K důchodům se lidé dostanou i v povodňových oblastech. Uzavřené pobočky České pošty poukáží penze na jiná pracoviště ve městě nebo na jinou nejbližší pobočku. A dále: Zaměstnanci mají při povodni nárok na neplacené volno v práci.
„Výplaty důchodů na účet budou standardně zajištěny i v těch následujících dnech, stejně tak byly zajištěny i v předchozích dnech,“ ubezpečil veřejnost na dnešní [16.9.] tiskové konferenci Ministerstva práce a sociálních věcí ČR [MPSV] ředitel České správy sociálního zabezpečení [ČSSZ] František Boháček.
U hotovostně vyplácených důchodů, které doručuje Česká pošta, už ale možné potíže připustil. To v městech a obcích, které zaplavila povodeň a pobočky pošty se uzavřely. Lidem Boháček doporučuje vyzvednout důchod na nejbližší poště. Obdobně podle něj situaci řešily úřady při minulých povodních. A pokud ani další pobočka pošty nemá otevřeno nebo nastal jiný problém s výplatou penze, pak doporučuje zavolat na informační linku sociální správy s gescí důchodového pojištění. Tam jsou podle něj pracovníci připraveni i takové případy řešit.
„Všichni se ke svým důchodům dostanou, nikdo se nemusí bát,“ uvedl Boháček s tím, že úřad je připraven řešit situace individuálně, aby se lidé ke svým penzím dostali co nejdříve.
Lidé mají nárok na volno kvůli povodni, ale neplacené
V některých městech a obcích už pomalu opadá voda a lidé začínají pracovat na odstraňování škod na svém majetku. Jak na tiskové konferenci upozornila vrchní ředitelka Sekce legislativy MPSV Dana Roučková, zaměstnanci mají v takových situacích v práci nárok na omluvenou absenci. Nikoli však povinně za náhradu mzdy nebo platu.
„Zaměstnanec má v takovém případě nárok na omluvenou nepřítomnost v práci a zaměstnavatel je povinen takovou skutečnost respektovat,“ potvrdila Roučková.
Avšak už není jeho povinností poskytnout za takovou absenci náhradu mzdy, dodala s odvoláním na znění zákoníku práce. Záleží tak pouze na zaměstnavateli samotném, zda náhradu svým pracovníkům v této mimořádné situaci poskytne, či nikoli.
Stejně tak mají lidé nárok na omluvenou absenci, pokud voda poškodila dopravní infrastrukturu, která nefunguje, a lidé se nemohou dopravit do práce. Ale opět bez nároku na náhradu výdělku. O něco jiná situace je u osob se zdravotním postižením [OZP], které mají také nárok na omluvenou absenci v těchto případech. Po dobu maximálně jednoho dne k tomu dostávají ještě náhradu mzdy.
„Tedy v těchto případech je ta nepřítomnost placená,“ řekla Roučková.
Stejné podmínky jako u klasických zaměstnanců platí i pro takzvané dohodáře. I ti mají při povodních nárok na omluvenou absenci, ale opět bez nároku na náhradu výdělku.
Náhrada mzdy a platu jen při překážce u zaměstnavatele
Oproti tomu při překážce na straně zaměstnavatele, kdy jeho provoz zasáhla povodeň a zaměstnanec nemůže pracovat na jiné pobočce nebo z domova, pak pracovníkům náleží náhrada mzdy. To ve výši 60 procent jeho průměrného výdělku. Pokud došlo k přerušení dodávek energií, pak zůstávají doma zaměstnanci provozu na 80 procentní náhradě mzdy.
„Tyto překážky se taktéž týkají dohodářů, i ti mají nárok na náhradu z dohody,“ uvedla.
I živnostníci a dohodáři dostanou od příštího roku ošetřovné
Také ale dodala, že by měl zaměstnanec svého zaměstnavatele informovat o tom, že jeho nemovitost zasáhla povodeň a nemůže proto přijít do práce. I o tom, jak dlouho odklízení případných škod potrvá.
„A je ponecháno na zaměstnavateli, aby si řekl o prokázání této nepřítomnosti,“ uvedla Roučková.
Zaměstnanci s dětmi do deseti let věku pak mohou i kvůli povodním čerpat ošetřovné, pokud se uzavřelo jejich předškolní nebo školní zařízení. Žádost o výplatu dávky se vyplňuje online na webu ČSSZ. Při výpadku datového připojení na to postačí svého zaměstnavatele upozornit telefonicky. Žádost je možné doručit posléze, jakmile bude zase dostupný online formulář.