Společnost International Business Machines [IBM] plánuje v příštích pěti letech investovat v USA 150 miliard USD [cca 3,3 bil. Kč]. Jde o další firmu, která avizuje investici v době, kdy americký prezident Trump tlačí na expanzi domácích i zahraničních firem v USA.
O svém záměru informuje společnost IBM v tiskové zprávě. Z celkové investice půjde 30 miliard dolarů [cca 658 mld. Kč] do výzkumu a vývoje kvantových počítačů. Kvantový počítač je zařízení, které podobně jako klasický počítač slouží k provádění výpočetních úloh, ale vstupní data místo klasických bitů reprezentují kvantovými bity [více níže, pozn. red.].
„IBM provozuje jednu z největších flotil kvantových počítačů na světě a chce pokračovat v navrhování, výrobě a montáži kvantových počítačů v USA. Investicí rovněž hodlá posílit svoji pozici vedoucího světového hráče v oblasti nejmodernější výpočetní techniky a umělé inteligence,“ uvedl k záměru generální ředitel IBM Arvind Krishna.
Investice v USA od Trumpova nástupu přesáhly pět bilionů USD
Podle analytiků S&P Global právě Arvind Krishna stojí za strategickým posunem IBM směrem ke generativní AI. Firma nově získala zakázky v hodnotě 6 miliard dolarů [cca 140 mld. Kč], převážně v oblasti konzultací. Firma vznikla před 114 lety.
V posledních letech podle analytiků ale zaostává za konkurencí – Microsoftem, Amazonem a Googlem. Jedním z důvodů je, že nemá jasné produktové portfolio, které by vedlo k dlouhodobému upevnění vztahů se zákazníky.
IBM se aktuálně plně soustředí na umělou inteligenci
To koresponduje se strategií IBM, která se více zaměřuje na podporu firem při zavádění AI do jejich systémů, namísto striktního prosazování vlastních produktů. Odprodejem outsourcingové divize, dnes Kyndryl, v roce 2021 se IBM vydala cestou vývoje softwaru a hybridního cloudu.
Za 34 miliard dolarů [cca 100 mld. Kč] koupila společnost Red Hat, která vyvíjí hybridní cloud a AI. Tržby Red Hatu se od akvizice zdvojnásobily. Přesto IBM postrádá výrazné produktové linie, jako má například Microsoft [Office, Azure, pozn. red.].
„Současný investiční boom do AI je převážně experimentální. Jakmile technologie dozrají, poptávka po konzultacích se může snížit,“ uvedli v této souvislosti Analytici S&P Global.
Vývoj ceny akcií společnosti IBM
[Zdroj: xStation]
Softwarová IBM divize sice roste, ale po očištění o měnové vlivy zaostala v letošním prvním čtvrtletí za očekáváním. Konzultace, které tvoří téměř třetinu ročních příjmů IBM [cca 1,4 bil. Kč], čelí cyklickému poklesu.
Firmy totiž kvůli ekonomické nejistotě odkládají velké IT projekty, což zpomaluje poptávku po konzultačních službách. IBM je i významným vládním dodavatelem. Minulý týden firma uvedla, že patnáct jejích vládních zakázek se odložilo kvůli snaze Trumpovy administrativy snižovat státní výdaje.
Americká Nvidia rozjede výrobu čipů v USA do 12 až 15 měsíců
Přestože IBM vykázala slušné čtvrtletní výsledky, akcie v těchto dnech klesají. Investory znepokojuje i vysoké ocenění akcií. Firma se nyní obchoduje za 21násobek očekávaných ročních zisků. Což je nad desetiletým průměrem, a dokonce nad úrovněmi firem jako Nvidia, Alphabet a Microsoft.
Kvantové počítače cílí na budoucnost, jisté to ale není
Silná stránka IBM spočívá nadále v kvantových počítačích. Ty představují nové směry vývoje informačních technologií s obrovským počítačovým výkonem. Využívají principy kvantové mechaniky, což je oblast fyziky, která popisuje chování velmi malých částí, jako jsou elektrony nebo fotony. Tyto stroje mohou vypočítat desítky kombinací najednou, a ne po jedné, jak to je u běžných počítačů. Kvantové počítače by mohly umožnit provést za několik hodin nebo dnů vědecké výpočty, které by s dnešními klasickými počítači trvaly miliony let.
I když jsou kvantové počítače stále ve fázi vývoje a nejsou běžně dostupné pro každodenní použití, jejich potenciál je obrovský. Platí to zejména pro oblasti šifrování a kybernetické bezpečnosti, simulace molekulárních a chemických procesů, vývoj nových léků nebo materiálů, optimalizaci složitých procesů v logistice, financích nebo strojírenství. Mnozí se stále rozcházejí v názoru na to, zda bude mít tato technologie reálné využití.
Tak jako tak aktuální oznámení firmy o investicích na území USA koresponduje s rozhodnutím dalších technologických firem posílit nejen svou obchodní pozici v zemi. Vybízí je k tomu americký prezident Donald Trump a nutí je do toho jeho celní politika. Zatímco například cla na zboží z Evropy Trump odložil, tak cla na zboží z Číny trvají. Co se týče IBM, ta má s Čínou dlouhodobě úzké obchodní vztahy. Což dokládá dřívější prodej její divize osobních počítačů čínské společnosti Lenovo.
–RED/ČTK–
Jsem maximálně spokojen. Stávající ekonomické pořádky spojené s oficiální politikou EU byla křišťálově čistá cesta do pekla ekonomického zapomnění. Přesně stejné způsoby jako to probíhalo Německu ve třicátých letech, pak ve východní Evropě po druhé světové válce. Vždy se musí najít někdo, jako je dnes Trump, aby proti tomu začal stavět hráz. Je jasné, že se mu podaří dotáhnout do konce tak s bídou 20% toho, co si předcevzal, ale dal věci do pohybu. A to je důležité. Nebudu se rozepisovat o historii, ale dnes je vývoj situace ve stavu takovém, že zelení komouši v EU již propadají zoufalství. Nebo snad někdo, od okamžiku kdy Trump převzal do ruky otěže rešení situace na Ukrajině, slyšel nějaké další politické cíle v oblasti záchrany planety? Dnes jsou v situaci, že uvažují, zda je vůbec možné zachránit alespoň část svých dřívějších velkolepých plánů. Z historie a společenských zákonů snad jen to, že pokud se to špatné nedotkne většiny, nebo na jeho rozvoj nedojdou peníze, jede se dál, močálem černým okolo bílých skal, dokud se ta kára směrem k pekelné bráně alepoň trošku hýbe. A jak blízko se k ní přiblíží, než se zase otočí zpět, závisí na celkové odolnosti společnosti a její schopnosti rozlišovat. Ale drobné střípky dobrého i tak zůstanou. S fašizmem, jako řešením, společnost už dávno neuvažuje, řešení sociálních problémů radikálním komunismem už také ne, a tak i v oblasti šetrného zacházení s přírodními zdroji se s nějakým radikalismem v budoucnu už také nebude uvažovat. Škody, jako vždy, pak zatáhne ten, kdo nemá. A ten, kdo už dnes má dost, dostane ještě přidáno. Jako poučení pro příště. Jenže příště přijde generace nová a ta zase nějaké jiné, už v zárodku neúspěšně, zkusí opět. Je třeba osvěty, osvěty a zase osvěty. Podstatou vzdělání je chápání přírodních a společenských jevů a jejich vzájemných vazeb a souvislostí. Trojčlenka, jinak také důležitá, je až na druhém místě.