Finanční trhy zažívají silnou volatilitu z důvodu celní politiky prezidenta Donalda Trumpa. Většina z hlavních světových indexů se aktuálně nachází v červených číslech. Výjimky se ale najdou. Například polská burza a její index WIG.
Dobře si vede ale i index pražské burzy… Za poslední týden zažila většina světových trhů pořádnou horskou dráhu. Americký prezident Trump oznámil nové kolo cel proti většině zemí světa. Čína na to zareagovala odvetnými opatřeními. Následkem toho spadly americké indexy během dvou dnů více než o deset procent. A například indexy Nasdaq i Russell 2000 se ocitly v medvědím trhu, tedy v poklesu více než o 20 procent.
Krátce poté ale Donald Trump ohlásil s výjimkou Číny odložení cel na 90 dní. To spustilo prudký obrat: S&P 500 vyskočil o 9,5 procent a Nasdaq dokonce o 12 procent. Přesto se americké trhy od začátku roku stále drží v červených číslech. A nejenom americké trhy. Neplatí to ale pro všechny. Například polský index WIG se letos ukazuje jako jeden z nejvýkonnějších akciových indexů světa.
- WIG: +11 %,
- Hang Seng: +1,9 %,
- DAX: -1,2 %
- S&P 500: -7,3 %,
- Nasdaq: -9,5 %.
Nutno dodat, že špatně na tom není ani pražská burza. Její index PX od začátku roku přidává +13,79 procenta. Avšak jak to, že polský index přidává jedenáct procent? Odpovědí zní, že Polsko se v posledních letech stalo jednou z nejrychleji rostoucích ekonomik v Evropě. A to se pozitivně odráží i na výkonu jeho akciového trhu. I to ale má své důvody.
Důvody, proč polský index WIG roste víc než ostatní
Rekordní investice do ekonomiky: Polský premiér Donald Tusk oznámil, že v roce 2025 dosáhnou investice v Polsku více než 650 miliard zlotých [cca 160 mld. USD]. Tyto investice navíc půjdou do klíčových sektorů, jako jsou obrana, zelená energie, informační technologie a dopravní infrastruktura. To posiluje ekonomický růst země a zvyšuje důvěru investorů.
EBRD zhoršila odhad růstu české ekonomiky. Favorizuje Polsko
Stabilní ekonomický růst: Polská ekonomika patří mezi nejrychleji rostoucí v Evropě. V roce 2025 se očekává růst polského hrubého domácího produktu [HDP] na úrovni čtyř procent. V zemi roste spotřeba domácností i investice firem a vlády.
Rozvoj technologického sektoru: Polsko se stává atraktivním místem pro technologické investice. Společnosti jako Google a Microsoft plánují v zemi významné investice. Což posiluje technologický sektor a přispívá k růstu akciového trhu.
Rozvoj energetického sektoru: Polsko plánuje vybudovat 17,9 gigawattů [GW] kapacity v oblasti offshore větrné energie. Tento plán si vyžaduje podporu ve výši 144,2 miliardy eur [cca 3,6 bil. Kč]. Plán zahrnuje spolupráci s investory jako PGE, Orlen, Equinor a Orsted. I to Polsku zaručuje posílení energetické nezávislosti a dalšího ekonomického růstu země.
Efektivní využití evropských fondů: Polsko úspěšně využívá prostředky z Evropské unie k modernizaci infrastruktury a podpoře hospodářského růstu. V roce 2025 plánuje vláda využít 26 miliard zlotých [cca 152 mld. Kč] z fondů EU na posílení bezpečnosti a obrany.
Fondy i&i Prague expandují do Polska. Zaměřují se na biomedicínu
Tyto a řada dalších faktorů společně přispívají k tomu, že polský akciový trh v roce 2025 překonává očekávání a stává se jedním z nejvýkonnějších v regionu. Zda si však dokáží naši severní sousedé tento náskok udržet ukáží následující měsíce. Chcete-li vědět víc, registrujte se na naší online investiční konferenci. Bude se věnovat i Polsku.
Tomáš Vranka, analytik XTB a spolupracovník redakce