V Americe neřeší jen volby, ale i záložní zdroje energie

84
zdroje_energie
Reklama na záložní zdroj energie v podobě pronájmu generátoru poháněného bateriovými články v americkém státě Texas. / Foto: Base Power, Inc

Zajímavé srovnání pro domácnosti nabídl před několika dny americký list Houston Chronicle. V článku srovnává náklady na pořízení a provoz záložního zdroje energie v podobě klasického generátoru a solárního systému s baterií.  

Přírodní katastrofy, které letos postihly i obyvatele Houstonu, přiměly mnohé k zamyšlení o tom, jaký náhradní zdroj elektřiny si zvolit. A nemuselo jít hned o hurikán, aby došlo k výpadku elektřiny. Bez proudu se v této oblasti pravidelně ocitá jedna domácnost ze čtyř, píše houstonský list s odkazem na průzkum amerického Census Bureau z roku 2023.

Záložní zdroj energie zajistí při blackoutu nejen osvětlení, uvádí americký list a dodává, že nebezpečí kolapsu rozvodné sítě se zvyšuje i s jejím stárnutím a opotřebením kvůli extrémním výkyvům počasí. Otázka ale je, jaký záložní zdroj energie vybrat a kolik za něj zaplatit?

Pro obyvatele Houstonu už se stal generátor, který zajistí dodávku elektřiny pro celý dům, nezbytností. List Houston Chronicle hovořil o generátorech s Paulem Hopem z časopisu pro spotřebitele a Americou Garciem, ředitelem programu Solar United Neighbors, neziskové organizace, která propaguje solární energetiku a poskytuje konzultace spotřebitelům.

Záložní zdroje energie: Cena a potřeba domácností

Volba mezi investicí do tradičního generátoru a solárních panelů se systémem bateriového úložiště se zdá být jednoduchá – rozhodující je cena. Cena přenosného generátoru, který vyžaduje jen doplnění paliva a běžnou údržbu, začíná podle Hopa na 400 dolarech [cca 9 000 Kč]. Ale může dosáhnout částky až 5 000 dolarů [cca 116 000 Kč].

„Většině lidí by stačil generátor za cenu kolem 800 až 1 200 dolarů [cca 18 500 až 28 000 Kč], které vyrábějí elektrický proud tak dlouho, pokud mají v nádrži palivo,“ říká Hope.

Když se však jedná o dům a jeho příslušenství [garáž, kůlna, dílna], který je napojený na rozvod zemního plynu, generátor při výpadku jeho dodávky „umí“ automaticky nastartovat. To se však odrazí i v jeho ceně. Samotný generátor stojí 3 000 až 10 000 dolarů [cca 70 000 až 232 000 Kč]. Pak tu jsou práce spojené s jeho instalací a povolovací řízení. Kvůli nim se mohu pořizovací náklady až zdvojnásobit.

„Není proto nic neobvyklého, že někdo zaplatí 20 000 až 25 000 dolarů [cca 464 000 až 580 000 Kč] za generátor, který zajistí proud pro celý dům,“ říká Hope.

Rovněž upozorňuje, že je vhodné jednou týdně generátor uvést do chodu na 10 až 15 minut pro ujištění, že při výpadku proudu nezklame. Opravu zajistí odborník, který ho prodává či instaluje. Přenosné generátory vyžadují pravidelnou výměnu oleje a měla by se měnit i náplň paliva, pokud nebyl generátor dlouho v provozu. Po jeho vypnutí pak vyčerpat zbytek paliva.

Kolik stojí solární systém

Pořizovací cena střešních solárních panelů a bateriového úložiště je v Houstonu skoro stejně vysoká. V Texasu stojí instalace solárního zařízení o výkonu pět kilowattů 11 400 až 15 000 dolarů [cca 264 000 až 348 000 Kč].

„Přidáním bateriového úložiště, kam se ukládá nespotřebovaná energie, se cena zvýší o dalších 10 000 až 20 000 dolarů [232 000 až 464 000 Kč],“ říká Americo Garcia.

Upozorňuje, že baterie Tesla Powerwall, která má kapacitu 13,5 kilowatthodiny, může při výpadku na jedno nabití dodávat energii zhruba 24 hodin chladničce, wi-fi a jiným energeticky nenáročným spotřebičům.

Jde o legalizaci obnovitelných zdrojů, říká Pavel Podruh

„Dále je třeba zvážit, co od systému očekáváme. Pokud požadujeme pouze zálohový zdroj, pak se můžeme spokojit s generátorem. Pokud požadujeme i další funkce, poskytnou čistou energii solární panely a bateriové úložiště,“ vysvětluje.

Podle něj platí, že domácnosti vybavené solárními systémy ušetří asi 20 procent z účtu za energie. I když jsou tedy vstupní náklady vysoké, investice do solárních panelů se díky úsporám zaplatí za šest až 12 let.

Záložní zdroje energie: Rozdíly mezi generátory

Houstonský list se zaměřil i na odlišnosti mezi generátory. Takzvané stand-by, trvale připojené, generátory zásobí během výpadku energie celý dům. Jako palivo jim obvykle slouží zemní plyn, ale mohou běžet i na propan butan, který se dodává v lahvích.

Mobilní generátory na pohonné hmoty, jejichž velikost dosahuje rozměru malého kufříku na kolečkách, se skladují v garážích nebo přístěncích, odkud se vyndávají při výpadku proudu. Hope uvedl, že na pokrytí spotřeby elektřiny celé domácnosti spotřebovávají zhruba 10 až 20 galonů [37,85 až 76 litrů, pozn. red.] benzinu denně.

Nafta a benzin tu s námi budou ještě dlouho, říká Václav Loula

Sedmi až desetikilowattový systém je podle jeho názoru dostatečný na to, aby domácnosti zajistil při výpadku dostatek energie. Hope radí, aby si domácnost před jeho nákupem sestavila seznam spotřebičů a spočítala jejich celkovou spotřebu, kterou by měl generátor během výpadku zajistit.

Přenosné generátory se prodávají v běžných obchodech. Hope doporučuje odbornou instalaci a použití přepínače přenosu. Což umožní se obejít bez prodlužovacích kabelů a zásobovat energií spotřebiče, které nemají zásuvku. To stojí zhruba 500 až 1 500 dolarů [cca 11 600 až 35 000 Kč].

„Domácnosti mohou skladovat benzín v červených kanystrech. Doporučuji do paliva přidat stabilizátor, který jeho životnost prodlužuje až na dva roky,“ uvedl Hope.

Upozornil i na to, že mobilní generátory emitují oxid uhelnatý, životu nebezpečný plyn bez zápachu a zbarvení. Generátory mohou dokonce vyprodukovat více oxidu uhelnatého než automobil. Jeho inhalace zabíjí do pěti minut. Proto by přenosný generátor měl být při chodu umístěný nejméně 20 stop [asi 6 metrů] od domu. Jeho zplodiny by neměly směřovat k oknům nebo ke dveřím, uvádí americký list.

Solární panely a jejich rozlišení

Ti, kdo uvažují o solárních panelech a bateriovém úložišti, musí zvážit, jaký výkon tohoto systému potřebují. Průměrná domácnost si vystačí se 17 až 30 panely, které pokryjí její spotřebu energie. Ale většině majitelů domů stačí, když panely pokryjí jen část jejich spotřeby elektrické energie. Majitelé domů by také měli nechat prověřit stav střechy, která možná vyžaduje opravu před tím, než na ni umístí solární panely.

„Doporučuji obrátit se na více instalačních firem a porovnat jejich nabídky. Solar United Neighbors tyto nabídky vyhodnocuje zdarma. Telefonní linka Solar Help Desk poskytne zdarma 15minutovou konzultaci. Firma, která panely instaluje, musí mít povolení. Montáž trvá několik dní a poté je nutné obstarat povolení na připojení k rozvodné síti,“ říká Garcia.

Upozorňuje dále na to, že mnoho vlastníků domů financuje solární panely splátkami, místo aby zaplatili plnou cenu najednou. Vlastnící domů, kteří si nainstalovali rezidenční solární systém, mají nárok na 30% slevu z federálních daní. Aby na podporu ale dosáhli, musí mít správný energetický plán.

Další možností je i generátor poháněný bateriemi. Ten může být dobrou volbou pro ty, kteří nemají motivaci vlastnit běžný generátor nebo instalovat solární panely. Takové generátory pronajímá například firma Base Power z Austinu za 3 000 dolarů [cca 70 000 Kč]. Stává se tak zároveň dodavatelem elektřiny a prodává její přebytky do rozvodné sítě. Společnost již oslovila obyvatele Houstonu a předpokládá, že začne svá zařízení v této oblasti instalovat příští rok, uzavírá Houston Chronicle.

Michal Achremenko

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here