V Česku nejsou jen automobilky, upozorňují stát farma firmy

482
farma
Foto: Archiv FinTag

Česká asociace farmaceutických firem [ČAFF] vstoupila do Svazu průmyslu a dopravy ČR [SP ČR]. To je největší zaměstnavatelský svaz v Česku. ČAFF zároveň navázal spolupráci s platformou pro farma firmy LifeSciences 4.0.

SP ČR je největší zaměstnavatelský svaz v Česku, jeho zástupci se pravidelně účastní spolu se zástupci vlády a odborů například jednání tripartity. ČAFF se stal jeho členem poté, kdy vstup do Svazu schválila jeho členská základna. Jedná se o další z aktivit ČAFFu na podporu farmaceutického průmyslu v Česku. Již dříve spolupracoval například s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR [MPO] na sektorové analýze farmaceutického průmyslu.

„Stát trošku zaspal v oblasti podpory tohoto sektoru navzdory jím produkované vysoké
přidané hodnotě. Budeme pracovat na dalším rozvoji a zvýšení konkurenceschopnosti tohoto strategického sektoru. Těší nás, že můžeme přivítat ČAFF do Svazu průmyslu a dopravy ČR,“
uvedl prezident SP ČR Jan Rafaj.

Jan Rafaj: Němci daně firmám snižují, my jim je zvyšujeme

„Vstupem ČAFF a vznikem nové pracovní skupiny jsme vytvořili silný hlas reprezentující celý český farmaceutický průmysl,“ doplnil ke spolupráci člen představenstva SP ČR pro oblast zdravotnictví a generální ředitel společnosti Linet Tomáš Kolář.

Další z asociací, která usiluje o lepší pozici českého farmaceutického průmyslu v Česku, je Asociace inovativního farmaceutického průmyslu [AIFP]. I její zástupci dlouhodobě upozorňují na to, že farmaceutický průmysl v celé jeho šíři má významné příznivé dopady do české ekonomiky.

Ve SP ČR vznikla farma pracovní skupina

To, že se farmaceutický průmysl nyní více hlásí o slovo, dokazuje – navzdory všem návštěvám politiků ve společnosti Zentiva – nová pracovní skupina pro farmaceutický průmysl právě ve SP ČR. Tu povede výkonný ředitel ČAFF Filip Vrubel. Ten dříve působil na Ministerstvu zdravotnictví ČR jako náměstek zodpovědný za lékovou politiku.

„Tak jako farmaceutické firmy vstupují do naší asociace, abychom hledali řešení systémově a společně, i my se nyní chceme stát součástí dalšího celku, který se průmyslu a výrobě věnuje ze své podstaty. Navíc je tato skupina dalším místem pro setkání a diskuze s veřejnými činiteli,“ okomentoval vstup asociace do SP ČR Filip Vrubel.

Pracovní skupina se podle něj zaměří na možnost spoluvytvářet legislativu díky využití SP ČR jako „povinného připomínkového místa“. A dále na možnost ovlivňovat implementaci evropských legislativních aktů.

Se zástupci ČAFF se těší i na zapojení se do debat na evropské úrovni skrze platformy BusinessEurope. Právě jejím členem je Svaz průmyslu a dopravy ČR.

Český farmaceutický průmysl jede. Mohl by ale jet i více

Vzájemné vztahy se prohloubily poté, kdy se viceprezident SP ČR Radek Špicar stal viceprezidentem BusinessEuropeTo proto, že zejména na evropské úrovni se nyní očekávají klíčové legislativní inciativy týkající se farmaceutického průmyslu.

Pár slov o ČAFF a účasti na LifeSciences 4.0.

Další novinkou je, že ČAFF navázal spolupráci s platformou pro farmaceutické firmy LifeSciences 4.0. Za platformou stojí Regionální hospodářská komora Brno. Life Sciences 4.0 je v roce 2022 založený spolek, který cílí na spolupráci firem a univerzit v oblasti živých věd. Klíčovým spolupracujícím partnerem spolku je Masarykova univerzita v Brně [MU Brno], VUT v Brně a statutární město Brno. To spolek podpořilo finančně.

„Cílem je společně se státem, farmaceutickým průmyslem a vzdělávacími institucemi vybudovat prostředí, které přiláká investice, světový zdravotnický průmysl a pomůže k transformaci české ekonomiky,“ uvedl ke spolupráci Filip Vrubel.

Asociace již v rámci projektu navázala spolupráci s Farmaceutickou fakultou MU Brno. Ta rozjela projekt BioPharma Hub, který se má do tří let stát domovskou základnou Farmaceutické fakulty. Hub zahrnuje prostor pro preklinický výzkum, molekulární biologii, a dokonce i pro výrobu malých šarží léčiv. Například pro klinické studie.

Zástupci ČAFFu uvedli, že v Česku již funguje prostředí pro provádění klinických studií, ale stále je tu potenciál k jeho rozvoji. Například v usnadnění orientace sponzorů studií v regulačních požadavcích, ve snížení byrokratické zátěže, v možnosti daňových a dalších pobídek pro provádění studií. To vše by mohlo přilákat více firem a výzkumných institucí.

„V Česku ovšem umíme dělat i skvělý základní i aplikovaný výzkum. Vyvíjejí se u nás
léky s přidanou hodnotou, tedy inovace třeba v oblasti nových způsobů aplikací léčiv či nových lékových forem. Mnoho firem se zaměřuje na technologické inovace spojené s výrobou. Bohužel se o tom zatím moc nemluví, přitom to má přínos jak pro pacienta, tak národní hospodářství,“
řekl Vrubel.

ČAFF aktuálně zastupuje dvanáct farmaceutických firem s výrobou na území Česka. Další dvě desítky členů jsou významnými zaměstnavateli a účastníky zdravotního systému, kterému pomáhají se zajištěním dostupnosti léčiv.

[Zdroj: ČAFF]

Což představuje většinu výrobních kapacit léčivých přípravků u nás. Další dvě desítky členů jsou významnými zaměstnavateli a účastníky zdravotního systému, kterému pomáhají se zajištěním dostupnosti léčiv. Celkem má ČAFF 31 členů. Naposledy do něj vstoupila společnost ArdeaPharma.

Členové ČAFF na český trh dodávají až 3 900 druhů léčivých přípravků a uvádějí na něj 117 milionů balení léků ročně. Jejich portfolio zahrnuje onkologii, neurologii, diabetologii, dermatologii, kardiologii, gastroenterologii či radiofarmaka. Významně zásobují český trh i antibiotiky, léky proti bolesti a léčivy k terapii zánětů. Pro české pacienty dodávají chřipkové vakcíny.

–DNA–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here