Inflace v květnu stoupla proti dubnu o 0,7 %. Tento vývoj byl ovlivněn zejména vyššími cenami v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje. Meziroční růst spotřebitelských cen v květnu zrychlil na 2,9 %, což bylo o 0,1 % více než v dubnu.
Meziměsíční růst spotřebitelských cen v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje způsobilo zejména zvýšení cen zeleniny o 6,2 %, z čehož ceny brambor vzrostly o 11,1 % a dosáhly hodnoty 26,19 Kč/kg. Ceny masa byly vyšší o 2,4 %, ovoce o 7,0 %, sýrů a tvarohů o 2,2 %.
„Zatímco za roky 2014–2016 růst spotřebitelských cen nepřekročil jedno procento, od začátku roku 2017 jsme si museli zvyknout na hodnoty přes dvě procenta. To má významný dopad na kupní sílu českých výdělků,“ vysvětluje ředitel odboru statistiky trhu práce a rovných příležitostí ČSÚ Dalibor Holý.
Upřesňuje, že i když se za roky 2017–2018 zvýšily příjmy nominálně o 14,8 %, inflace ve stejném období dosáhla 4,7 %, reálně tak mzdy stouply o 9,7 %.
„Totéž se opakuje i v letošním roce, kdy v 1. čtvrtletí padla třetina mzdového nárůstu na úkor zvyšujících se cen,“ zdůrazňuje.
Inflace v květnu: Co zdražilo
V oddíle alkoholické nápoje, tabák vzrostly ceny lihovin o 4,6 %, piva o 3,9 % a vína o 1,5 %. Růst cen v oddíle bydlení byl způsoben především zvýšením cen elektřiny o 0,5 % a nájemného z bytu o 0,4 %. V oddíle doprava pokračoval třetí měsíc růst cen pohonných hmot a olejů, který v květnu činil 2,6 %.
„Vyšší inflace připomněla, že by česká ekonomika s ohledem na výkon ekonomiky mohla stále potřebovat ještě utaženější měnové podmínky. Inflace se opět nachází nad prognózou ČNB – aktuálně 0,2% bodu,“ tvrdí hlavní ekonom Cyrrus Michal Brožka.
Podle něj na meziroční zvyšování cenové hladiny měly v květnu nadále největší vliv ceny v oddíle bydlení. Tam se zvýšily ceny nájemného z bytu o 3,3 %, vodného a stočného shodně o 2,6 %, elektřiny o 12,5 %, zemního plynu o 3,6 %.
Vliv na zvýšení celkové cenové hladiny měly také ceny v oddíle ostatní zboží a služby, kde vzrostly ceny pojištění o 5,5 % a ceny finančních služeb o 5,7 %.
Co zlevnilo
Na snižování celkové úrovně inflace v květnu působil především pokles cen v oddíle rekreace a kultura. Tam se snížily zejména ceny dovolených s komplexními službami o 1,8 %.
V oddíle odívání a obuv klesly ceny oděvů o 0,4 %.
Z potravin byly nižší především ceny nealkoholických nápojů o 1,5 %. [U mnoha potravin došlo buď k přechodu v růst z jejich dubnového poklesu, nebo ke zmírnění cenového poklesu. Ceny ovoce byly v květnu nižší o 7,5 % [v dubnu o 9,5 %] a ceny cukru o 23,8 % [v dubnu o 30,8 %].
Jak je na tom unie
Meziroční změna průměrného harmonizovaného indexu spotřebitelských cen [HICP] 28 členských zemí EU byla podle předběžných údajů Eurostatu v dubnu 1,9 %, což bylo o 0,3% bodu více než v březnu.
Nejvíce ceny vzrostly v Rumunsku [o 4,4 %] a nejméně v Chorvatsku [o 0,8 %]. Na Slovensku cenový růst v dubnu zpomalil na 2,4 % z 2,7 % v březnu. V Německu byly ceny vyšší o 2,1 % [v březnu o 1,4 %].
Podle předběžných výpočtů byl v květnu meziměsíční přírůstek HICP v ČR 0,7 % a meziroční 2,6 %. Bleskový odhad meziroční změny HICP pro eurozónu za květen 2019 je 1,2 %, jak uvedl Eurostat.
Česká koruna na zveřejnění dat reagovala jen nepatrným posílením na EUR/CZK 25,62.