poukáže provozovatel herní soutěže. Stejně jako je tomu například u připsaných úroků z vkladů u bank. Což platí, pokud výhra přesáhne již zmíněný limit 50 tisíc korun.

„Výherce už nic dalšího neřeší a částku neuvádí do daňového přiznání,“ potvrzuje Madle.

Zdanění výher z loterie a hazardu podléhá srážkové dani

Způsob zdanění výhry v loterii nebo tombole ilustruje finanční správa na následujícím příkladu: Při výhře v loterii ve výši 80 000 korun obdrží výherce částku 68 tisíc korun takzvaně čistého. To proto, že výhra přesáhla pro osvobození od daně limitních 50 tisíc korun. Provozovatel loterie proto výhru očistí o 15procentní daň přímou srážkou. Finančnímu úřadu odvede z výhry 12 tisíc korun.

Dalším příkladem je výhra zájezdu v tombole za 60 tisíc korun. Poté provozovatel tomboly navýší výhru o 15% srážkovou daň. To znamená, že celková hodnota výhry činí 70 588 korun. A dodatečných 10 588 korun poukáže provozovatel tomboly na účet správce daně. A výherci zůstává zájezd v hodnotě 60 tisíc korun.

Návrh čtyřkoalice na zrušení srážkové daně bude ANO blokovat

O něco jiná praxe funguje u zdanění výher z ostatního hazardu. Jako jsou kurzové sázky, automaty nebo i živé hry. Například dostihové závody, ruleta či poker. Zde se posuzuje rozdíl mezi vklady a výhrami, a to samostatně pro každý typ hry za kalendářní rok.

„Pokud tento rozdíl u jednotlivého druhu hry za rok přesáhne 50 000 korun, výherce musí tento příjem uvést v daňovém přiznání a ve lhůtě pro jeho podání také uhradit daň,“ upozorňuje na daňovou povinnost Patrik Madle.

Online hráči vycházejí při zdanění z výpisu vkladů a výher

U online her nezbývá hráčům pro splnění si řádné daňové povinnosti nic jiného než provozovatele hazardu požádat o výpis z uživatelského účtu. Na něm uvidí přehled vložených peněz a výher na straně druhé za daný rok. Složitější situaci mají sázkaři v kamenných hernách. U nich doporučuje finanční správa vedení záznamů o svých sázkách a výši výher. A opět přidává několik příkladů zdanění tohoto druhu výher.

Sázkař za rok 2024 vložil do kurzových sázek, například fotbalových utkání, v součtu 70 tisíc korun. A vyhrál z tohoto druhu sázení celkem 130 tisíc korun. To znamená, že jeho výherní čistý zisk je 60 000 korun, o 10 tisíc korun nad osvobozený limit 50 tisíc korun. Proto musí podat daňové přiznání a tento příjem z výhry i zdanit 15procentní sazbou.

Zdanění příspěvku zaměstnavatele v penzijku se dá v pohodě vyhnout

Anebo: V ruletě za loňský rok vyhrál sázkař 180 tisíc korun, do hry vložil 150 tisíc korun. To znamená, že u tohoto druhu hry u něj činí zisk 30 tisíc korun. Což je méně než limitních 50 tisíc korun. Příjem proto danit nemusí a neuvádí jej ani v daňovém přiznání.

V Česku bují nelegální online hazard. Ztráty jdou do miliard

Nejzazší termín pro podání daňového přiznání elektronicky připadá na 2. květen, v papírové podobě jej měli lidé podávat nejpozději do 1. dubna. K pozdějšímu podání se váží pokuty za zpoždění. Do 1. července pak odevzdávají daňová přiznání za loňský rok fyzické a právnické osoby, které využívají služeb daňového poradce.

–VRN–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here