Od poloviny příštího roku posoudí úřady práce majetky lidí v katastru i registru vozidel

7822
urady_prace
Foto: Úřad vlády ČR

Od poloviny příštího roku začnou úřady práce zjišťovat majetek žadatelů o sociální dávky na katastru nemovitostí, v registru vozidel a u jejich banky. Od změny si slibují lepší zacílení dávky a vyšší motivaci lidí k tomu, aby pracovali.

Podání dotazu na zmíněné instituce kvůli, jak říká ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka [KDU-ČSL], jednoduchému testu majetku bude podmiňovat udělení souhlasu k tomu úřadům ze strany žadatele o dávku.

„A jestli to [žadatel] nechce, abychom se takto doptali, tak ať tu žádost nepodává,“ řekl k nově zaváděné podmínce pro přiznání dávky na tiskové konferenci [22.10.] ministr Jurečka.

Rovněž upozornil, že nebude možné vyplatit ani dílčí část ze zaváděné superdávky, která sloučí do jedné čtyři stávající sociální dávky. A sice příspěvek a doplatek na bydlení, přídavek na dítě a příspěvek na živobytí. Výplatu této superdávky vždy podmíní udělení souhlasu s podáním dotazu na jmenované instituce.

Podle ministra Jurečky se se zapojenými stranami vedly diskuze o tom, jak se má tento majetkový test nastavit, jak široce mají úřady majetky žadatele o dávku prověřovat. Výsledkem těchto jednání je, že podle stávajícího návrhu zákona, který podle Jurečky do dvou týdnů projednají poslanci v prvním čtení, se úřady omezí na zjišťování počtu vlastněných nemovitostí k bydlení. A na počet vlastněných aut a zůstatek na bankovním účtu.

„My chceme mít jistotu a transparentnost, že peníze jdou tam, kde jsou potřeba. A ten člověk nemá jiné možnosti, jak zabezpečit sebe a svoji rodinu, a jde o pomoc přiměřenou k jeho příjmu, ale i majetku,“ vysvětlil důvody majetkového testování Jurečka.

Pole, louky, sbírky a jiné majetky úřady práce nezajímají

Podle nyní navržených podmínek úřady přiznají novou superdávku těm domácnostem, v nichž připadá na jednu dospělou osobu nanejvýš jedno auto a kde daná domácnost vlastní pouze jednu nemovitost k bydlení. Druhou pak může vlastnit maximálně po dobu tří let. Na bankovním účtu smí člen domácnosti, která žádá o dávku, držet nanejvýš 200 tisíc korun. A každý další její člen pak nanejvýš 50 tisíc korun. Doplňkové penzijní připojištění, životní pojištění, stavební spoření a dlouhodobé investiční produkty se do těchto limitních částek podle ministra nepočítají.

„Jde tak jen o peníze bez podpory státu,“ poznamenal Jurečka.

To znamená, že úřady práce nebudou v nově zavedeném testování majetku u žadatelů o superdávku zjišťovat například hodnotu vlastněného auta, případně jeho rok výroby. A ani lokalitu, stav či rozlohu vlastněné nemovitosti, v níž žadatelé o podporu žijí. Dále se v něm nezohlední třeba ani vlastnictví jiných nemovitostí, jako jsou polnosti, louky, rybníky. A ani cenné předměty, sbírky či jiné často i investiční produkty.

MPSV prodlužuje i věk pro delší podpory v nezaměstnanosti

Omezení majetkového testování pouze na nemovitost pro bydlení, auto či peníze na účtu vysvětlil ministr Jurečka tím, že jde o první výkop.

„A to ladění může v budoucnu nastat,“ řekl s tím, že další úpravy se tak nevylučují.

Dodal, že majetkové testy jsou v západních zemích Evropy pro výplatu sociálních dávek běžnou záležitostí. Zmínil například příspěvek na péči. Ten mnohé evropské země bez zohlednění majetku žadatele, respektive i jeho rodiny nevyplácí.

Od ledna 2026 už tady bude jen jedna superdávka

Se zavedením nové dávky do praxe se počítá od července roku 2025. Do dávky se zahrne stávající příspěvek na živobytí, příspěvek a doplatek na bydlení, přídavek na dítě a dávka zohlední i pracující členy domácnosti. Těm se dávka navýší s ohledem na jejich celkové výdaje směřující do bydlení.

„Předpokládáme, že v příštích dvou týdnech proběhne první čtení návrhu na půdě Poslanecké sněmovny,“ nastínil průběh schvalování novely.

Od 1. října platí podmínka 40leté doby pojištění pro předčasný důchod

Se závěrečným čtením ve Sněmovně se počítá v listopadu. Do konce ledna příštího roku novelu zřejmě projedná Senát tak, aby nabyla účinnosti od července 2025.

Následně od července začnou do nového dávkového systému úředníci zařazovat postupně nové žadatele o dávku. Přičemž ti stávající budou odbavování do konce roku 2025 ještě ve „starém“ systému jednotlivých dávek.

„Od ledna 2026 už pojedou všichni žadatelé v tomto novém systému,“ nastínil plány v zavedení nové superdávky ministr Jurečka.

Veronika Táchová

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here