
Ještě před několika lety by málokdo očekával, že cena zlata překoná hranici 3 500 dolarů [cca 76 965 Kč] za unci. Dnes je tato hranice realitou a zlato potvrzuje svou pověst bezpečného přístavu v dobách globální nejistoty.
Od začátku roku si zlato připsalo více než 30% zhodnocení a stalo se jedním z nejvýnosnějších aktiv současnosti. Ještě loni v srpnu stála unce 2 500 USD [cca 54 975 Kč]. Rozdíl oproti dnešku je bezmála 30 tisíc korun. Co stojí za tímto dramatickým růstem, popisuje ve své analýze spolupracovník redakce a analytik XTB Tomáš Vranka.
Aktuálně jde o geopolitické napětí a obchodní války. Eskalace obchodních sporů mezi hlavními světovými ekonomikami, zejména USA a Čínou, zvyšuje obavy o globální hospodářský růst. Nejistota podporuje poptávku po aktivech, která jsou vnímána jako stabilní a nezávislá na měnové politice či ekonomickém cyklu.
Vývoj ceny zlata od počátku tisíciletí, měsíční svíčky
[Zdroj: xStation]
Aktuální překročení hranice 3 500 USD za unci je jasným signálem, že v období globální nejistoty zůstává zlato jedním z nejstabilnějších a nejdůvěryhodnějších aktiv na finančních trzích. Pro investory představuje nejen bezpečnou ochranu hodnoty majetku, ale zároveň atraktivní příležitost k dlouhodobému zhodnocení.
Cena zlata: Od uchovatele hodnoty k lídrovi výnosnosti
Zlato se tradičně vnímá jako konzervativní aktivum sloužící k ochraně majetku v období inflace a nestability. Od začátku tohoto tisíciletí ukazuje, že dokáže nabídnout i zajímavé zhodnocení. To přesto, že zlatu trvalo skoro celé desetiletí, od roku 2011, aby se dostalo na nová maxima.
Výkonnost zlata od roku 2000 do 2025:
- Celkový růst: 1042 %.
- Průměrný roční výnos: 10,1 %.
Pro srovnání, americký akciový index S&P 500 ve stejném období vzrostl o 485 procent. Což odpovídá průměrnému ročnímu výnosu 7,22 procenta. Přestože akcie obecně dlouhodobě nabízejí vyšší výnosy, specifická období, jako byla první dekáda 21. století s dotcom krizí a finanční krizí, umožnila zlatu překonat akciové trhy.
Porovnání výkonnosti zlata a indexu S&P 500
[Zdroj: Bloomberg terminal]
Jedním z hlavních důvodů současného posilování zlata je rostoucí nejistota, která vyplývá z politiky amerického prezidenta Donalda Trumpa. Americký dolar klesl na nejnižší úroveň od roku 2022. A právě slabší dolar tradičně podporuje růst cen komodit, včetně zlata, protože pro investory mimo USA se stává levnějším a atraktivnějším.
Zlato se v posledních letech vyplácí víc než investice do akcií
Jsou tu ale i další důvody. I přes mírné zpomalení inflace zůstává měnová politika pod tlakem. Očekávání snižování úrokových sazeb v kombinaci s obavami o ekonomickou stabilitu jen dále podporují růst ceny zlata.
Vyhlídky pro zlato: Další růst, nebo už korekce?
Zlato může nadále těžit z nejistoty na trzích, slabého dolaru a politických rizik. Centrální banky navíc v posledních letech výrazně zvýšily své nákupy zlata do rezerv. Což podporuje dlouhodobou poptávku po něm. Na druhé straně nelze vyloučit krátkodobé korekce, pokud by došlo k uklidnění politické situace nebo k posílení dolaru.
A je třeba vědět, že stejně jako zlato těží z nejistoty, může při stabilizaci trhů dojít k rychlému obratu. Historie ukazuje, že pokud se investoři začnou opět přiklánět k rizikovějším aktivům, zlato zažije odliv kapitálu, a tak i propad ceny. Jako tomu bylo po roce 2011.
Tomáš Vranka, analytik XTB a spolupracovník redakce