Hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil se ve svém Restartu věnuje článku America Is a Heartbeat Away From a War It Could Lose na serveru Foreign Policy. Ten se zabývá otázkou připravenosti USA a EU na globální ozbrojený konflikt.
David Navrátil konstatuje, že autor textu Wess Mitchell sice píše především o USA, ale implikace pro NATO, respektive Evropu jsou zřejmé. A text se zabývá i možností přechodu na válečný typ ekonomiky. Klíčová sdělení David Navrátil shrnul do několika bodů.
- Spojené státy jsou jen kousek od světové války, kterou by mohly prohrát. V případě čínského útoku na Tchaj-wan by Spojené státy jen těžko dokázaly útok odrazit. A jen těžko by udržely podporu pro Ukrajinu a Izrael.
Není to proto, že by Spojené státy upadaly. Je to proto, že na rozdíl od Spojených států, které potřebují být silné na všech třech těchto místech, každý z jejich protivníků – Čína, Rusko a Írán – musí být silný pouze ve svém domovském regionu.
- Spojené státy již dříve vedly války na více frontách. V minulých konfliktech však vždy dokázaly své protivníky převálcovat. To už dnes neplatí.
Čínské námořnictvo je již nyní větší než námořnictvo Spojených států, pokud jde o samotný počet lodí, a každé čtyři roky se rozrůstá o ekvivalent celého francouzského námořnictva. Jde o zhruba 130 plavidel, uvedl náčelník štábu francouzského námořnictva. Pro srovnání, americké námořnictvo plánuje v příštím desetiletí rozšíření o 75 lodí.
Přechod na válečnou ekonomiku
Jak říká biblické přísloví, strach je počátkem moudrosti. Globální válka už není teoretickou eventualitou, o níž debatují političtí experti. A není ani horečnatým snem domnělých jestřábů a militaristů. Je to reálná a předvídatelná, ne-li bezprostřední možnost.
- Bezprostřední prioritou Spojených států musí být zajištění toho, aby Ukrajina, Izrael a Tchaj-wan měly zbraně, které potřebují k obraně. To se nestane, pokud Spojené státy nedají do pořádku svou obranně-průmyslovou základnu.
Od začátku rusko-ukrajinské války se celková americká obranná výroba zvýšila o pouhých 10 procent. A to přesto, že tato válka ukazuje ohromující spotřebu vojenské munice ve velkém konfliktu mezi průmyslovými mocnostmi. Nesnese srovnání s omezenými protipovstaleckými operacemi z nedávné minulosti.
- Situace se ukazuje natolik vážná, že Washington možná bude muset uplatnit zákon o obranné výrobě. A začne převádět část civilního průmyslu na vojenské účely.
Což zahrnuje i přesměrování materiálů určených pro hospodářství, rozšíření výrobních zařízení a revizi ekologických předpisů. Ty totiž komplikují výrobu válečného materiálu. Bez těchto kroků se průmyslová základna USA na mobilizaci nepřipraví.
Globální konflikt a připravenost Evropy
Hlavní západoevropští členové dosud nesplnili slib, který dali před více než rokem na summitu bloku v Madridu. A ten zněl, že na východním křídle NATO rozmístí jednotky o velikosti brigády. A dále:
- Evropané budou muset přehodnotit svou nechuť k jaderné energii. A stejně tak američtí pokrokáři nejspíš přehodnotí omezení, která si sami stanovili a která omezují schopnost Spojených států zvyšovat výrobu energie.
Nic z tohoto seznamu není snadné. Spojené státy a jejich spojenci však vstupují do období těžkých rozhodnutí.
To, co se děje na Ukrajině a v Izraeli, by se ještě před několika lety zdálo nepředstavitelné. Američané a jejich spojenci si musí začít dělat pořádek ve svých záležitostech již nyní, aby se neocitli nepřipraveni na globální konflikt, pokud k němu dojde.
David Navrátil
Bud budeme zelení nebo svobodní. Oboje současně není možné.
Teď ještě můžeme volit. Čas se nám ale rychle krátí.