Rozvody mezi podnikateli se vlečou hlavně kvůli rozdělení majetku

45
rozvody
Ilustrační foto: Pixabay.com

V ČR se ročně rozvádí téměř 20 000 manželství. Zvlášť vleklé jsou rozvody mezi podnikateli, vlastníky nebo spoluvlastníky firem, uvádí ve svém textu na FinTag partner advokátní kanceláře Valíček & Valíčková Miroslav Papoušek. 

Mgr. Miroslav Papoušek / Foto: Valíček & Valíčková

Často se zapomíná na to, že nedojde-li k vypořádání majetku, bývalí manželé zůstávají spoluvlastníky až tři roky po rozvodu. Po celou tuto dobu přitom nesou společně zodpovědnost nejen za zisky, ale i za závazky a nesplácené úvěry firmy.

Předmanželská nebo manželská smlouva mohou firmu či obchodní podíl ve firmě ze společného jmění manželů výslovně vyloučit. Ale pokud tomu tak není, stává se firma – obchodní podíly, investice, úvěry, zisky, ztráty, závazky – součástí majetkového vypořádání.

Soud přihlíží při rozhodování k tomu, kdy firma vznikla, z jakých prostředků a kdo je zapsán jako společník. Zatímco obchodní podíl může být připsán pouze jednomu z manželů, nárok na podíl z výnosů, tedy část zisku, mají vždy oba. Stejný princip ovšem platí i pro závazky, úvěry a ztráty, které v souvislosti s podnikáním během manželství vznikly.

Důležité je, kdy vznikla firma

Pokud vznikla firma před uzavřením manželství, majetkový podíl zůstává ve vlastnictví toho z manželů, který ji založil. Druhý z manželů má nárok na podíl z výnosů a investic, které se do firmy ze společného jmění manželů vložily. Stejný způsob vypořádání se použije v případě, že firma vznikla až během manželství, ale z výlučných prostředků jednoho z manželů, získaných například jako dar či dědictví.

Pokud vznikla firma během manželství s využitím společných prostředků, rozděluje se v rámci společného jmění manželů nejen zisk, ale i obchodní podíly ve firmě. A to nezávisle na tom, zda se na podnikání podílel pouze jeden z manželů, který byl jako majitel zapsán v obchodním rejstříku.

Převzetí hypotéky je časté zejména při rozvodech

Nejsložitější situace nastává, vznikla-li firma během manželství a oba manželé vystupují jako společníci. V takovém případě soud obvykle určí jednoho z manželů jako výlučného vlastníka a uloží, aby druhému vyplatil obchodní podíl. V úvahu ale připadá i rozdělení firmy, její prodej s rozdělením výnosu nebo pokračování firmy za podmínek, na kterých se manželé dohodnou.

Rozvody: Kdo je zapsán v rejstříku

Dopady na majetkové vypořádání má i právní forma podnikání. V případě OSVČ zůstává firma [přesněji obchodní závod] v majetku podnikatele, který je jako OSVČ zapsán. Druhý z manželů má nárok na podíl na zisku. V případě s.r.o. zůstane firma manželovi, který je jako majitel zapsán v rejstříku. Avšak druhému z manželů náleží nejen podíl na zisku, ale padesátiprocentní podíl na hodnotě firmy.

12 % českých žen má manželství za nevýhodnou investici

Majetkové vypořádání obvykle nějakou dobu trvá. Občas se ale bohužel setkáváme i s nezákonnými postupy, které ho mají ovlivnit. Nejčastěji se jedná o odklánění majetku na třetí osoby. Patří sem i umělé zvyšování nákladů a snižování hodnoty firmy fiktivními fakturacemi či skrýváním reálných zisků. Takové jednání je ale protizákonné a má své trestněprávní důsledky. Ne každý si to při rozvodu uvědomí.

Miroslav Papoušek, partner advokátní kanceláře Valíček & Valíčková

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here