Spotřebitelské ceny v říjnu v České republice meziměsíčně vzrostly o 0,3 procenta. Meziročně přidala inflace dvě desetiny procenta. Jde o znatelné zrychlení tempa růstu cen, protože například ještě v září ceny meziměsíčně klesaly o 0,4 procenta.
Vyplývá to z aktuálních dat Českého statistického úřadu [ČSÚ]. Meziročně dosáhla inflace v říjnu v Česku hodnoty 2,8 procenta, v září byla 2,6 procenta. Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ, potvrdila, že spotřebitelské ceny v říjnu pokračovaly ve zrychlování meziročního růstu. Jako jediná významná položka, kde ceny klesaly, se ukázaly pohonné hmoty. Nebýt toho, inflace za říjen by byla ještě vyšší.
„Hlavním důvodem aktuálního růstu byly zrychlující ceny služeb především v oblasti bydlení. […] Nahoru míří ceny energií, svižně roste i nájemné, které se v průměru meziročně zvýšilo o 6,2 procenta, ale také další služby spojené s bydlením, jako jsou třeba práce řemeslníků,“ říká hlavní ekonom Creditas Banky Petr Dufek.
Družina zdražila o 40 procent. Inflace v září skočila na 2,6 procenta
Ceny zboží v říjnu v Česku úhrnem meziměsíčně vzrostly o 0,2 procenta a ceny služeb o 0,5 procenta. Meziročně přidaly ceny zboží úhrnem 1,3 procenta a ceny služeb 5,3 procenta. Ke zrychlení tempa růstu cen z velké části přispěl efekt nižší srovnávací základny u cen energií. Ty klesaly ve druhé polovině loňského roku ze svých maxim.
„Nárůst inflace je pravděpodobný i v závěru roku, kdy meziroční růst cen zrychlí na více než tři procenta. […] Minimálně v případě služeb je třeba inflaci nadále nepodceňovat. Vývoj ve službách totiž vůbec nijak nenaznačuje ústup současné inflační vlny a už vůbec ne naději na brzký obrat,“ doplňuje Dufek.
Upozorňuje i na to, že další zdražení přijde v lednu příštího roku, protože dojde na každoroční přeceňování zboží v obchodech. A to značí, že téma inflace, jak říká v nadsázce, nás jen tak neopustí.
Inflace meziročně a meziměsíčně
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v říjnu v Česku o 2,8 procenta [+0,2 %]. Zrychlení meziročního tempa růstu ovlivnilo zdražení nákladů na bydlení. V říjnu byly ceny vyšší hlavně u následujících položek.
- Elektřina: +10,5 % [v září růst o 8,8 %]
- Teplo a teplá voda: +8,3 % [v září růst o 6,9 %]
- Tuhá paliva: +0,9 % [v září -0,9 %]
Naopak klesly ceny zemního plynu [-2,3 %] a pohonných hmot [-11,4 %]. Což však nestačilo na to, aby převážilo zdražení u dalších položek.
- Vodné: +10,9 %
- Sočné: +13,4 %
- Nájemné: +6,2 %
- Údržba bytu: +4,2 %
Významně zdražilo i stravování a ubytování, stravovací služby zdražily o 6,9 procenta a ubytovací služby bez procenta o deset procent. Rostly ceny lihovin, piva, tabákových výrobků. Ceny potravin a nealkoholických nápojů rovněž rostly, například máslo meziročně zdražilo o 40,6 procenta. V září patřily mezi rekordmany zase ceny školného.
Cena másla opět vylétla k 70 korunám. Mohou za to české krávy
Co se týče meziměsíčního srovnání, i zde je patrný růst cen. Ceny tuhých paliv stouply o 1,7 procenta, nájemné z bytu o 0,4 procenta, shodně jako výrobky a služby pro běžnou údržbu bytu. O bezmála šest procent zdražilo ovoce, 15,5 procenta přidaly ceny vajec. Zdražily pekárenské výrobky a zmíněné máslo [+3,5 %].
Inflace pohledem analytiků
Data o inflaci za říjen „vysílají“ podle hlavního ekonoma společnosti Cyrrus Víta Hradila „smíšené signály“. Pozitivně hodnotí relativně umírněný meziměsíční cenový vývoj ve stravovacích a ubytovacích službách, u výrobků pro domácnost či oděvů a obuvi. Rovněž ale zmiňuje zdražování potravin, které působí opačným směrem.
„Ne zcela optimisticky vyznívá poměrně robustní růst cen v oddíle rekreací a kultury, který lze interpretovat jako nadále doutnající inflační uhlík v problematickém sektoru služeb, a také nezvykle silné zdražení v kategorii bydlení. To bylo sice částečně způsobeno růstem cen tuhých paliv, nicméně o slovo se zde hlásí i vyšší nájemné,“ říká.
Ve zbylých dvou letošních měsících inflace podle něj velmi pravděpodobně dále stoupne. Tipuje, že v prosinci přesáhne hranici tří procent. Zdražování v dalších měsících předpokládá i analytik Komerční banky Martin Gürtler. Upozorňuje na růst jádrové inflace, která v říjnu stoupla o 0,1 procenta na 2,4 procenta.
„Do konce letoška inflace pravděpodobně zůstane v blízkosti tří procent. V příštím roce by k jejímu snížení měl přispět vliv slabé spotřebitelské poptávky, utlumeného výrobního sektoru, přísné měnové politiky, a také pokles cen energií a pohonných hmot,“ tvrdí.
Rovněž připouští rizika. Mezi ně řadí obnovený růst cen nemovitostí a přetrvání rychlého zdražování služeb. Jejich ceny v říjnu, jak bylo řečeno, stouply o 5,3 procenta. Přitom již v září rostly o rovných pět procent.
–DNA–
—
Aktualizace: Česko si v říjnu v evropském žebříčku inflace pohoršilo. Ze 41 sledovaných zemí ji mělo 15. nejvyšší, zatímco v září byla inflace v ČR 17. nejvyšší. Vyplývá to z aktuální analýzy investiční platformy Portu.
Nejvyšší inflaci v Evropě měla podle analýzy Ukrajina, a to 9,7 procenta. Následovalo Rusko s meziroční inflací 8,6 procenta. Vysokou inflaci měly také Bělorusko [5,4 %], Moldavsko [5,3 %] a Island [5,1 %].
Ze sousedních států byla inflace vyšší v Polsku [5,0 %] a na Slovensku [3,1 %]. Nižší byla naopak v Rakousku [1,8 %] a v Německu [2,0 %]. Meziročně se ceny nezměnily ve Slovinsku a země tak byla na čele žebříčku. Nízká inflace byla také v Litvě [0,3 %], Kosovu [0,4 %] a ve Švýcarsku [0,6 %].