Od poloviny příštího roku posoudí úřady práce majetky lidí v katastru i registru vozidel

42160
urady_prace
Foto: Úřad vlády ČR

Od poloviny příštího roku začnou úřady práce zjišťovat majetek žadatelů o sociální dávky na katastru nemovitostí, v registru vozidel a u jejich banky. Od změny si slibují lepší zacílení dávky a vyšší motivaci lidí k tomu, aby pracovali.

Podání dotazu na zmíněné instituce kvůli, jak říká ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka [KDU-ČSL], jednoduchému testu majetku bude podmiňovat udělení souhlasu k tomu úřadům ze strany žadatele o dávku.

„A jestli to [žadatel] nechce, abychom se takto doptali, tak ať tu žádost nepodává,“ řekl k nově zaváděné podmínce pro přiznání dávky na tiskové konferenci [22.10.] ministr Jurečka.

Rovněž upozornil, že nebude možné vyplatit ani dílčí část ze zaváděné superdávky, která sloučí do jedné čtyři stávající sociální dávky. A sice příspěvek a doplatek na bydlení, přídavek na dítě a příspěvek na živobytí. Výplatu této superdávky vždy podmíní udělení souhlasu s podáním dotazu na jmenované instituce.

Podle ministra Jurečky se se zapojenými stranami vedly diskuze o tom, jak se má tento majetkový test nastavit, jak široce mají úřady majetky žadatele o dávku prověřovat. Výsledkem těchto jednání je, že podle stávajícího návrhu zákona, který podle Jurečky do dvou týdnů projednají poslanci v prvním čtení, se úřady omezí na zjišťování počtu vlastněných nemovitostí k bydlení. A na počet vlastněných aut a zůstatek na bankovním účtu.

„My chceme mít jistotu a transparentnost, že peníze jdou tam, kde jsou potřeba. A ten člověk nemá jiné možnosti, jak zabezpečit sebe a svoji rodinu, a jde o pomoc přiměřenou k jeho příjmu, ale i majetku,“ vysvětlil důvody majetkového testování Jurečka.

Pole, louky, sbírky a jiné majetky úřady práce nezajímají

Podle nyní navržených podmínek úřady přiznají novou superdávku těm domácnostem, v nichž připadá na jednu dospělou osobu nanejvýš jedno auto a kde daná domácnost vlastní pouze jednu nemovitost k bydlení. Druhou pak může vlastnit maximálně po dobu tří let. Na bankovním účtu smí člen domácnosti, která žádá o dávku, držet nanejvýš 200 tisíc korun. A každý další její člen pak nanejvýš 50 tisíc korun. Doplňkové penzijní připojištění, životní pojištění, stavební spoření a dlouhodobé investiční produkty se do těchto limitních částek podle ministra nepočítají.

„Jde tak jen o peníze bez podpory státu,“ poznamenal Jurečka.

To znamená, že úřady práce nebudou v nově zavedeném testování majetku u žadatelů o superdávku zjišťovat například hodnotu vlastněného auta, případně jeho rok výroby. A ani lokalitu, stav či rozlohu vlastněné nemovitosti, v níž žadatelé o podporu žijí. Dále se v něm nezohlední třeba ani vlastnictví jiných nemovitostí, jako jsou polnosti, louky, rybníky. A ani cenné předměty, sbírky či jiné často i investiční produkty.

MPSV prodlužuje i věk pro delší podpory v nezaměstnanosti

Omezení majetkového testování pouze na nemovitost pro bydlení, auto či peníze na účtu vysvětlil ministr Jurečka tím, že jde o první výkop.

„A to ladění může v budoucnu nastat,“ řekl s tím, že další úpravy se tak nevylučují.

Dodal, že majetkové testy jsou v západních zemích Evropy pro výplatu sociálních dávek běžnou záležitostí. Zmínil například příspěvek na péči. Ten mnohé evropské země bez zohlednění majetku žadatele, respektive i jeho rodiny nevyplácí.

Od ledna 2026 už tady bude jen jedna superdávka

Se zavedením nové dávky do praxe se počítá od července roku 2025. Do dávky se zahrne stávající příspěvek na živobytí, příspěvek a doplatek na bydlení, přídavek na dítě a dávka zohlední i pracující členy domácnosti. Těm se dávka navýší s ohledem na jejich celkové výdaje směřující do bydlení.

„Předpokládáme, že v příštích dvou týdnech proběhne první čtení návrhu na půdě Poslanecké sněmovny,“ nastínil průběh schvalování novely.

Od 1. října platí podmínka 40leté doby pojištění pro předčasný důchod

Se závěrečným čtením ve Sněmovně se počítá v listopadu. Do konce ledna příštího roku novelu zřejmě projedná Senát tak, aby nabyla účinnosti od července 2025.

Následně od července začnou do nového dávkového systému úředníci zařazovat postupně nové žadatele o dávku. Přičemž ti stávající budou odbavování do konce roku 2025 ještě ve „starém“ systému jednotlivých dávek.

„Od ledna 2026 už pojedou všichni žadatelé v tomto novém systému,“ nastínil plány v zavedení nové superdávky ministr Jurečka.

Veronika Táchová

23 KOMENTÁŘE

  1. Tak tahle věta je za všechny drobné: Na bankovním účtu smí člen domácnosti, která žádá o dávku, držet nanejvýš 200 tisíc korun. A každý další její člen pak nanejvýš 50 tisíc korun. Doplňkové penzijní připojištění, životní pojištění, stavební spoření a dlouhodobé investiční produkty se do těchto limitních částek podle ministra nepočítají.

    Mohou tedy požádat o dávky když mají 180.000 na účtu a milion na stavbku nebo investicích? Tohle je k pláči a kdo tohle napsal do vyhlášky? Komedianti jsou to nic víc.

  2. Pan XY to má nějaké popletené. Z článku (pokud se tedy zakládá na pravdě, což pochybuji), nad vší pochybnost vyplívá, že ten kdo peníze vydělal, žil skromně, koupil si auto (aby mohl dojíždět za prací), popřípadě nějakou nemovitost či dokonce našetřil nějaké peníze a dal je na své jméno na účet a nyní přišel o práci, se dopustil ve své podstatě sám na sobě trestného činu, za který bude odsouzen k nepobírání sociálních dávek. Naopak ten, kdo všechny peníze prohrál v automatech, v kartách, prokouřil, propil, profetoval, popřípadě prožil na luxusních dovolených či v nevěstincích činil ve své podstatě dobrou věc a právem mu bude vyplácena sociální dávka… Právě mne napadla myšlenka, proč je tedy nutno platit sociální pojištění, když tzv. pojistná událost platí jen pro vybrané a ne pro všechny ??? To mi opravdu hlava a logika nebere !!!

    • Moje řeč. Já si šetřím na pobyt v domově důchodců, příspěvek na bydlení musím mít, bez něj by to nešlo. Ale abych začala ubírat z toho ušetřeného, to se mi věru nelíbí, abych pak byla opravdu státu na obtíž? A ten, kdo všechno vesele utratí, dostane příspěvky v plné výši?

  3. Tvrdě sledujte hráče v hernách. To bude stačit. Pak ještě zavedení nekompromisních veřejně prospěšných prací. Nebudeš pracovat? Nedostaneš dávky. 🤷‍♂️😉

  4. Nepochopitelné, stále nabádají jak si mají lidé šetřit na stáří a když lidé pracují urvou si od úst, dovolené neznají, něco si našetří, pak onemocní a dostanou se do invalidního důchodu, tak jsou potrestáni tím, že nedosáhnou na dávky??? Invalidní důchod nebo-li žebračenka 12.900,- nájem a předražené energie zatím 10.000,- měsíční výdaje na léky min 1.000,- nehorázně drahé potraviny, kdy máslo si absolutně nemůžu v této situaci dovolit…Nakupuji prošlé nejlevnější potraviny, abych vůbec existovala, protože z žebračenky po zaplacení všeho zůstane 00 nic. Dodržovat diety? :))) to bych musela začít krást a to bohužel neumím. Našetřené nějaké peníze mám na nejhorší případy, až se o sebe nebudu moci postarat, abych si zaplatila péči – alespoň dovoz nákupu a jídla, ne na dovolené, alkohol či cigára. Ale nejlepší by bylo utratit je právě za dovolenou, alkohol a cigára a pak si jít pro dávky…
    Pane Jurečko, vy jste prodělal lobotomii???
    Měl by jste se vrátit řídit traktor a ne politiku.
    Jen kážete vodu a sám pijete víno, stačí se na vás podívat…

    • Plný souhlas, jsem na tom podobně. Jen již ve starobním důchodu. Dávky žádné neberu, nepiji alkohol, nekouřím a dovolená byla poslední za komunistů. Týden pod stanem a krásná příroda.
      Kulturní vyžití žádné. Autobus drahý jako pr… . Platby za léky neuvěřitelné a téměř nic pojišťovna neplatí. Např. Stugeron si hradit v plné výši. Pojišťovna nezahrnuje do léků a tudiž nic nemusí vracet.

  5. Je to všechno v rámci plánu EU. Evropská komise totiž počítá z tím že kvůli Green dealu zchudne více než třetina obyvatel unie pod hranici chudoby a tak jim na přežití bude třeba vyplácet sociální dávky. A na tyto sociální dávky bude potřeba u někoho ušetřit a u někoho zdaněním všeho možného vybrat více.

  6. to už je snad dáno zákonem, vždy zmínit jak to funguje v cizině. Co tak zajistit výplaty ,jako v cizině a je po problému….Nemyslím platy politiků-

  7. No to musel vymyslet asi opravdový machr. Např. to, že se bude koukat na to jestli má někdo 1 nebo 2 auta, ale nebude se koukat na jejich cenu. Tedy kdo bude mít nové BMW, tak dávku dostane, ale kdo bude mít dvě běžné felicie, tak nedostane nic. Super

  8. Souhlas se vším,taky nechápu proč vládě vadí důchodci. My jsme si na naše důchody řádně vydělali a odvedli státu dostatek peňez, pracovali jsme hned po ukončení škol.A dnešní mladí moc nechtějí pracovat, ale jsou to oni , kteří by se měli zajímat o své důchody. Zavedla bych povinnost pracovat.

    • Správně, povinnost pracovat. Jenže to dnes už v tomto dogmatickém režimu od puče89 nejde. Zločinné= ziskové spolky jako lidská práva, róm.ziskovky, začleňovací .. apod. zbytečné hrůzy se stejnými příživníky- zaměstnanci by na vás poslaly PČR i soudy

  9. Takže když má muž staré auto kvuli tomu, aby se dostal do práce a já auto, abych odvezla syna do speciální školy, žijeme na vesnici a nepřipadá v úvahu, že by jsme jezdili busem, tak nic nedostaneme? To je super!

  10. To se budete divit a přesto existují debi.. voliči, před pučem89 kovaní soudruzi i pravidelní návštěvníci kostelíčků s prodejem odpustků, kteří tuto hrůzovládu obhajují ! Stále uctívají všeho schopné vénuláhev u StB bonzák Kokta s podkoním Vopěnka. Dnes zase prolhaného faráře Fialu s ministranty

  11. A invanalidní důchodci I. a II. stupeň budou muset odpracovat 30 hod. měsíčně veřejně prospěšné páce, aby dostali dávku, takže některé je tam poveze pečovateslká služba na invalidním vozíku, nebo se VZP prohne na léčbě, aby to odpracovali. Znám lidi včetně mě, že nejsou schopni pracovat vůbec, nehledě na to, že invalida může pracovat podle svých sil, jak zvládá, někdo nezvládá nic. Majetek ať si vláda prověřuje jak chce, ale nemocné by měli nechat. Kdo má majetek, je zdravý, nemusí ožebračovat stát a může pracovat. Ale nemocný co pracovat nemůže ožebračovat stát nemusí.

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here