Terapie pro znovuzískání řidičského průkazu vyjde na 13 tisíc korun

328
prukazu
Ilustrační foto: Pixabay.com

Za odmítnutý test na alkohol nebo jiné drogy, kvůli odebrání řidičského průkazu či rozhodnutím soudu podstoupilo terapii pro řidiče od loňského dubna 1 696 lidí. Program trvá 20 hodin a řidiče vyjde na 13 310 korun.

Dvacetihodinový terapeutický program absolvují řidiči se spáchaným přestupkem nebo trestným činem v dopravě po 1. červenci 2023. Naplno tytu intervenční kurzy nově upravené silničním zákonem do praxe vstoupily od loňského dubna.

„Během prvního roku úspěšně dokončilo terapeutický program 1 696 osob v rámci 283 realizovaných setkání,“ říká ředitel Centra dopravního výzkumu Jindřich Frič.

Statistiky Centra ukazují, že nejčastěji na terapii chodí řidiči, kteří odmítli test na alkohol, drogy a jiné návykové látky. Dále pak řidiči usedající za volant pod vlivem návykové látky.

„Do programu se také dostávají řidiči, kterým byl program nařízen soudcem, nebo státním zástupcem,“ dodává Frič.

Řidiče na terapii kvůli průkazu posílá i soud

Smyslem nových terapií je podle ředitele odboru agend řidičů Ministerstva dopravy [MD ČR] Stanislava Dvořáka náprava řidičů, aby neřídili vozidla pod vlivem alkoholu a jiných omamných látek.

Tyto programy proto bereme jako důležitý nástroj ke zvýšení bezpečnosti na českých silnicích a prevenci závažných dopravních nehod,“ uvedl ředitel Dvořák.

Vracet řidičům peníze z dálniční známky při prodeji auta se prý nevyplatí

Na zhodnocení dopadů programu do praxe za první rok jeho fungování je podle odborníků na dopravu ještě brzy.

„Rok fungování je zatím příliš krátká doba. Doufáme ale, že po dalším roce se obdobně jako na Slovensku absolvování terapeutických programů začne ve statistikách pozitivně projevovat nižším počtem rizikového chování,“ říká Frič.

Na velmi rizikové chování řidičů na českých silnicích upozorňuje aktuálně dopravní policie před nadcházejícími velikonočními svátky, kdy lidé více cestují. Tento týden ve středu [16.4.] navíc vydala policie zprávu, že ten den zemřelo při dopravních nehodách sedm osob. To je nejvyšší počet za posledních pět měsíců, dodali policisté.

Na české řidiče platí hlavně trestné body, zjistil průzkum ČAP

Ke zmírnění dopadů dopravních nehod i jejich počtu by tak mohl přispět nový terapeutický program. Ten si Centrum dopravního výzkumu spadající pod MD ČR ověřilo na více než 750 řidičích, kteří přišli o řidičské oprávnění. Většinou šlo o osoby po výkonu trestu nebo v péči probační a mediační služby.

„Z dlouhodobého hlediska se podařilo dosáhnout více než 70% poklesu recidivy problémového chování na silnicích u těchto klientů,“ říká ředitel Metodického centra z Centra dopravního výzkumu Pavel Řezáč.

V pilotním testování se tito lidé podrobovali i magnetické rezonanci. Její výsledky ukázaly na zlepšení nervových propojení zodpovědných za cítění a prosociální chování u těchto osob, tvrdí Řezáč.

Terapie pro hříšné řidiče stojí 13 310 korun

S kurzem ale mají řidiči s přestupky nebo trestnými činy i ne nezanedbatelné výdaje. Jeho cenu upravuje ministerská vyhláška a stojí 13 310 korun. Do programu se lidé registrují na veřejném portálu Metodického centra, kde si vyberou volný kurz a zaplatí poplatek. Poté je čeká dvacet hodin skupinové terapie. Do jednoho kurzu dochází minimálně tři osoby a nejvýše pak dvanáct osob.

Na českých silnicích jezdí 135 tisíc řidičů nad 80 let

„Účastníci mají možnost získat hlubší vhled do svého chování a lépe si uvědomit jeho následky. Dotknou se také citlivých témat alkoholu a drog za volantem,“ popisuje náplň kurzu Metodické centrum.

Terapeutické programy do praxe zavedla od dubna 2024 novela silničního zákona. Povinná účast na nich se vztahuje na:

  • Řidiče s uloženým trestem nebo správním trestem zákazu činnosti spočívající v zákazu řízení motorových vozidel na dobu nejméně 18 měsíců.
  • Osoby – řidiče s odmítnutou dechovou zkoušku či zkoušku na detekci přítomnosti omamné či psychotropní látky.
  • Řidiče, jimž program přímo nařídil soud.

Po absolvování terapeutického programu obdrží řidič „Certifikát o absolvování terapeutického programu pro řidiče“. Ten dokládá k žádosti o vrácení řidičského oprávnění.

Veronika Táchová

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here