
„Vrací se do minulého století. Zatímco se Čína posouvá do éry umělé inteligence, Trump slibuje lidem pracovní místa,“ uvedl Bill Maher, moderátor pořadu Real Time televize Fox News.
Moderátor programu Real Time Bill Maher zpochybnil argumenty prezidenta Trumpa, který rozpoutal celní válku s několika zeměmi.
„Mám jednu základní otázku: Proč chceme vrátit výrobu zpět?“ ptal se Maher hostů svého diskuzního pořadu.
„Je to tak sedmdesátkové přece. Ale stalo se. Vím, že jsou země, kde se ušijí jeansy za jedenáct dolarů. Ale to je u nás už nemožné,“ nastínil téma.
„Čína vstupuje do éry umělé inteligence, ale on chce zpět manufakturní výrobu. Kdo však, mimochodem, bude na nových pracovních místech pracovat? Přece roboti,“ uvedl Maher.
Přepis této diskuze nabízí americká televize Fox News v článku Maher asks why do we want to bring back manufacturing as Trump makes jobs argument in tariff war. V ní Maher v tepání Trumpa pokračuje.
„Tváří se, jako by sám pokrok byl aktivistický. A nikdo se proti aktivismu nestavěl víc než já. Ale pokrok sám o sobě aktivistický není. Jsme už v jiné době,“ doplnil.
Další účastník diskuze, Sam Stein, s jeho názorem souhlasil: „Revoluce umělé inteligence to vše zcela změnila a fyzická práce je minulostí.“
Argumenty za Trumpa
Sloupkařka deníku The Free Press, Batya Ungar-Sargonová, v téže diskuzi ale nabídla i jiný pohled. Podle ní se lidé do 70. let minulého století chtějí vrátit, protože tehdy byla střední třída velmi silná.
„V 70. letech se na tvorbě hrubého domácího produktu střední třída podílela největším dílem. To neodporovalo skutečnosti, že 25 procent naší ekonomiky spočívalo na zpracovatelském průmyslu,“ uvedla Ungar-Sargonová.
Šéf maloobchodní sítě Made in America vítá nová americká cla
„Nyní nejmajetnějších horních 20 procent vytváří více než 50 procent hrubého produktu. Naše ekonomika je výtahem k bohatství. Největší podíl, kterým kdysi přispíval zpracovatelský průmysl poskytující pracovní příležitosti a zajišťující středostavovský standard, nyní připadá na trh s nemovitostmi a finanční sektor,“ doplnila.
To podle ní znamená, že bohatí Američané vytvářejí více než 50 procent ekonomiky, ale dělníci mají k prosperitě velmi daleko. Zpracovatelský průmysl přitom v mnoha zemích stále „ještě“ existuje, uvedla.
„Ale za mzdu, za kterou se nevyplatí pracovat,“ přerušil ji Maher.
„Máš úplnou pravdu, Bille,“ souhlasila Ungar-Sargonová.
„Proto existují cla. Jsou tu proto, aby byli američtí dělníci na světovém trhu schopni konkurovat. Proč bychom měli usilovat o nejnižší daňové sazby? Víte, proč má Čína nad námi konkurenční výhodu? Protože platí žebrácké mzdy. Proč bychom to měli akceptovat? Stále vyrábí naše polymery, naše léky, naše automobily,“ řekla mu.
Naštvaná je hlavně burza, zaznělo v debatě
V reakci na Trumpovy argumenty, že odevzdání výroby důležitého zboží je předmětem obav o národní bezpečnost USA, pak uvedla: „Je velmi důležité, abychom vyráběli zboží, které potřebujeme. Což značí, že když se Čína rozhodne, že proti nám půjde do války, nemusíme se bát odvety, protože nespoléháme na její dodávky oceli a hliníku.“
„Dobrá, to je odpověď,“ reagoval Maher, ale ptal se dál: „A myslíte si, že je to cesta z problémů? Kterou si musíme v tomto přechodném období projít?“
„Kdo je dnes nejvíce naštvaný? Burza, že ano? A to jsou bohatí lidé,“ namítla Ungar-Sargonová.
Sell America: Extrémní týden otřásl akciemi, dluhopisy i dolarem
„No, hodně lidí,“ kontroval Maher a doplnil: „Dokonce i ti, kteří nejsou tak bohatí … Lidé přicházejí o příspěvky od zaměstnavatelů do penzijních fondů…“
„Prezident vede třídní boj ve jménu pracující třídy,“ uvedla Ungar-Sargonová.
Fox News Digital požádala Bílý dům o komentář. Ten v době uzávěrky tohoto článku na serveru FinTag ale nepřišel.
Michal Achremenko