
Británie zakázala vstup do země známému francouzskému spisovateli Renaudu Camusovi, jenž se dlouhodobě a ostře vyslovuje zejména proti muslimské migraci do Evropy. Média o něm hovoří jako o krajně pravicovém autorovi.
A to přesto, že Renaud Camus je homosexuál a výrazný podporovatel LGBT. Na rozdíl od většiny členů komunity LGBT ale Camus – obdobně jako jiný význačný francouzský spisovatel Michel Houellebecq v románu Podvolení a dalších dílech – veřejně říká, že francouzskou národní identitu nevratně zničilo masové přistěhovalectví a nárůst stoupenců islámu v zemi.
V Británii měl Camus vystoupit na akci protiimigrační strany. Ve čtvrtek na sociální síti X uvedl, že jeho žádost o elektronickou cestovní registraci [ETA], která je nyní povinná pro všechny cizince cestující do Británie, mu britské úřady zamítly.
„Vaše přítomnost ve Spojeném království není považována za prospěšnou veřejnému zájmu,“ citoval Camus vyjádření britských úřadů.
Na životech Evropanů záleží! Lidé si připomínají oběti v Británii
Podle Camusova vydavatele zamítnutí ETA zabrání autorovi přijmout i pozvání debatní společnosti Oxford Union. Na Oxfordské univerzitě Francouz i studoval.
„Potvrzujeme, že Renaud Camus skutečně obdržel zákaz vstupu do Spojeného království, kde měl vystoupit na akci strany Homeland Party,“ uvedlo nakladatelství Vauban Books.
Pokud chce spisovatel Spojené království navštívit, musí požádat o vízum. Britské ministerstvo vnitra událost podle AFP zatím nekomentovalo.
Cizinec Camus nejen ve Velké Británii
Camus [srpen 1946] je francouzský spisovatel, filozof a zastánce teorie o „velkém nahrazení“ evropské populace neevropskými přistěhovalci. Narodil se v Auvergni a žije na svém hradě Château de Plieux v departementu Gers. Svá studia absolvoval částečně ve Spojeném království a Spojených státech.
Angažuje se pro práva komunity LGBT. Ve svých knihách se často zabývá svou vlastní homosexualitou. Je ostře proti migraci. Například na mezinárodní konferenci o islamizaci v Paříži už v roce 2010 označil muslimy za kriminálníky a kolonizátory. Za tyto a jiné výroky stanul před soudem, který jej za ně o čtyři roky později odsoudil k peněžité pokutě ve výši 4 000 eur [cca 100 000 Kč].
Renaud Camus je i autorem francouzského jazykového termínu „le Grand Remplacement“, v překladu „velká nahrazení/záměna/výměna“. To se vžilo a vyjadřuje demografickou proměnu původní francouzské populace v novou islámskou.
Elon Musk zkritizoval francouzský soud za rozhodnutí o Le Penové
78letý francouzský spisovatel a filozof byl dlouhé roky členem levicové francouzské socialistické strany, pak se stal členem menších levicových stran. Často ho pro jeho názory ale spojují s Národní frontou Marie Le Penové. Německý deník Frankfurte Allgemeine Zeitung für Deutschland o něm v roce 2015 napsal, že je „anticipátorem“ krajně pravicové Národní fronty“. I když podle něj i tato strana se ho pro jeho nekompromisní názory straní.
„Jsem vyděděnec,“ řekl na schůzce s německým listem spisovatel.
Shoduje se ale v tom, že Francie čelí bezprecedentní ztrátě identity a kultury. Camus je nositelem mnoha literárních ocenění. Je to například Fénéonova cena za literaturu, Prix Amic, Goncourt des animaux, Jean Ferré Prize. Pobouření vyvolala zejména jeho kniha Campagne de France. V Česku vyšla v překladu například jeho kniha Král Román a zmíněná Velká výměna.
Británie zažila loni kvůli migraci velké nepokoje
Na konci loňska Británií otřásla bestiální mnohonásobná vražda malých tří dívek v baletní škole. Ta vyvolala vlnu protestů a střety s policií i přistěhovalci v zemi. Z trojnásobné vraždy a deseti pokusů o vraždu úřady obvinily Axela Muganva Rudakubana. Ten se narodil v roce 2006 ve Walesu a do okolí města Southport se přistěhoval v roce 2013. Oba jeho rodiče pocházejí ze Rwandy.
Rwanda přijme migranty nejen z UK. Ubytovny pro ně už ale rozprodala
Agentura AP napsala, že nepokoje v Británii odstartovali pravicoví aktivisté, kteří zneužili sociální média k šíření nepravdivých informací spojených s útokem nožem, kterému podlehly tři dívky v britské baletní škole. Na sítích se totiž objevily informace, že vrah je muslimský žadatel o azyl.
Nepokoje přerostly v pokojné demonstrace běžných Britů, kteří ukázali své obavy o směřování své země. A upozornili na to, že jejich země nezvládá příliv dalších migrantů z kulturně odlišných zemí [více níže v autentickém videu, pozn. red.].
V této souvislosti je vypovídající i zpráva britského statistického úřadu. Podle něj se předloni v Británii stalo vůbec poprvé nejoblíbenějším chlapeckým jménem Muhammad. Ten se držel v první desítce nejčastějších jmen, která britští rodiče dávají svým dětem, už od roku 2016. Nyní předstihl předchozího favorita, jímž byl Noah. Na třetím místě se umístil Oliver.
Britský statistický úřad analyzuje údaje o jménech a zveřejňuje nejoblíbenější – i ta nejméně oblíbená – jména v Británii. Zohledňuje přitom jejich přesnou podobu při zápisu do matriky. To znamená, že podobná jména, která se pouze jinak píšou, počítá zvlášť.
Arabské jméno Muhammad se tak v první stovce nejoblíbenějších jmen vyskytuje hned ve třech variantách, přičemž na prvním místě se loni umístila jen nejčastější z nich. V roce 2 023 se v Anglii a Walesu narodilo 4 661 Muhammadů, ve srovnání se 4 177 v roce 2022. Na 28. pozici se umístil také Mohammed s 1601 narozenými a na 68. pak Mohammad s 835 výskyty.