I přes naději v podobě snahy USA ukončit válku na Ukrajině, v konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou nyní přibývá útoků drony na ukrajinská, ale i ruská města. Když ustanou, Ukrajinci i Rusové sčítají mrtvé a raněné – ženy, děti i muže.
Americký prezident Donald Trump v pondělí odmítl žádost ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského o prodej deseti systémů protivzdušné obrany MIM-104 Patriot. Systém Patriot je jedním z mála, který dokáže sestřelovat taktické balistické rakety, střely s plochou dráhou letu i letadla.
„Nezačneš válku proti někomu, kdo je dvacetkrát tak velký, a pak nedoufáš, že ti lidé dají nějaké rakety,“ uvedl mimo jiné Trump k žádosti Kyjeva.
V neděli dvě ruské rakety zasáhly ukrajinské město Sumy, kde zabily 34 lidí. V noci na dnešek ruské drony udeřily na ukrajinské město Dnipro. Útok si vyžádal nejméně tři oběti, včetně dítěte. Další tři desítky lidí utrpěly zranění, mezi nimi je pět dětí. Jednomu z nich je teprve devět měsíců.
Na druhé straně: Před pár dny útok ukrajinských dronů zabíjel v ruském městě Kursk. Připravil o život starší ženu a dalších devět lidí zranil. Na několika místech vypukly požáry. Ruské ministerstvo obrany informovalo o sestřelení 115 ukrajinských dronů nad různými regiony, nejvíce z nich nad Kurskou oblastí.
„Jde o to, ty útoky na civilní infrastrukturu, na nevojenské objekty, jsou vedeny s cílem oslabit morálku nepřítele. Narušit i tu infrastrukturu, to je také cíl, oslabit ekonomiku, což se projeví i na frontě,“ vysvětluje pro FinTag podstatu aktuálních dronových útoků na civilní cíle Zdeněk Petráš z Oddělení vojenskostrategických studií Centra bezpečnostních a vojenskostrategických studií Univerzity obrany v Brně.
Ukrajina je před útoky drony bez obrany
Zvýšení počtu dronových útoků vysvětluje Petráš snahou Ruska upevnit svou pozici při aktuálních i budoucích vyjednávání o míru na Ukrajině. Jde o to, kudy půjde demarkační linie. I o to, jak na situaci na bojišti nahlédne mezinárodní společenství při mírových jednáních.
„Dá se to tak nazvat, že Rusko si chce ukrojit co nejvíce území,“ říká pro FinTag Petráš, ale také dodává: „Rusko nemá zájem na tom dobít celou Ukrajinu, i když je ekonomicky a vojensky silné, ale celou Ukrajinu by neudrželo. Nemá na to, aby udrželo celou Ukrajinu pod kontrolou.“
V případě útoku Ruska přijde mobilizace, říká vojenský stratég
Rusko má podle něj největší zájem na většinové části Donbasu s přístupem k dalším klíčovým regionům u jeho hranic. Na otázku, proč teď, kdy Spojené státy hledají mírové řešení pro Ukrajinu, stoupají počty útoků na civilní cíle, Zdeněk Petráš odpovídá, že jsou to útoky, které oslabují nepřítele.
„Stále ale platí to, že kam nevstoupí noha pěšáka, tam nelze mluvit o dobytém území. Je to snaha unavit Ukrajinu, nalomit morálku,“ tvrdí s tím, že tyto útoky nepředznamenávají pozemní vojenské operace.
Letouny F-16 pro Ukrajinu je jedna věc, druhá je jejich efektivní využití
Co se týče schopnosti Ukrajiny čelit těmto útokům, je skeptický. Ukrajina sice nějaké zbraně má, ale v míře nedostatečné, říká.
„Potenciál ukrajinské armády, jak chránit svůj vzdušný prostor, je poměrně tristní. Rozumím tomu, že žádá o prostředky na nákup těchto systémů. […] Kdo nekontroluje vzdušný prostor, tak ztrácí možnosti bránit své území,“ vysvětluje.
Spojené státy se drží stranou
Spojené státy v těchto dnech vzkázaly dalším zemím ze skupiny G7, že nepodpoří společné prohlášení odsuzující ruský útok v ukrajinském městě Sumy. Jako důvod uvedly probíhající jednání s Ruskem. A nejen to: Prezident Trump řekl, že ve válce na Ukrajině jsou miliony mrtvých, a to kvůli třem lidem – ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, bývalému americkému prezidentovi Joeu Bidenovi a ukrajinské hlavě státu Volodymyru Zelenskému.
„Je to jako občanská válka,“ řekl dále Trump.
„Každý konflikt má nějaký vývoj. Válka se neděje jako nějaký izolovaný jev, který hned začne a skončí. Naopak je tu vždy vývoj. Válka je pokračování politického boje jinými prostředky, jak se říká. A Ukrajina a Rusko mají dlouhou historii… Tam vývoj předtím [před invazí ruských vojsk v roce 2022] přispěl k eskalaci mezi Ukrajinou a Ruskem,“ okomentoval jeho výrok pro FinTag Zdeněk Petráš.
Spectator: Nadějí pro Ukrajinu je prezident Trump, nikoliv Zelenský
Prezident Trump přesto o něco později upřesnil, že válku neměl začínat Putin. Zároveň řekl, že brzy budou na stole velmi dobré návrhy na zastavení konfliktu. Podle Petráše se hovoří o tom, že tento rok by měl být pro dění na Ukrajině přelomový.
„Ale v tuto chvíli je nejtěžší, jak přistoupit k mírovým jednáním. Klíčové momenty jsou zastavení palby, uzavření přiměří, ale pak přimět účastníky konfliktu k jednání. Ale to je stále ještě všechno nejisté. Vše je dost v mlze, jak už říkal pruský generál Carl Philipp Gottlieb von Clausewitz,“ uzavřel pro FinTag Zdeněk Petráš.
Daniel Tácha
Ať si Rusko vezme to doupě korupce a nacismu klidně i celé. Stejně by to pro Evropu byla těžká koule u nohy, kde by mizely miliardy eur, jako v černé díře. Ostatně už teď tam prachy mizí neznámo kam, že i Američané pohřešují 100 miliard dolarů z celkové pomoci Ukrajině 170 miliard. Ve světě je Ukrajina už proslulá, jako obří pračka peněz.