„Tím, že centrální banky poskytly likviditu bankám v problémech, spustily jen další kvantitativní uvolňování. A to nepřinese nic jiného než déle trvající inflaci,“ říká v debatě ABCD investora investiční specialista Conseq IM Jan Macek.
Podporu bankám v potížích přislíbila americká centrální banka [FED] i Evropská centrální banka [ECB] v reakci na problémy švýcarské banky Credit Suisse a Deutsche bank.
„Centrální banky tím sice zažehnaly riziko hrozící bankovní krize, ale dlouhodobě zadělaly na další problémy. Ve výsledku to znamená, že tu bude delší dobu inflace a vysoké úrokové sazby. Ekonomika se dostane ještě pod silnější tlak, než pod kterým je nyní,“ vysvětluje.
Od ekonomiky podle něj nelze čekat nic jiného než recesi nebo stagnaci. A pokud se do potíží nyní dostávají kvůli vysokým úrokovým sazbám a dražšímu financování růstové firmy, za rok či dva podle jeho slov obdobné problémy zaznamenají i zavedené firmy.
Názor Jana Macka podporuje fakt, že americký FED naposledy zvýšil úrokové sazby nikoli o 0,50 procenta, ale „jen“ o 0,25 procenta. Podle něj to FED udělal právě v reakci na potíže bankovního sektoru. Co se týče podpory bankám ve formě krátkodobých a dlouhodobých úvěrů, uvolnil pro ně 100 miliard dolarů [cca 2,2 bil Kč].
„Bankám poskytnutá likvidita 100 miliard dolarů výměnou za nákup jejich dluhopisů je podstatně větší částka, než FED uvolnil v době finanční krize v roce 2008 a 2009,“ dodává.
Čekejme uvolňování tlaku na růst HDP
V debatě ABCD investora se Jan Macek podrobněji vyjadřuje k dalšímu vývoji ekonomiky. Podle něj zkušenosti z dob covidu, fungování dodavatelských řetězců a současné geopolitické pnutí nejspíš přinesou nový náhled na fungování ekonomiky.
„Je to spíše filozofická otázka. Avšak je jenom růst hrubého domácího produktu tím nejvíce vypovídajícím údajem, zda se dané zemi i lidem v ní dobře daří,“ pokládá řečnickou otázku.
Podle něj pomalejší růst nebo i stagnace ekonomiky nutně neznamená „konec světa“.
„Je to dobrá zpráva, nebo špatná zpráva, když například Škoda Auto vyrobí letos stejný počet aut, jako vyrobila loni. I když to nemusí rozhodně znamenat, že je to špatná zpráva, my to z dnešního pohledu za špatnou zprávu považujeme. Otázka je, zda je to správně,“ říká.
Světlé ekonomické zítřky si ale ani přesto Jan Macek nemaluje. Upozorňuje na přetrvávající proinflační a deglobalizační tlaky.
„Pokud by se měly skutečně výrobní kapacity přesouvat z Asie do USA a Evropy, tak to pro podniky bude o poznání těžší. A promítne se to do jejich marží a ziskovosti,“ vysvětluje.
K nikoliv nevýznamným změnám patří geopolitická rizika. A klíčovou roli v nich sehrává soupeření mezi Čínou a USA, včetně soupeření EU s Čínou.
Staré investiční poučky platí, ale i ty se mění
Investiční specialista Jan Macek se v debatě ABCD investora dotýká přístupu k investování. Tvrdí, že staré investiční poučky platí i nadále. Co se ale významně změnilo, je náhled na práci s investičním horizontem.
„Pokud jsme měli za to, že u akcií stačí investiční horizont pět až sedm let, tak já mám za to, že už to neplatí. Že doba se vzhledem k rozkolísanosti trhů významně posunula,“ říká.
Na trzích je podle jeho slov nyní možné „všechno“. Upozorňuje, že doba nyní přeje při investičním horizontu tři až čtyři roky kvalitním státním a firemním dluhopisům. On sám by jim v portfoliu bez potíží určil až 50 procent.
„Trhy jsou vysoce volatilní a krátkodobé pohyby jsou iracionální. Můj názor je, že je velice riskantní trefovat další vývoj. Proto doporučuji defenzivnější strategie, dokud se trhy a ta celková situace nevyblázní,“ tvrdí.
„Já nevím, jaký bude další vývoj na trzích. A i moji kolegové jsou otevřeni všem variantám,“ dodává.
Podle Jana Macka doba nyní přeje podílovým fondům s aktivní zprávou. A také si myslí, že americké akcie jsou stále velmi drahé. Akcie amerických technologických firem pak předražené. Na rozdíl od mnoha jiných spatřuje příležitosti na čínském trhu. Zdůrazňuje ale diverzifikaci a rozumnou míru expozice na tomto trhu. Argumentuje koncem politiky nulové tolerance covidu v Číně. I poznáním Číny, že zmocnit se vojensky Tchaj-wanu při současné vyhrocené geopolitické situaci nepatří k těm nejlepším nápadům.
Daniel Tácha
—
Pozn. red.: Výběr toho nejlepšího z debat ABCD investora, jejichž je FinTag.cz mediálním partnerem, je k dispozici zde.