Americká Nvidia rozjede výrobu čipů v USA do 12 až 15 měsíců

1088
nvidia
Foto: Nvidia

Americký výrobce čipů pro umělou inteligenci [AI] Nvidia přesune v příštích čtyřech letech výrobu do Spojených států. Využije spolupráci s výrobci polovodičů TSMC, Foxconn a Wistron.

Náklady na zahájení výroby v Americe Nvidia odhadla na 500 miliard dolarů [11,1 bil. Kč]. Její čipy Blackwell pro AI bude vyrábět v továrně v Arizoně firma TSMC. Nvidia se ale chystá podílet i na výrobě superpočítačů v nových závodech v Texasu. Tam její partneři Foxconn a Wistron postaví dvě nové továrny. Provoz výrobních závodů v Texasu by měl naplno odstartovat v příštích 12 až 15 měsících.

„Bude to poprvé, kdy se superpočítače firmy budou vyrábět v USA,“ uvedla společnost ve své tiskové zprávě.

Výroba čipů a superpočítačů podle vyjádření firmy vytvoří v příštích desetiletích v USA stovky tisíc pracovních míst. Většina procesorů firmy se nyní vyrábí na Tchaj-wanu. Oznámeným krokem se Nvidia připojila k dalším technologickým firmám, které se v poslední době rozhodly pro výrobu na území USA.

Vývoj ceny akcií společnosti Nvidia od roku 2022

[Zdroj: xStation 5]

„Když přidáme výrobu v Americe, pomůže nám to lépe uspokojit neuvěřitelnou a rostoucí poptávku po čipech a superpočítačích pro AI, posílíme tím náš dodavatelský řetězec a zvýšíme naši odolnost,“ uvedl generální ředitel Nvidie Jensen Huang.

„Důvodem, proč to udělali, jsou volby 5. listopadu a věc zvaná cla,“ řekl k oznámení Nvidie na tiskové konferenci v Bílém domě prezident USA Donald Trump.

„Nvidia je tak další americkou technologickou firmou, která podpořila snahu administrativy Donalda Trumpa o místní výrobu,“ napsala agentura Reuters.

Nejen Nvidia, výrobu do USA přesouvají i další firmy

Zpráva Nvidie o přesunutí výroby do USA přišla jen několik hodin poté, kdy Spojené státy oznámily, že vyňaly elektroniku, jako jsou chytré telefony a čipy, ze svých recipročních cel, včetně cel na dovoz zboží z Číny. Administrativa prezidenta Trumpa ale i uvedla, že tento týden oznámí nová cla na dovoz čipů a některé další elektroniky.

„Je nepravděpodobné, že by Nvidia přesunula jakoukoliv výrobu do USA, kdyby nebylo tlaku ze strany Trumpovy administrativy,“ uvedl analytik D.A. Davidson Gil Luria.

Jihokorejský Hyundai oznámil stavbu nové ocelárny v Americe

„Číslo půl bilionu, které chtějí investovat, je pravděpodobně nadsázka. Navíc je to stejně, co slíbil Apple,“ poznamenal analytik Luria.

Apple, který montuje většinu svých iPhonů v Číně, v únoru oznámil, že v příštích čtyřech letech investuje v USA půl bilionu USD. Investice zahrnuje továrnu v Texasu na servery pro AI.

Šéf společnosti Huang již v březnu uvedl, že Nvidia nevidí krátkodobý dopad vyšších amerických cel, v dlouhodobém horizontu ale plánuje přesunout výrobu do USA. Neposkytl k tomu ale žádný časový plán.

Král je mrtev, ať žije král! Nvidia přeskočila Apple

Nvidia loni poprvé z hlediska tržní kapitalizace překonala společnost Apple. A stala se nejhodnotnější firmou na světě. Spektrum jejích aktivit je široké, zjednodušeně řečeno ale těží hlavně ze svých zkušeností s výrobou čipů a příslušenství pro herní průmysl. Díky tomu jako jedna z mála firem na světě klientům dodává dostatečně výkonné čipy vhodné pro AI.

Intel prodává Alteru

Ze sektoru polovodičového průmyslu nyní přišla další zajímavá zpráva. Americký Intel, který se dlouhodobě potýká se ztrátou pozice na trhu, oznámil prodej svého 51% podílu ve společnosti Altera. Tu koupí investoři ze skupiny Silver Lake za 4,46 miliardy dolarů, zhruba 98,5 miliardy korun. Podle agentur jde o první významný krok Intelu zlepšit hospodaření pod vedením nového generálního ředitele Lip-Bu Tana. Do funkce nastoupil před měsícem.

WSJ píše o možném převzetí společnosti Intel konkurencí

Intel koupil firmu Altera v roce 2015 s cílem rozšířit své podnikání na trh s čipy zaměřenými na bezdrátové sítě, automobily a další produkty. Po nákupu firmy plánoval přesunout výrobu jejích čipů z továren konkurenční firmy TSMC do vlastních provozů. Altera však ztratila podíl na trhu ve prospěch jejího hlavního konkurenta Xilinx. Toho koupila firma AMD. Přechod výroby do továren Intelu byl zdlouhavý a nákladný.

Disrupce je tu od nepaměti, říká portfolio manažer Wesley Lebeau

Nynější prodej přináší Intelu finanční injekci v době, kdy výrazně snižuje náklady. Prodej majetku, včetně podílu ve firmě Altera, je hlavním bodem Tanovy strategie na zlepšení efektivity firmy. Několika generálním ředitelům se v minulosti nepodařilo zabránit ztráty někdejší dominantní pozice Intelu na trhu. Podle analytiků za propadem Intelu stojí dřívější neochota investovat do inovací čipů. Ostatně byla to právě Nvidia, která loni vyřadila Intel z prestižního indexu nejvýznamnějších amerických firem Dow Jones.

–ČTK/RED–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here