Čínský Shein jde na londýnskou burzu. Vstup na burzy v USA vzdal

28
Shein
Financial Conduct Authority / Foto: FCA

Čínský e-shop Shein má povolení od britského Úřadu pro finanční etiku [FCA] na primární emisi akcií v Londýně. FCA schvaluje vstup firem na londýnskou burzu, která s frankfurtskou burzou patří k těm největším v Evropě.

Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na informované zdroje. Nyní musí e-shop Shein získat pro vstup na burzu v Londýně souhlas čínských regulačních orgánů. O to už požádal, píše Reuters. Na čínský e-shop se tato povinnost vztahuje i přesto, že sídlí v Singapuru.

Důvod je, že Shein nevlastní ani neprovozuje žádné výrobní závody, ale své výrobky odebírá od přibližně 5 800 smluvních výrobců převážně z Číny. A to ho zařazuje mezi firmy, na které se vztahují čínská regulační pravidla pro vstup na burzu.

O snaze umístit první veřejnou nabídku akcií čínským e-shopem na londýnskou burzu agentury informovaly prvně letos v lednu. Podle nich Shein pro vstup na burzu uvažuje o svém ocenění na 50 miliard USD [cca 1, 1 bil. Kč].

Shein loni rovněž ukončil snahy o vstup na burzu ve Spojených státech po odmítavém postoji amerických zákonodárců. Ti se obávali údajných nekalých pracovních praktik v jejím dodavatelském řetězci v Číně. To přesto, že čínský e-shop uvedl, že v dodavatelském řetězci uplatňuje nulovou toleranci vůči nucené a dětské práci.

Jak funguje čínský Shein

Firma Shein byla založena v Číně v roce 2012. Nyní platí za jednoho z největších prodejců módy na světě. Zboží nabízí zákazníkům ve více než 150 zemích a zaměstnává přes 11 000 lidí. K propagaci využívá i influencery na sociálních sítích. V roce 2023 byl čínský e-shop oceněn na 66 miliard USD [1,5 bil. Kč].

Shopy jako Shein či Vinted likvidují francouzskou módu

E-shop většinu výrobků dodává zákazníkům přímo letecky v individuálně adresovaných zásilkách. Také ale čelí nařčení, že porušuje principy ESG v oblasti ekologie. A dále, že  využívá nucenou práci v Číně utlačovaných Ujgurů. Švýcarská organizace Public Eye uvedla, že zaměstnanci některých dodavatelů čínského e-shopu pracují 75 hodin týdně.

„Pracuji každý den od osmi ráno do půl jedenácté večer a každý měsíc si beru jeden den volna. Další dny volna si nemohu dovolit, protože to stojí příliš mnoho peněz,“ řekl Public Eye jeden z pracovníků dodavatelů e-shopu Shein.

Evropa říká ne otrocké práci v Číně zákazem dovozu

Public Eye konstatovala, že jí dotazovaní čínští pracovníci dodavatelů čínského e-shopu ve věku od 23 do 60 let pracují v průměru 12 hodin denně, do čehož se nezapočítávají přestávky na oběd a večeři. Obvykle jsou v práci šest až sedm dní v týdnu. Kodex společnosti Shein pro její dodavatele ale uvádí, že zaměstnanci by neměli včetně přesčasů pracovat déle než 60 hodin týdně.

Na Shein se zaměřuje i Evropská unie

Podle čínské státní rady činil v roce 2023 čínský dovoz a vývoz v rámci přeshraničního elektronického obchodování 2,63 bilionu jüanů [cca 8,16 bil. Kč]. Dominantními čínskými e-shopy jsou právě Shein a Temu.

Aktuálně čínským e-shopům brání v rozvoji rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa zrušit výjimku z placení cla pro zásilky s cenou nižší než 800 amerických dolarů [cca 17 700 Kč]. Trumpem vyhlášené nynější clo na zboží z Číny a z Hongkongu v této cenové hladině má platit od 2. května. Výše je 145 procent. A právě to by podle agentur mohlo odsunout původní plán načasování primární nabídky akcií na londýnské burze na druhou polovinu letošního roku.

Čína pokračuje v celní válce s USA. Zvyšuje cla na 125 procent

Problémy má čínský e-shop i v Evropě. Evropská komise [EK] loni zařadila Shein mezi velké internetové platformy, které podléhají přísnějším kontrolám podle unijního nařízení o digitálních službách [DSA]. Důvodem je vysoký počet uživatelů, uvedla EK. Shein měl podle jejích informací zkraje loňského roku v EU měsíčně v průměru 108 milionů aktivních uživatelů.

–ČTK/RED–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here