Nový ministr zemědělství Zdeněk Nekula [KDU-ČSL] hledá úspory. Proto zvažuje přesunout Státní zemědělský intervenční fond – SZIF do Brna a Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond [PGRLF] do Olomouce.
Pokud svůj plán prosadí, stěhování se dotkne stovek úředníků. Jenom SZIF zaměstnává přes tisíc lidí, z nichž velká část pracuje v Praze. Avšak, jak řekl nový ministr, úspory v rámci resortu zemědělství nesmí být jen o škrtech. Dle jeho slov musí být dlouhodobější a komplexní. A proto již zadal zpracování analýzy možného přesunu obou úřadů mimo Prahu.
„Analýza by nám měla odpovědět na to, zda a kolik by bylo možné tímto přesunem v budoucnu ušetřit peněz. Ať už díky levnějším pronájmům budov, službám nebo dostupnější pracovní síle mimo Prahu,“ uvedl ministr.
SZIF by se dle jeho představ měl přestěhovat do Brna a PGRLF do Olomouce. O přesunu dalších organizací spadajících pod Ministerstvo zemědělství ČR [MZe ČR] Nekula, který je původem ze Znojma v Jihomoravském kraji, neuvažuje.
„Opakovaně se v minulosti hovořilo o tom, že ústředí některých institucí by bylo vhodné přestěhovat mimo Prahu. Důvody přitom nejsou jen ekonomické, ale i symbolické,“ vysvětlil ministr bez upřesnění, co je symbolického na stěhování úřadů mimo Prahu.
Stěhování do Brna a Olomouce ale není jisté
Ministr Nekula pro přesunutí obou úřadů argumentuje faktem, že dnes se lidé mohou kdykoli odkudkoli propojit přes videokonferenci. Dle jeho názoru tedy odpadá nutnost soustředit úřady v dojezdové vzdálenosti.
„Dokládá to třeba i Státní zemědělská a potravinářská inspekce, která dlouhé roky sídlí v Brně a funguje velmi dobře,“ upřesnil.
MZe ČR uvedlo, že další postup ve věci přestěhování svých dvou klíčových organizací mimo hlavní město, zveřejní až po zpracování a interním projednání analýzy.
SZIF má v současné době sedm regionálních odborů a dalších 65 lokalizovaných pracovišť. Ty poskytují služby žadatelům přímo v místě jejich působení. Ve Fondu podle jeho výroční zprávy z roku 2020 pracuje téměř 1 200 zaměstnanců. Na centrální pražské adrese v ulici Ve Smečkách pracuje přibližně třetina z nich. Dvě třetiny pak působí na jednotlivých pracovištích po celé ČR.
Oproti tomu PGRLF sídlí na Praze 8 v ulici Sokolovská. Dle své výroční zprávy z roku 2020 zaměstnává 115 pracovníků, včetně vedení [7 osob]. A není bez zajímavosti, že sám Zdeněk Nekula v letech 2015 až 2018 působil coby předseda představenstva státního PGRLF.
Co dělá SZIF a co PGRLF
SZIF je akreditovaná státní platební agentura pro provádění opatření Společné zemědělské politiky financovaných z Evropského zemědělského záručního fondu, Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova a Evropského námořního a rybářského fondu. Zprostředkovává finanční podporu z Evropské unie a národních zdrojů.
Aktuálně SZIF administruje režimy podpor 1. a 2. pilíře Společné zemědělské politiky. Konkrétně jde o přímé platby, tržní opatření a Program rozvoje venkova. SZIF rovněž administruje národní značky kvalitních potravin KLASA a Regionální potravina.
Hlavní činností PGRLF je poskytování podpor formou dotací úroků z komerčních úvěrů, finanční podpora pojištění, poskytování půjček a úvěrů, či poskytování finančních prostředků ke snížení jistiny úvěrů. Programy jsou určené pro zemědělské prvovýrobce, zpracovatele zemědělské produkce a podnikatele v oblasti zpracování dřeva a lesního hospodářství. PGRLF také poskytuje přímou podporu pojištění a nákupu zemědělské půdy a podporu ve formě úvěrů poskytnutých PGRLF.
Odkud na ministerstvo přichází Zdeněk Nekula
Vysvětlení, proč nový ministr neuvažuje o přesunutí některého či obou z úřadů například do Ostravy, která nabízí ještě nižší nájmy a levnější pracovní sílu, lze asi hledat v jeho zázemí. Nekula totiž pochází z obce Těšetice na Znojemsku [Jihomoravský kraj]. V letech 1988 až 1992 vystudoval obor provoz a ekonomika na Provozně ekonomické fakultě VŠ zemědělské v Brně. Po ukončení studia pracoval v letech 1992 až 2000 ve Znojmě a opět v Brně, to na okresních pobočkách.
V roce 2008 kandidoval v krajských volbách za KDU-ČSL do Zastupitelstva Jihomoravského kraje, ale neuspěl. Voliči ho zvolili až ve volbách v roce 2012. Ve volbách 2016 opět neuspěl, ale poté opět uspěl ve volbách v roce 2020. V Jihomoravském kraji kandidoval i ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2013, byť neúspěšně.
Loni v listopadu se stal kandidátem KDU-ČSL na post ministra zemědělství v nynější vládě Petra Fialy [ODS]. Ten je shodou okolností taktéž z Brna, kam by se měl podle plánů jeho ministra zemědělství stěhovat SZIF.
–DNA–