Situace v Pásmu Gazy je už teď zoufalá, ale Izrael dál stupňuje tlak

121
gazy
„Válka v pásmu Gazy si na dětech vybírá krutou daň. Téměř každé dítě v Gaze víc, co je to vnitřní vysídlení. Jejich rodiny válka roztrhla, domovy zničila,“ uvádí UNICEF. / Foto: El Baba, UNICEF

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu včera nařídil armádě, aby zvýšila tlak na Hamás. Válka se podle něj nachází v rozhodující fázi. Podle mezinárodních humanitárních organizací je ale už nyní situace v Pásmu Gazy neúnosná.

Hamás tento týden ve čtvrtek odmítl izraelský návrh na další dočasný klid zbraní výměnou za propuštění části rukojmích. Místo toho nabídl předání všech zbývajících 59 rukojmích za trvalé ukončení války, úplné stažení izraelských sil z palestinského území a obnovení dodávek humanitární pomoci, které Izrael zcela přerušil na začátku března. Pro Izrael to značí další pokračování války.

„Věřím, že můžeme přivést naše rukojmí domů, aniž bychom se podřídili diktátu Hamásu,“ prohlásil Netanjahu v předtočeném televizním vystoupení, kdy šlo o jeho první vyjádření od chvíle, kdy Hamás odmítl izraelský návrh na dočasné příměří.

„Neustoupím vrahům, kteří spáchali největší masakr židovského národa od holokaustu,“ řekl a dodal: „Nacházíme se v rozhodující fázi konfliktu a tato fáze vyžaduje trpělivost a odhodlání.“

Příměří v Pásmu Gazy prospívá izraelským veřejným financím

Netanjahu míní, že ukončení války za podmínek Hamásu by znamenalo kapitulaci a vzkaz všem nepřátelům Izraele, že únosy Izraelců mohou židovský stát srazit na kolena.

„Dokázalo by to, že terorismus se vyplácí,“ prohlásil Netanjahu.

„Pokud slíbíme, že už nikdy nebudeme bojovat, nikdy se nebudeme moci vrátit k bojům v Gaze. […] Ptám se vás: padli naši vojáci zbytečně?“ uvedl.

Situace v Pásmu Gazy je nejhorší od začátku války

V půlce tohoto měsíce Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí uvedl, že v Pásmu Gazy je teď situace nejhorší od října předloňského roku, kdy tam začala válka. Nynější přerušení dodávek humanitární pomoci označil za nejdelší od začátku války.

Úřad OSN zejména kritizoval dlouhé přerušení dodávek humanitární pomoci, jejíž přepravu do Pásma Gazy Izrael zastavil na začátku března.

„Humanitární situace je nyní pravděpodobně nejhorší od začátku bojů před 18 měsíci,“ uvedl úřad OSN.

Žádná krev, žádná publicita, ordinují Palestincům v Gaze jejich vůdci

Podle úřadu Izrael vydává nové výzvy k evakuaci a varování před údery. Ty se nyní týkají zhruba 70 procent území Pásma.

„Civilisté se skutečně nacházejí v pasti ve stále více rozdrobených a nezabezpečených enklávách, kde dostupnost základního zboží pro přežití klesá každým dnem,“ doplnil úřad.

Izraelské úřady uvedly, že zvýšené dodávky v době příměří, které trvalo od druhé poloviny ledna do začátku března, lidem umožnily vytvořit dostatečné zásoby. A dále tvrdí, že humanitární zásoby zadržuje Hamás.

Situaci jako špatnou hodnotí i Lékaři bez hranic

Nedostatek zásob nutí týmy Lékařů bez hranic ošetřovat pacientům rány bez analgetik a šetřit i běžná léčiva.

„Izraelské úřady odsoudily obyvatele Gazy k nesnesitelnému utrpení. Pro Palestince je to jako pomalá smrt,“ říká Myriam Laaroussi, koordinátorka Lékařů bez hranic v Gaze.

Upozorňuje na to, že pokračující bombardování Pásma, kde lidé nemají přístup k základním potřebám, včetně potravin, vody a léků, vede k vysokému počtu zdravotních komplikací a úmrtí. Před několika týdny Izrael navíc přerušil dodávky elektřiny, bez kterých se neobejdou odsolovací zařízení na území Gazy.

K trvalému míru v Pásmu Gazy povede ještě dlouhá a trnitá cesta

Odsolovací zařízení mořské vody jsou v Gaze klíčovým nástrojem. Podle dřívějších údajů palestinského statistického úřadu jen necelých pět procent palestinských domácností čerpá vodu z vlastních studní v potřebné kvalitě. Naopak drtivá většina tamních vodních zdrojů je znehodnocena postupným zasolováním. Obchod s vodou na palestinském území ovládá Izrael. Zhruba 85 procent veškeré pitné vody, spotřebované na palestinské straně, má svůj původ ve vrtech právě v Izraeli.

Podle Lékařů bez hranic je situace v Pásmu nadále zoufalá. Aktuální blokáda území ze strany Izraele donutila týmy organizace vydávat léky na příděl. Pacientům poskytují méně účinnou léčbu nebo je kvůli nedostatku léků rovnou odmítají.

„Zdravotníkům také dochází chirurgický materiál, anestetika, antibiotika pro děti a medikace na chronická onemocnění, jako je epilepsie, hypertenze nebo cukrovka,“ uvedla zkraje dubna v tiskové zprávě mluvčí Lékařů bez hranic ČR Kristýna Macháčková.

Lidé v Gaze rovněž rychle ubývají na hmotnosti. Důvodem je i hyperinflace, která postihuje zejména potraviny a základní životní potřeby. Rostoucí ceny jsou v Gaze obrovský problém. Lidé si nemohou dovolit koupit ani základní věci, protože je všechno drahé. Podle Lékařů bez hranic navíc i přibývá pacientů s vážnými válečnými zraněními.

Kritika izraelského premiéra v Izraeli

Benjamin Netanjahu čelí silné kritice i na domácí půdě. Jeho včerejší večerní projev vzápětí odsoudilo fórum rodin rukojmích, které vyzvalo k uzavření dohody o propuštění rukojmích.

„Netanjahu nemá žádný plán. Dnes večer jsme slyšeli nekonečný proud slov o tom, co by se dělat nemělo,“ uvedlo v reakci na premiérův projev fórum rodin rukojmích, hlavní organizace, která se zasazuje o návrat unesených osob do vlasti.

„Existuje přitom jasné, proveditelné a naléhavé řešení, jehož lze dosáhnout hned teď: uzavřít dohodu, která přivede všechny domů, i kdyby to mělo znamenat ukončení bojů,“ dodala skupina.

Izraelci Netanjahua kritizují, ale zatykač na něj nepřijmou

Netanjahu je na domácí scéně pod sílícím tlakem nejen ze strany rodin rukojmích a jejich podporovatelů, včetně již propuštěných osob, ale také vojáků v záloze a ve výslužbě, kteří zpochybňují smysl pokračování války poté, kdy Izrael 18. března porušil příměří a obnovil vzdušné údery i rozsáhlou pozemní ofenzivu.

I včera v izraelských městech demonstrovaly proti politice vlády tisíce Izraelců, kteří žádají propuštění všech zbývajících rukojmích i za cenu okamžitého ukončení války.

Současná blokáda Gazy začala v březnu

Izrael obnovil ofenzivu v Pásmu Gazy po dvouměsíčním klidu zbraní 18. března poté, kdy jednání o další fázi příměří uvázla na mrtvém bodě. Vláda tvrdí, že cílem vojenských operací je právě vyvinout tlak na Hamás, aby propustil zbývající rukojmí. Zároveň tento týden oznámila, že z 30 procent území Pásma Gazy vytvořila po obsazení nárazníkovou zónu, v níž Palestincům nebude dovoleno žít.

Dodávky pomoci a potravin Izrael nařídil přerušit na začátku března. Tehdy vypršela první fáze příměří dojednaná s palestinským teroristickým hnutím Hamás. Izrael to zdůvodnil tím, že zvyšuje tlak na Hamás, aby toto hnutí propustilo další izraelské rukojmí.

Pokud Trump zvládne Blízký východ, nejspíš dostane Nobelovu cenu míru

Od poloviny března, kdy Izrael obnovil vojenské údery na Pásmo Gazy, zemřelo na území kvůli úderům na několik tisíců Palestinců, uvádí místní úřady kontrolované Hamásem. Zdravotníci na klinikách hlásí zhoršení zdravotního stavu ošetřovaných pacientů, to v důsledku přerušení dodávek zdravotnického materiálu, ale i potravin.

–RED–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here