Hlavní geopolitickou událostí včerejšího [1.10.] dne byl raketový útok Íránu na Izrael. Jedním z výsledků je akcelerace růstu ceny ropy, která od začátku roku jenom ztrácela. A cena ropy roste i dnes.
Od svých letošních maxim z dubna se „černé zlato” propadlo o 23 procent na 70 USD za barel. To už ale neplatí… Blízký východ je v celosvětovém měřítku významný producent ropy. V této oblasti se těží desítky milionů barelů denně a samotný Írán nyní produkuje až čtyři miliony barelů denně. Což je nejvyšší produkce Íránu za posledních více než pět let.
A jedním z možných cílů izraelské odvety může být íránská ropná infrastruktura. Pokud by na ni Izrael zaútočil a výrazně ji poškodil, mohlo by to vyvolat paniku na trhu s ropou. Ropa, která má za sebou dlouhodobý pokles, by znovu zdražila. Ceny ropy přitom rostly již včera o více než tři procenta. Také dnes pokračují v mírném růstu o necelé procento.
1.10. až 2.10.: Aktuální vývoj ceny ropy
[Zdroj: xStation]
Kartami může zamíchat i postoj USA, které jsou dlouhodobým spojencem Izraele. Vzhledem k blížícím se prezidentským volbám v USA jsou právě ceny benzínu v USA velmi citlivé téma. A je proto možné, že současná Bidenova administrativa bude v tomto případě o něco zdrženlivější. Už kvůli tomu, že další eskalace by téměř jistě způsobila růst cen ropy, a tedy i benzínu, což není před volbami ideální. To se jistě netýká jen USA, ale celého světa, protože konflikt ovlivňuje ceny ropy na všech burzách.
Nejen ceny ropy, ale rostla i cena zlata
Kromě ropy na útoky reagovaly i další trhy. Jako první jmenujme zlato. To se v podobných situacích považuje za bezpečný přístav, a zlato na útok reagovalo růstem zhruba o procento. Posílily i americký dolar a americké dluhopisy.
27.9. až 2.10.: Vývoj ceny zlata
[Zdroj: xStation]
Na druhé straně bitcoin, který patří mezi riziková aktiva, klesal. Včera se propadl o více než čtyři procenta. Americké akciové trhy spadly o jedno až dvě procenta podle konkrétního indexu.
Zbrojaři zase jedou
Komu se nyní hodně daří, jsou akcie zbrojařů. Největší z nich je americká společnost Lockheed Martin, která vyrábí například i stíhačky F-35, jež používá Izrael a kupuje mnoho evropských zemí.
25.9. až 2.10.: Vývoj ceny akcií Lockheed Martin
[Zdroj: xStation]
Akcie této společnosti včera poprvé vzrostly o 3,5 procenta na historická maxima nad 600 USD. V podobných situacích je však třeba počítat s tím, že trhy mohou prudce reagovat na další kroky zúčastněných stran a také na prohlášení jejich hlavních představitelů. A tak velké pohyby ještě nemusí být u konce.
Tomáš Vranka, analytik XTB a spolupracovník redakce
Izrael jako stát vůbec neměl před asi 70. lety vzniknout. Od svého podivného vzniku i vinou VB+ … se všemi okolními státy válčí, zločinně rozšiřuje své území na úkor jiných států … Mezi Judaismem a Hamásem není rozdílu, obojí je náboženský fanatismus světu nebezpečný. Izrael je asi jediný stát světa, kde mladá děvčata musí absolvovat 2. letou základní vojenskou službu se vším všudy. Co na to Jude fanatičky v Česku asi říkají ?