Provozní zisk Skupiny ČEZ roste, čistý zisk klesá kvůli daním

193
Skupina_CEZ
Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš ukazuje předsedovi vlády, kde budou stát nové jaderné bloky v Dukovanech, 25. března 2024. / Foto: Úřad vlády ČR

Čistý zisk Skupiny ČEZ dosáhl v letošním prvním pololetí 21,1 miliardy korun. Meziročně je to o 1,2 miliardy korun méně [-5 %]. Naopak provozní zisk před odpisy [EBITDA] meziročně stoupl o 6,8 miliardy na 69,2 miliardy korun. 

Skupina ČEZ o svých hospodářských výsledcích informuje v tiskové zprávě. Předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš uvedl, že výsledky hospodaření za první pololetí mírně předčily výchozí očekávání. To zejména díky vyššímu zisku z obchodování s komoditami, příznivým tržním podmínkám pro provoz elektráren a pokračující stabilizaci na energetických trzích.

„Očištěný čistý zisk skupiny dosáhl 7,5 miliardy korun [-35 % meziročně]. Což bylo přibližně 19 procent nad konsensem díky vyšší EBITDA v důsledku silného segmentu výroby. To bylo částečně kompenzováno vysokou efektivní daňovou sazbou ve výši 58 procent [vs. 42 % loni],“ okomentoval výsledky skupiny za letošní druhé čtvrtletí analytik České spořitelny Petr Bártek.

Vývoj akcií Skupiny ČEZ od půlky loňského roku 

[Zdroj: xStation]

A dodal: „Společnost čelí v letech 2023-25 vysokým mimořádným daním ve výši 60 procent nad určitou úroveň, takže velkou část pozitivního překvapení na úrovni EBITDA spotřebují na úrovni čistého zisku daně.“

Podle něj výsledky ČEZu za druhý kvartál byly i tak silnější, než se očekávalo. Což si vysvětluje pokračujícím růstem zajištěných cen v segmentu výroby pro rok 2024 a dobrým výsledkem v segmentu distribuce elektřiny koncovým zákazníkům.

ČEZ loni poslal státu 126 mld. Kč. Pokořil i žebříček plátců daně z příjmů

„Zdá se, že ČEZ těží z volatility vnitrodenních cen prostřednictvím obchodování, relativně vůči původnímu plánu, přečerpávacím vodním elektrárnám a zlepšeným spreadům u hnědouhelných elektráren – díky nyní nízkým cenám CO2, což je částečně kompenzováno většími odstávkami v jaderných elektrárnách,“ doplnil.

Skupina ČEZ: EBITDA a výhled na celý rok

Podle zástupců ČEZ zvýšení EBITDA způsobilo zejména ukončení povinnosti odvodů z nadměrných příjmů z výroby v ČR. Ty zatížily náklady loňského prvního pololetí částkou 11,1 miliardy korun. Naopak negativně působí zejména nižší zisk z obchodování s komoditami a vliv rozdílných harmonogramů odstávek jaderných zdrojů.

Skupina ČEZ rovněž navýšila výhled hospodaření na celý rok 2024 na úrovni EBITDA, a to na 118 až 122 miliardy korun. Rovněž potvrdila očekávaný čistý zisk ve výši 25 až 30 miliardy korun.

„ČEZ mírně zvýšil výhled EBITDA, zatímco výhled čistého zisku se nemění kvůli dopadu velmi vysoké inkrementální daňové sazby 81 procent ve většině segmentů. Zajištění cen pro roky 2025-26 je z našeho pohledu bez větších překvapení a celkově mírně pozitivní, když společnost postupně zajišťuje současné poměrně vysoké tržní ceny,“ doplnil analytik ČS Petr Bártek.

Výsledky ČEZu za rok 2024 budou nejspíš mírně nad jeho odhadem, klíčovou otázkou ale zůstává potenciální restrukturalizace firmy.

Podle zástupců skupiny nyní rostou její investiční výdaje do pořízení dlouhodobého majetku [20,5 mld. Kč, meziročně o 3,6 mld. Kč více]. Stoupají i investice do distribučních sítí spojené především s připojováním obnovitelných zdrojů. A zvyšují se i investice v oblasti jaderných a nových výrobních obnovitelných zdrojů.

Spotřeba energie a Dukovany

Výroba elektřiny z emisních zdrojů zůstala letos stejná. Co se týče výroby elektřiny z obnovitelných a jaderných zdrojů, pak platí, že ta letos v prvním pololetí meziročně klesla o čtyři procenta. Obnovitelné zdroje vyrobily o 0,1 TWh elektřiny více, ale výroba jaderných zdrojů o 0,7 TWh klesla vlivem rozdílných harmonogramů plánovaných odstávek a disponibility jaderných elektráren.

Na distribučním území společnosti ČEZ Distribuce spotřeba elektřiny meziročně klesla o dvě procenta na 17 TWh. Spotřeba domácností převážně kvůli teplému počasí klesla o pět procent. U velkých průmyslových podniků zůstala na stejné úrovni. Klimaticky a kalendářně přepočtená spotřeba elektřiny pak klesla o procento.

Dukovany dostaví korejská KHNP. Objevují se první spory a pochyby

„V červenci došlo k dalšímu významnému milníku v rozvoji jaderné energetiky v České republice. Poté, co Evropská komise odsouhlasila veřejnou podporu pro nový jaderný blok v Dukovanech, česká vláda rozhodla, že preferovaným dodavatelem nových jaderných bloků, se kterým má Skupina ČEZ jednat o smlouvě, je jihokorejská společnost KHNP,“ upozornil na významný fakt manažer podniku s majoritní účastí státu Daniel Beneš.

–RED–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here