Od příštího roku se budou moci živnostníci přihlásit k paušální dani. V jednotné částce, která pro příští rok činí 5 469 Kč, zaplatí odvody na zdravotní a sociální pojištění a daň z příjmů. Paušální daň jim však neumožní uplatnit slevy ani daňové úlevy. Ne každému se paušální daň vyplatí.
Vláda včera [29.6.] schválila zavedení paušální daně pro osoby samostatně výdělečně činné [OSVČ]. Paušální daň bude platit přitom již od 1.1. 2021. Přihlásit se k paušální dani [pokud ji schválí Parlament ČR a podepíše prezident republiky, pozn. red.] budou moci OSVČ dobrovolně za předpokladu, že jejich roční příjem z podnikání nepřesáhl 800 tisíc korun. Zároveň nesmí být registrovaní k platbě DPH. Z paušální daně se budou moci přihlášené OSVČ i odhlásit, to vždy k 1. lednu daného roku. Paušální daň v navržené podobě by se podle Ministerstva financí ČR [MF ČR] mohla týkat až 408 tisíc OSVČ.
Paušální daň je třísložková
Paušální daň tvoří jedna částka, která se v závislosti na minimální výši sociálního a zdravotního pojištění bude každý rok měnit. Přesněji řečeno navyšovat. Povinné minimální odvody se totiž každý rok mění podle celostátní průměrné mzdy. Pro příští rok vychází výše paušální daně na 5 469 korun měsíčně. V této částce bude mít živnostník splněny veškeré odvodové povinnosti vůči zdravotní pojišťovně, České správě sociálního zabezpečení [ČSSZ] i finančnímu úřadu. To znamená, že v částce 5 469 korun je zahrnuto zdravotní pojištění ve výši 2 514 korun a sociální pojištění ve výši 3 126 korun. To je navýšeno o 15 procent z minimální částky. Dále pak je v částce zahrnuto 100 Kč na daň z příjmu.
Paušální daň bude pohodlná, ne však vždy výhodná
Paušální daň významně sníží administrativní povinnost živnostníků. Na místo tří formulářů [pro zdravotní pojišťovnu, ČSSZ a FÚ] budou k paušální dani přihlášení živnostníci odevzdávat pouze jeden formulář a provedou jednu paušální platbu za měsíc. Nebudou pak muset podávat ani každoroční daňové přiznání k dani z příjmů. Nebudou muset předkládat přehledy o příjmech a výdajích pro zdravotní pojišťovnu a správu sociálního zabezpečení.
Na druhou stranu je ale nutné zmínit, že ne pro každého živnostníka musí být paušální daň výhodná. Pokud se k ní přihlásí, tak už nebude moci ve svém ročním daňovém přiznání uplatňovat žádné daňové slevy a úlevy. To se týká především živnostníků s dětmi. Ti na ně mohou čerpat daňový bonus. To v případě, že jejich roční příjem dosáhl minimálně 87 600 korun [pro rok 2020]. Daňový bonus přitom může od finančního úřadu OSVČ čerpat i pokud nemá žádnou daňovou povinnost.
Jak to budou mít OSVČ s důchodem
V souvislosti se zavedením paušální daně pro živnostníky se také často řeší otázka výše jejich starobního důchodu. Podle údajů z ČSSZ si v současné době ale většina živnostníků hradí na sociální pojištění jen nezbytné minimum. Navíc částka sociálního pojištění je v paušální dani navýšena o 15 procent z minimálního základu, což by podle Ministerstva financí ČR [MF ČR] mělo situaci živnostníků v důchodu vylepšit. Zachována také dle vyjádření MF ČR zůstává možnost dobrovolného přispívání vyšší částky na pojistné na důchodové pojištění.
–VRN–