Nízký počet nově vzniklých pracovních míst v USA letos v dubnu potvrzuje predikované zpomalení americké ekonomiky včetně úvah o tom, že by americká centrální banka mohla snížit základní úrokové sazby dříve, než se očekává.
Americká ekonomika v dubnu vytvořila zhruba 175 000 pracovních míst. To je mnohem méně, než očekával trh [až 280 000 míst]. Míra nezaměstnanosti se v USA zvýšila o desetinu procentního bodu na 3,9 procenta. V pátek to uvedlo americké ministerstvo práce.
Prudký pokles nově vytvořených pracovních míst v USA je významnou zprávou, protože je to právě zaměstnanost, která je spolu s inflací jedním ze dvou hlavních faktorů, podle nichž se rozhoduje americká centrální banka FED.
„Údaje z trhu práce naznačují mírné uvolnění, což by podpořilo snížení úrokových sazeb o něco dříve. […] Zvyšuje se tak pravděpodobnost snížení úrokových sazeb FEDem již v září,“ uvedl pro FinTag analytik XTB Tomáš Cverna.
Reakce indexu S&P 500 na zveřejnění dat z trhu práce USA
[Zdroj: xStation5]
FED tento týden ve středu ponechal základní úrokovou sazbu beze změny v pásmu 5,25 až 5,5 procenta. Důvodem je rostoucí inflace. Ta v březnu zrychlila na 3,5 procenta z únorového tempa 3,2 procenta. A meziroční míra jádrové inflace, která nezahrnuje kolísavé ceny energií a potravin, neklesla, ale zůstala na únorových 3,8 procenta.
Na druhé straně je tu ale oslabující ekonomika. Tempo růstu ekonomiky USA v letošním prvním čtvrtletí zpomalilo na 1,6 procenta. Pokles výkonu hospodářství ekonomové sice očekávali, ale zdaleka ne tak hluboký. Na konci loňského roku ekonomika USA rostla o 3,4 procenta, loni ve třetím čtvrtletí dokonce bezmála o pět procent.
„Růst ekonomiky USA v letošním prvním kvartále zklamal,“ okomentoval výsledky hrubého domácího produktu ekonom Komerční banky Jaromír Gec.
Reakce finančních trhů na americká data z trhu práce
Spolu s tvorbou nových pracovních míst americké ministerstvo práce zveřejnilo vývoj mezd. Tempo růstu průměrného hodinového výdělku v USA v dubnu kleslo z 0,3 na 0,2 procenta. A průměrné mzdy se za 12 měsíců do dubna zvýšily o 3,9 procenta po březnovém růstu o 4,1 procenta. Přičemž růst mezd v rozmezí tři až 3,5 procenta se považuje za konzistentní s inflačním cílem americké centrální banky.
„Jedná se zatím o první slabší údaje, které naznačují mírně vyšší nezaměstnanost a pozitivní vývoj mezd, které nerostou tak dynamicky jako v předchozích měsících,“ říká Tomáš Cverna.
To znamená, že i to nahrává úvahám o snížení základních úrokových sazeb FEDem. To si podle něj uvědomují i finanční trhy, které na aktuální data reagovaly růstem cen amerických akcií. Zatímco dolar naopak oslabil.
Reakce kurzu eura vůči dolaru na zveřejněná data z trhu práce USA
[Zdroj: xStation5]
„Nikdy nebylo pravdivější tvrzení, že FED je vlastně světová centrální banka,“ uvedl před pár dny v této souvislosti Jesse Rogers, ekonom Moody’s Analytics.
Podívejme se na vývoj trhu práce podrobně. Jak už bylo řečeno, americká ekonomika v dubnu vytvořila 175 000 pracovních míst. Míra nezaměstnanosti se zvýšila o desetinu procentního bodu na 3,9 procenta. Naopak v březnu ale tvorba pracovních míst v USA předčila odhady, když vytvořila 303 000 nových pracovních míst. Míra nezaměstnanosti klesla na 3,8 procenta. V únoru vzniklo v USA 275 000 nových pracovních míst. Míra nezaměstnanosti vzrostla na 3,9 procenta. V předchozích třech měsících byla 3,7 procenta.
Čeká Ameriku recese? A co bude s korunou?
I když se americká ekonomika v loňském roce vyvíjela dobře, už tehdy zaznívaly hlasy, které hovořily o tom, že míří do recese. Tomu by odpovídala aktuální data z trhu práce.
„Teď vidíme známky zpomalování, zejména na trhu práce. Nábory vlastně zcela přestaly. Myslím tím nové nábory. To se projeví na výsledcích. I to promluví do rozhodování FEDu,“ uvedl letos v březnu v podcastu FinTag Global Head of Multi-Asset Solutions společnosti Amundi John O’Toole.
Evropa je vydána na milost cenám energií. USA jsou nezávislé
A dodal: „V USA stále předpokládáme recesi. Mohla by být velmi slabá, technická, kdy se mezičtvrtletní růst mírně propadne do záporných hodnot.“
Recesi v USA předpokládal v podcastu FinTag i jeho kolega z Bostonu Alec Murray už loni v březnu. Podle něj měla přijít na konci loňska nebo na začátku letoška. Tehdejší výkon americké ekonomiky ve vztahu k FEDu komentoval následovně.
„Americká ekonomika jde velice dobře. A to je ten problém, protože stěžuje práci FED v boji s inflací,“ uvedl tehdy.
A fakt je, že inflace zůstává v USA stálým problémem, jak ostatně na jednání FEDu v tomto týdnu potvrdil jeho šéf Jerome Powell, když na tiskové konferenci uvedl, že „inflace je stále příliš vysoká.“
„Pokrok ve snižování inflace jistý není. Naopak budoucnost je nejistá,“ řekl s tím, že sazby zůstanou na svých současných úrovních nejspíš delší dobu. Zároveň ale vyloučil, že by bylo pravděpodobné jejich zvyšování.
Tomáš Cverna v této souvislosti upozornil, že ponechání sazeb na vyšších úrovních v USA a snižování sazeb v ČR zapříčiní rozšíření diferenciálu úrokových sazeb a vznikne další tlak na oslabování koruny vůči dolaru. Rizikem takového oslabování koruny jsou rostoucí ceny importovaného zboží, především paliv.
Daniel Tácha