Poplatky za televizi a rozhlas se zvyšují teď! Platí se 205 Kč měsíčně

3703
za_televizi_a_rozhlas
Jen díky zvýšení koncesionářských poplatků se může od května na obrazovky vrátit například Fokus Václava Moravce, diskusní pořad Zkraje, Interview Plus nebo Týden v politice, uvedl generální ředitel ČT Jan Souček. / Foto: ČT

Zvýšený poplatek za veřejnoprávní televizi a rozhlas platí pro domácnosti od května. Splatnost je do 15. dne v měsíci. Vyšší platbu musí domácnosti odvést nejpozději do 15. května. U televize jde o 150 korun, u rozhlasu o 55 korun.

Celkem jde o 205 korun měsíčně. A každý rok tyto poplatky projdou valorizací. Zákon zvyšující koncesionářské poplatky, to jsou zákonem povinné poplatky za veřejnoprávní televizi a rozhlas, podepsal prezident republiky minulý týden [25.4.]. Svým podpisem tak stvrdil nejen zvýšení, ale i rozšíření poplatku za televizi a rozhlas, to již od pátku 1. května.

Měsíčně domácnosti zaplatí za služby veřejnoprávních médií celkem 205 korun, nyní je to 180 korun měsíčně. S květnem je tak načase zvýšit trvalé bankovní příkazy a vyhnout se finančnímu postihu.

„Velká mediální novela přináší navýšení měsíční výše poplatku pro fyzické osoby ze 135 korun na 150. Bude proto třeba provést kontrolu správné úhrady v závislosti na způsobu platby,“ upozorňuje v tiskové zprávě Česká televize [ČT].

Komentář: Zabili veřejnoprávní média, parchanti!

Stejný termín splatnosti, tedy do 15. dne v měsíci, se týká i rozhlasového poplatku. I ten se od 1. 5. 2025 pro domácnosti zvyšuje. To ze současných 45 na 55 korun měsíčně.

„Fyzické osoby za svou domácnost od 1. 5. 2025 platí 55 Kč měsíčně. Nadále zůstává v platnosti, že za domácnost platí jen jeden její člen pouze jeden poplatek,“ informuje veřejnost Český rozhlas [ČRo].

Placení rozhlasového poplatku se rovněž neváže k nemovitosti ani k adrese trvalého bydliště poplatníka, ale přímo k osobě poplatníka, tedy ke jménu, příjmení a datu narození.

Jak od května zvýšit platby za televizi a rozhlas

Domácnostem platící televizní a rozhlasový poplatek pomocí SIPO, platebního nástroje České pošty, se platba navýší automaticky. U odvodu SIPO inkasem z bankovního účtu musí lidé ale zkontrolovat výši inkasního limitu. Podobně jako třeba u navýšení záloh za elektřinu.

„V případě úhrady SIPO v hotovosti nebo zadáním jednorázového trvalého příkazu je třeba uhradit předepsanou částku,“ upozorňují zástupci veřejnoprávních médií.

Pozval Moravec Okamuru k sobě do pořadu, nebo nepozval? Toť otázka!

Domácnosti s nastaveným trvalým příkladem v bance v měsíční frekvenci musí zvýšit částku nově na 150 korun za ČT a 55 korun za ČRo. Přičemž zvýšenou platbu je třeba prvně odvést do 15. dne v měsíci, za který se koncesionářské poplatky hradí. To je nejpozději do 15. května.

„Pokud poplatník hradí poplatek za Českou televizi trvalým příkazem se čtvrtletní, půlroční nebo roční frekvencí, bude vyzván k doplacení nové výše poplatku,“ upřesňuje Česká televize ve své zprávě.

ČRo: Witowská je profesionálka, profesionálka a zase profesionálka

Pokud poplatník zaplatil televizní poplatek s ročním předstihem za období leden–prosinec, tedy podle původní výše 1 620 korun, ČT mu dopočte nedoplatek.

„Za období leden–duben činí poplatek 540 korun [4 x 135 korun], za období květen–prosinec pak 1 200 korun [8 x 150 korun]. Celkem tedy 1 740 korun, od kterých se odečte již uhrazených 1 620 korun,“ uvádí pro upřesnění.

Nedoplatek při roční platbě tak dělá 120 korun. Stejnou praxi uplatní ČT v případě, že domácnost platí poplatek půlročně nebo čtvrtletně. Při opakované platbě kartou zadanou v účtu poplatníka se nová částka strhne automaticky, dodávají.

Poplatky a lidé s poruchou sluchu a zraku

Televizní a rozhlasový poplatek nehradí domácnosti, jejichž příjem za uplynulé kalendářní čtvrtletí je nižší než 2,15násobek životního minima. Což musí oběma institucím, tedy Českému rozhlasu i České televizi, včas doložit.

Veřejnoprávní služba v plné kráse. ČT jako pracovnice Úřadu vlády ČR

Stejně tak koncesionářské poplatky neplatí lidé s úplnou nebo praktickou slepotou obou očí. Anebo s oboustrannou úplnou nebo praktickou hluchotou. Ovšem za podmínky, že buď žije taková osoba se zdravotním hendikepem sama nebo jím trpí všichni členové domácnosti. Pokud je v domácnosti jedna osoba bez jmenovaného zdravotního omezení, poplatek už platit musí.

„POZOR! Televize je zároveň i rozhlasovým přijímačem. Pokud máte doma pouze televizi, i přesto se musíte přihlásit také k rozhlasovému poplatku,“ upozorňují zástupci ČT a ČRo. V opačném případě hrozí pokuta až do výše deset tisíc korun.

Glosa: Zvýšení poplatků ČT a ČRo fedruje spolek placený ministerstvem

Navíc osvobození se uplatňuje, dokládá u Česká televize a Českého rozhlasu zvlášť. A začíná platit od měsíce následujícího po měsíci, v němž došlo k doručení žádosti o osvobození od platby poplatku.

Právnické osoby si připlatí od července 2025

Novela mediálního zákona přináší vyšší poplatky i pro právnické osoby, tedy firmy. Ty nově hradí poplatky podle počtu zaměstnanců. Od platby poplatku jsou osvobozeny právnické osoby s méně než pětadvaceti zaměstnanci.

České firmy ostře napadly zvýšení poplatků za televizi a rozhlas

Na druhou stranu hranici pro maximální výši poplatku stanovuje zákon na 500 a více zaměstnanců. Firmy musí nyní nejpozději do 30. června nahlásit počty zaměstnanců, aby se jim následně vypočetla měsíční platba pro ČT a ČRo poplatky.

„Nová výše poplatku pro právnické osoby a podnikající fyzické osoby je stanovena od 1. 7. 2025,“ uvádí v tiskové zprávě ČT.

Poplatníci dostanou do svých datových schránek včas zprávu s odkazem, na kterém oznámí počet zaměstnanců.

–VRN–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here