
Roman Pospíšil jako investiční specialista dlouhé roky působil v Amundi ČR, od loňska vede oblast investic ve skupině Partners. V podcastu FinTag říká, jak vnímá aktuální celní válku i proč je dobře, že EU bude více investovat do obrany.
Podle Romana Pospíšila volatilita na trzích zůstane v následující době velká. Tvrdí, že bude záležet hlavně na několika příštích měsících, které ukáží, co za hru s cly hraje americký prezident Donald Trump. Jestli jeho kroky mají nějaké ekonomické opodstatnění, co vlastně chce vyjednat.
„Všichni dělají nějaké scénáře budoucího vývoje, těch scénářů je mnoho, ale nikdo neví, který bude platit,“ říká v podcastu FinTag Roman Pospíšil.
Také si ale myslí, že svět je na politiku Donalda Trumpa připravený, že s ním chce o podobě cel jednat. Teď jde hlavně o to, jestli přistoupí na jednání a rozumné dohody.
„Pokud ano, tak mám za to, že trhy se vrátí do normálu raz dva,“ říká, ale i dodává: „Když se ale ukáže, že se dohodnout nechce, ukáže se, že se v uvozovkách zbláznil a má pocit, že cly pomůže americké ekonomice, Američanům, tak máme problém všichni. A také bude záležet na tom, jestli se zbytek světa semkne, nebo ne.“
EU kopíruje Trumpa. I ona odložila platnost cel na americké zboží
V tomto ohledu, i když je, jak tvrdí, docela kritik Evropské unie, protože už z podstaty věci se musí domluvit 27 zemí s různými zájmy, se mu zatím líbí, jak jedná EU. Nabízí Trumpovi možnosti, které dávají smysl. A čeká na to, zda na ně přistoupí. Také podle něj ale nesmí být slabá.
„Evropa je známá svou slabostí kvůli tomu, jak je demokratická, což doufám i zůstane, ale přesto teď podle mě musí ukázat, že se Trumpa nebojí. Může být i agresivní, ale stále musí držet tu linku, že je připravena se dohodnout,“ vysvětluje.
Rusko je nebezpečné, říká Roman Pospíšil
Jedním z efektů nástupu prezidenta Trumpa je to, že došlo k oživení evropských finančních trhů. To se stalo z mnoha důvodů, ale jedním z nich bylo, že se evropské země rozhodly masivně investovat do obrany. Což ale neudělají jinak než zase na dluh.
„Rozhodnutí Evropy investovat do obrany, a to i na dluh, v kontextu zadlužení jiných zemí jako problém nevnímám. Jako objektivní problém hlavně vnímám to, že vidíme nestandardní politiku v USA a do toho tu máme už třetím rokem válku na Ukrajině. A to vidím jako ten hlavní problém,“ vysvětluje Roman Pospíšil s tím, že prohlubování zadlužování evropských zemí je potíž, ale stále ne taková, pokud by se válečný konflikt přenesl na území Evropské unie a ukázalo se, že Evropa nemá na to, aby se bránila.
Nové peníze na zbraně, investice a Ukrajinu schválil i Bundesrat
To by podle něj bylo ještě horší, než kdyby rezignovala na zbrojení jen z toho důvodu, že na něj nenašla jiné peníze než na finančních trzích prostřednictvím dalších dluhopisů.
„Je ale samozřejmé, že ty peníze musejí jít do těch správných oblastí, věcí a částí ekonomiky. Ty peníze nesmějí zmizet někde cestou. Stále ale platí, že my si teď hlavně musíme dokázat, že jsme schopni se bránit. A to i proto, abychom dokázali rozvíjet ekonomiku,“ tvrdí.
Na přímou otázku, zda má obavy z Ruska jako případného agresora a nepřítele Evropy, pak odpovídá: „Nechci říci, že Rusko je nepřítel, ale i si myslím, že Rusko představuje nebezpečí.“
„Ani neříkám, že konflikt nastane, ale rozhodně nejsem bez obavy, to rozhodně ne,“ doplňuje.
Další vývoj na finančních trzích
V podcastu FinTag se Roman Pospíšil vyjadřuje k aktuálním propadům hodnoty zainvestovaných peněz i českých domácností na finančních trzích kvůli celnímu veletoči amerického prezidenta Trumpa.
„Hlavně bych investorům doporučil, aby nic nedělali, pokud nejsou natolik zkušení, že aktuální propady využijí k nákupům. A to si myslím, že teď je čas k nákupům,“ říká.
PIPF: V březnu se připojily k propadu i dluhopisové podílové fondy
Podle něj trhy nyní procházejí určitým přeceněním. Hodnoty na trzích se podle jeho názoru zatím fundamentálně nikterak nezměnily. Firmy dál existují a dál fungují.
„Teď hlavně potřebujeme, aby se ta situace kolem cel vyjasnila. Potřebujeme vědět, kam to směřuje. A jakmile to se stane, tak věřím, že během pár měsíců se trhy znovu přecení. A myslím si, že to bude zpátky na původní hodnoty,“ říká.
Také ale připouští: „Jestli jsem měl deset milionů korun, a teď jich mám osm, tak se na to nehezky kouká. Ale neznamená to, že jsem o to přišel, pokud to teď neprodám.“
Stejně tak připouští, že jsme možná svědky vytváření nového pořádku v mezinárodním obchodu. Hovoří o USA, Číně i EU. V tomto ohledu pak krokům Donalda Trumpa rozumí.
„Amerika chce předvést svoji sílu, že je jednička. To chce prezident Trump ukázat celému světu,“ tvrdí.
Čína Americe neustupuje. I ona dál zvýšila clo na americké zboží
Vysvětluje to i rychlým ekonomickým růstem Číny a obecně Asie v posledních letech. Ten vede k tomu, že Amerika v mnoha oblastech přichází o svoji dominanci.
„Můžete to vidět třeba ve světovém obchodu, který je závislý na dopravě po moři, i když nám to tady v Česku tolik nepřijde. Americká flotila dlouho neměla žádnou konkurenci, ale Čína v posledních deseti letech vytváří obrovské flotily přepravních lodí. To znamená poměr sil ve světě se mění,“ říká.
Finanční plánování a investice českých rodin
V podcastu FinTag Roman Pospíšil hovoří i o tom, proč se rozhodl po dlouhých letech opustit mezinárodní investiční společnost Amundi a přejít do ryze české finanční skupiny Partners. Stejně jako o tom, jak jsou na tom Češi s investováním a finančním plánováním. Podle něj jde o klíčové téma.
„Za mě je to velice důležité téma, protože stát bude mít víc a víc problémů. A každý by měl vzít odpovědnost za sebe a svou rodinu. Ale za 30 let, co se v investování pohybuji, jsem velice rád za to, když vidím, že lidé si stále silněji uvědomují, že se musí o sebe postarat, finančně se zajistit hlavně sami,“ vysvětluje.
Podle jeho názoru mnoho investic českých domácností přestává cílit jen na dovolenou a na pračku, což je dáno i tím, jak roste naše životní úroveň, ale jdou i na zajištění na stáří.
„A pokud se domácnosti dostanou na určitou úroveň, ať už intelektuální nebo finanční, tak pak myslí také na své děti, což je skvělé. Záleží hodně na tom, jak fungují samotné rodiny,“ říká s tím, že Češi se v investování za poslední roky hodně zlepšili.
„Ještě v prvním desetiletí nového tisíciletí, když přišel propad na burze, měl jsem mnoho telefonů od klientů, co mají dělat, a že své investice prodají. Teď mám také mnoho telefonů, ale jsou o tom, jestli a co mají klienti nakoupit, když jsou teď ceny dole. To je obrovský posun,“ říká investiční specialista Roman Pospíšil v podcastu FinTag.
Daniel Tácha
—
Mgr. Roman Pospíšil vystudoval Pedagogickou fakultu na Jihočeské univerzitě se zaměřením na matematiku a fyziku, později získal titul MBA z Nottingham Univerzity a poté absolvoval Graduate School of Banking v americkém Coloradu.
Do finanční skupiny Partners nastoupil loni v prosinci na pozici skupinového investičního ředitele a člena představenstva mateřské společnosti Partners HoldCo. Předtím působil jako místopředseda představenstva Amundi ČR. Ve skupině Partners má odpovědnost za investiční produkty a instituce.
V investicích se pohybuje celý svůj profesní život. Od roku 2017 působil jako zástupce generálního ředitele a místopředseda představenstva investiční společnosti Amundi. V minulosti mimo jiné vedl trading Komerční banky, IKS Komerční banky a od roku 2003 české investiční společnosti Pioneer, která do Amundi fúzovala.