Zahraniční obchod Česka v srpnu skončil v hlubokém deficitu 28,1 miliardy korun. Jde přitom již o třetí propad za sebou. V červenci byl schodek 8,2 miliardy a v červnu 7,3 miliardy korun. Na vině jsou problémy automobilek.
Aktuální data za srpen vycházejí z předběžných údajů Českého statistického úřadu [ČSÚ]. Podle něj je srpnový schodek ve výši 28,1 miliardy korun meziročně horší o 35,6 miliardy korun. Meziročně vzrostl v srpnu český vývoz o 8,2 procenta na 277,5 miliardy korun. Avšak dovoz ve stejném období stoupl o 22,7 procenta na 305,5 miliardy korun. Meziměsíčně se po sezonním očištění snížil vývoz o 5,7 procenta a dovoz o 1,5 procenta.
„Zahraniční obchod se zbožím byl v srpnu ovlivněn prázdninovým režimem v automobilovém průmyslu. Což se mimo jiné projevilo poklesem vývozu motorových vozidel. K negativní obchodní bilanci přispěl také výrazný růst cen fosilních paliv,“ vysvětlila ředitelka odboru statistiky zahraničního obchodu ČSÚ Miluše Kavěnová.
Podle analytičky Komerční banky [KB] Jany Steckerové se daly další propady zahraničního obchodu očekávat.
„Není překvapivé, že meziměsíční srpnový pokles výroby automobilů o více než 60 procent [meziroční propad o 57 %] se propsal do poklesu přebytku obchodu s motorovými vozidly,“ uvedla.
Přesto i podle ní výsledek za srpen výrazně předčil míru negativního očekávání. Analytici KB deficit za srpen tipovali na úrovni 11,7 miliardy korun. Podle Steckerové nelze očekávat zlepšení ani v následujících měsících. To kvůli růstu cen na komoditních trzích a pokračujícím odstávkám v automobilovém průmyslu.
Zahraniční obchod v srpnu podrobněji
Jak už bylo řečeno, celkové saldo zahraničního obchodu se zbožím nepříznivě v srpnu ovlivnil hlavně meziroční pokles přebytku obchodu s motorovými vozidly [10,4 mld. Kč]. Dále se prohloubil deficit obchodu:
- S ropou a zemním plynem o 8,9 mld. Kč
- Se základními kovy o 6,7 mld. Kč
- S počítači, elektronickými a optickými přístroji a zařízeními o 3,8 mld. Kč
- S chemickými látkami a přípravky o 2,6 mld. Kč.
Přechodem z aktiva do pasiva se zhoršila bilance obchodu s elektrickými zařízeními o 2,8 miliardy korun. Příznivý vliv na celkové saldo měl vyšší přebytek bilance kovodělných výrobků o 2,1 miliardy korun a komodit ze skupiny elektřina, plyn a pára o 1,1 miliardy korun.
Bilance zahraničního obchodu s členskými státy EU skončila v srpnu pro Česko přebytkem téměř 37 miliard korun. Ten byl i tak meziročně o 3,5 miliardy korun nižší. Schodek zahraničního obchodu s mimounijními zeměmi se meziročně zvýšil o 31,7 miliardy na více než 63 miliard korun. Zvětšil se zejména deficit obchodu s Čínou o 8,9 miliardy Kč a dále Japonskem a Jižní Koreou. Přechodem z přebytku do schodku se zhoršila bilance obchodu s Ruskem.
Průmyslová produkce i nadále klesá
Výsledkům zahraničního obchodu odpovídá situace v českém průmyslu. Průmyslová produkce podle ČSÚ v srpnu reálně meziročně klesla o 1,4 procenta. Meziměsíčně byla nižší o 3,2 procenta. A opět: Pokles průmyslové produkce v srpnu byl ovlivněn zejména neplánovaně prodlouženými dovolenými v automobilovém průmyslu a plánovanými odstávkami v energetice.
Dobrá zpráva podle vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ Veroniky Doležalové je, že ve většině ostatních průmyslových odvětví produkce meziročně naopak vzrostla.
„V kumulaci obou prázdninových měsíců průmyslová produkce meziročně vzrostla o téměř tři procenta,“ uvedla.
Současně vzrostla hodnota nových zakázek, když se v srpnu meziročně zvýšila o 3,5 procenta. Podle zástupců ČSÚ se ale za tímto růstem skrývá zejména růst cen, nikoli objemu samotného. Markantní je to hlavně v odvětvích souvisejících se zpracováním kovů.
Ceny v průmyslu dál rostou. Dřevo meziročně zdražilo o 79,2 %
„Výrazně propadly zakázky v automobilovém průmyslu. Klesla i zahraniční poptávka po oděvech,“ upozornil ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky Radek Matějka.
Jen chabý růst ve stavebnictví
Posledním údajem ČSÚ je srpnový vývoj ve stavebnictví. Stavební produkce v v tomto měsíci reálně meziročně vzrostla o 1,2 procenta. Meziměsíčně byla vyšší o 0,1 procenta. Stavební úřady vydaly meziročně o 7,6 procenta stavebních povolení více a orientační hodnota těchto povolení vzrostla o 31,4 procenta. Meziročně bylo zahájeno o 40,2 procenta bytů více. Dokončeno jich bylo o 27,6 procenta méně.
„V srpnu se růst ve stavebnictví obnovil, produkce mírně vzrostla jak meziročně, tak meziměsíčně. Ovšem vzhledem k poměrně nízkým srovnávacím základnám to není očekávané nastartování tempa. Meziroční indexy stavební produkce tlumí také zrychlující navyšování cen stavebních prací i materiálů,“ uvedla vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby Petra Cuřínová.
Orientační hodnota stavebních povolení vzrostla o třetinu zejména v nové bytové výstavbě a na změnách inženýrských staveb, kde bylo povoleno několik staveb nad miliardu korun. Povolení velkých staveb mělo dopady také do zahájených bytů, jejichž počet byl nejvyšší za posledních 13 let.
–DNA–
Je to blbá doba na všechno..