USA chtějí provozovat ukrajinskou část plynovodu Bratrství

793
bratrstvi
Ilustrační foto: Pixabay.com

Spojené státy v rámci jednání o finančním vyrovnání s Ukrajinou podle informací médií požadují po Ukrajině kromě vzácných kovů také kontrolu nad plynovodem Bratrství, který slouží k přepravě ruského plynu do Evropy.

Tento požadavek má obsahovat nový návrh dohody mezi Ukrajinou a USA. Ta řeší náhradu výdajů USA na podporu Ukrajiny v jejím boji s Ruskou federací. Přední kyjevský ekonom pro list The Guardian označil požadavek vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa za šikanu ve stylu koloniálních velmocí.

Představitelé USA a Ukrajiny i minulý pátek jednali o nové podobě dohody o nerostných surovinách. Podle uniklých informací je nejnovější americký návrh „maximalističtější“ než původní verze z února. Nově obsahuje požadavek, aby kontrolu nad plynovodem převzala americká vládní agentura DFC, která finančně podporuje projekty v rozvojových zemích.

Původní návrh dohody obsahoval hlavně to, že Washington získá vzácné kovy za 500 miliard USD [cca 11,1 bil. Kč] a také ropu a plyn. Ekonom kyjevského institutu Centrum pro ekonomickou strategii Volodymyr Landa uvedl, že Američané chtějí získat co nejvíce. Jejich nátlakové požadavky v „koloniálním stylu“ však podle něj mají v Kyjevě jen malou šanci na přijetí.

Ukrajinská část plynovodu Bratrství

Ukrajinská část plynovodu Bratrství vede z města Sudža na západě Ruska do ukrajinského města Užhorod na hranici se Slovenskem. Pak pokračuje dále do Česka a napojuje se na další evropské plynovody. Plynovod byl vybudován v době Sovětského svazu a je důležitou součástí národní infrastruktury a významnou energetickou trasou.

Tranzit ruského plynu a ropy přes Ukrajinu je záhada této války

Ukrajina od 1. ledna přerušila dodávky ruského plynu, když vypršela pětiletá smlouva s ruskou státní energetickou společností Gazprom o tranzitu plynu. Země předtím získala stovky milionů eur na tranzitních poplatcích, a to i v době války, upozornil The Guardian.

Za ukončení tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu slovenský premiér Fico loni ostře kritizoval ukrajinského prezidenta Zelenského a Kyjevu pohrozil odvetnými opatřeními. Původně zmiňoval zastavení dodávek elektřiny na Ukrajinu a omezení pomoci pro ukrajinské uprchlíky. Od možnosti přijmout uvedená opatření nakonec ustoupil a hrozil využitím práva veta při rozhodování EU o pomoci Ukrajině.

Fico vs. Zelensky: Ukrajina asi opět začne posílat do EU ruský plyn

Ukrajinský prezident Zelenský zase uvedl, že Fico dává přednost Moskvě před USA a dalšími partnery, kteří by Slovensku dodali plyn.

„Nehodláme obnovit tranzit ruského plynu,“ řekl ukrajinský prezident a dodal: „Nedovolíme jim vydělávat další miliardy na naší krvi.“

Průběh jednání mezi USA a Ukrajinou

Loni na podzim ukrajinský prezident Zelenský Spojeným státům navrhl, aby USA získaly přístup k nedostatečně rozvinutému ukrajinskému nerostnému sektoru. Předpokládal dohodu, podle které by nová nastupující Trumpova administrativa dodávala Ukrajině zbraně výměnou za budoucí zisky ze společných investic.

USA chtějí mít na Ukrajině vlastní investiční fond pro obnovu

Prezident Trump ale odmítl Ukrajině poskytnout bezpečnostní závazky nebo vojenskou podporu, jaké by si představovala, ale nerostné suroviny chce. Veřejně si i stěžoval, že se Zelenský snaží z dohody vycouvat a dodal, že ukrajinský prezident bude mít velké problémy, pokud smlouvu nepodepíše.

Ukrajina má velké nerostné bohatství. Tím to ale prozatím končí

Zelenský minulý týden v rozhovoru s novináři uvedl, že je připraven uzavřít dohodu o modernizaci své země, ale že Ukrajina může souhlasit pouze tehdy, pokud bude mezi oběma zeměmi rovnost a příjmy se budou dělit půl na půl. Rozhovory se však podle médií, která se odvolávají na informované zdroje, stávají stále vyhrocenějšími.

–ČTK/RED–

2 KOMENTÁŘE

  1. No dalsi vyderac by nahradil stavajiciho. Pro nas by byl lepsi ten druhy, nebot jemu jde alespon o byznys. Ten soucasny vydira z principu pokazde, kdy ma dojem, ze mu neprislo z Bruselu dost miliard a fakticky zadny byznys nepotrebuje, jak uz ostatne na slovenskem pripadu ukazal.

  2. ……………….prosim redakci, aby nedavala moznost diskutovat pod clankem, kdyz zcela bezduvodne maze nebo cenzuruje prispevky. Bylo by to transparentnejsi nez soucasna praxe. Bud to pojmu jako zpravodajstvi, bez moznosti diskuse, nebo jako komentare, kde jsou dalsi nazory soucasti diskuse. Pokud pujdete nadale formou cenzury, je zbytecne abychom tyto stranky sledovali, nebo jim verili, na to nam staci cist pridelenou mainstreamovou propagandu.

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here