Britský parlament v sobotu na mimořádném zasedání schválil převzetí kontroly nad ocelárnou British Steel ve Scunthorpe. Tu vlastní čínská firma Jingye Group, která se ji ale rozhodla uzavřít.
Britská vláda i opozice se shodly, že je v národním zájmu zachovat primární výrobu oceli v zemi. Informuje o tom zpravodajský server BBC. Převzetí ocelárny britskou vládou má zabránit uzavření vysokých pecí v závodě, který zaměstnává 2 700 lidí. Jde o přechodné opatření před případným úplným vyvlastněním.
Závody 14 a 15 Liberty Ostrava ožily. Podnik zachová 1 350 míst
Do areálu ocelárny už v sobotu večer dorazili vládní úředníci a převzali nad ní kontrolu. BBC uvedla, že při příjezdu zástupců čínského vedení firmy do závodu v sobotu ráno nebyl jejich vůz vpuštěn přes závory.
Ocelárny vlastní čínská meziodvětvová skupina Jingye Group. Ocelářství je její první byznys. Soustředí se i na chemický průmysl a provozuje hotely. V Číně patří do první pětistovky firem, které se pravidelně umísťují v žebříčku úspěšných podniků.
Britský premiér Keir Starmer ovládnutí ocelárny označil za nutný krok pro záchranu britského ocelářství a pracovních míst. Po schválení zákona řekl, že ocel vyrobená v Británii bude „páteří obnovy země“ a že průmysl, který byl dříve „pýchou britské historie“, se znovu stane její budoucností.
Přijetí zákona nebránila ani opozice. Ta však zkritizovala vládu, že se problémům v ocelárnách nevěnovala dříve. A upozornila na další podniky, jimž hrozí zavření, například ve Skotsku. Tam podle ní labouristická vláda už ale nedohlédne…
Nulová hodnota British Steel
Britský ministr průmyslu Jonathan Reynolds uvedl, že vláda byla ochotná poskytnout čínské Jingye suroviny k tomu, aby udržela provoz. Podle něj firma ale požadovala „mnohem víc“. Uvedl, že nechtěla pokračovat v primární výrobě oceli.
„Zabránění uzavření závodu tak je v národním zájmu,“ řekl ministr Reynolds.
Nový zákon mu dal rozsáhlé pravomoci kontrolovat management a pracovníky v továrně. Může i zajistit majetek. Reynolds i navrhl, že by vláda v případě potřeby mohla odkoupit společnost za „spravedlivou tržní cenu“.
„V tomto případě je tržní hodnota fakticky nulová,“ vyjasnil.
Česko loni vyrobilo nejméně oceli v historii. Klesl vývoz i spotřeba
Při projednávání zákona v parlamentu připustil, že udržování ztrátového závodu v provozu vládou bude stát daňové poplatníky vysoké náklady. Podle něj ale je v národním zájmu zachovat schopnost vyrábět ocel.
„Ocel je zásadní pro průmyslovou sílu Británie, pro naši bezpečnost a pro naši identitu jako primární globální mocnosti,“ řekl.
Premiér Starmer se vyslovil, že „záchrana britské oceli je na prvním místě“. Nyní ale řeší záchranu pracovních míst.
„Následně přijdou na stůl otázky, jak zajistit budoucnost tohoto odvětví,“ uvedl na shromáždění ocelářů na stadionu Glanford Park v Scunthorpe United.
Tam oceláři skandovali: „Chceme zpět svou ocel“.
Britský ocelářský dělník Rob Barroclough BBC řekl: „Naše rodina, stejně jako mnoho dalších rodin tady vyrostla s ocelárnou. Pracoval v ní můj táta, já, pracují v ní moji synové. Celý náš život se točí kolem oceli.“
Na otázku, jak vidí budoucnost podniku, jen pokrčil rameny: „Těžko říci, pokud se to nepodaří zachránit, skončíme. Doufáme v nejlepší, ale plánujeme nejhorší.“

Napětí v podniku se projevuje i vyostřenými vztahy s vedením ocelárny. Na místě zasahovala policie. Například vedoucí pracovníci Jingye už se nedostali do podniku. Zástupci čínské firmy dění nekomentují. Podle dostupných informací jednání s vládou pokračují, i když vláda už podnik převzala.
–ČTK/DNA–
Co udělala „česká“ Fialova vláda pro podporu českého průmyslu a zajištění soběstačnosti ? Rozšířili emisní povolenky i na domácnosti.