Nedělejte si iluze, že Čína zaostává, řekl šéf společnosti Microsoft

4601
microsoft
Prezident Brad Smith / Foto: Microsoft

Čína ve vyspělých technologiích dohání Západ a dá se předpokládat, že firmy ze Spojených států a Číny si budou v tomto odvětví hodně dlouho konkurovat. Televizi CNBC to řekl prezident americké společnosti Microsoft Brad Smith.

Prezident americké společnosti varoval před tím, aby si lidé v Evropě a USA nedělali iluze, že Čína za jejich zeměmi snad zaostává.

„Upřímně si myslím, že jedním z nebezpečí je to, že lidé, kteří do Číny moc často nejezdí, tak si myslí, že Čína zaostává,“ řekl Smith CNBC na konferenci Web Summit v Lisabonu.

Podobně hovořil na stránkách FinTag zástupce privátního bankovnictví J&T Banky Roman Koděra. Ten upozornil zejména na technologicky zaostávající Evropu. Té podle něj hrozí ztráta konkurenceschopnosti, pokud rychle nezačne se svou transformací.

„Samozřejmě, že se může stát, že se lidé z Asie budou jezdit do EU dívat jako na skanzen,“ uvedl s tím, že to není problém Asie, ale i Evropy.

Microsoft v Česku a na Slovensku nově vede Michal Stachník

Prezident americké společnosti se v rozhovoru v CNBC vyjádřil i k očekávané tvrdší politice nového prezidenta USA Donalda Trumpa vůči Číně.

„Pravdou je, že jako americká technologická společnost můžeme v Číně podnikat pouze tehdy, když nabízíme službu, kterou tam chce mít čínská vláda. A kterou tam zároveň americká vláda chce, abychom tam přinesli,“ řekl.

Americký Microsoft v Číně působí od roku 1992. V Číně má své vůbec největší výzkumné a vývojové centrum mimo Spojené státy.

Microsoft: Co přinese volba Donalda Trumpa

Brad Smith v rozhovoru rovněž uvedl, že zatím nedokáže předpovědět, jaký vliv na obchod a transfer technologií – jako je přesun dat, návrhů a inovací – bude mít změna v Bílém domě. Zdůraznil ale to, že silné slovo v celé problematice mají i Číňané.

„V některých případech se dívají, řekněme, na datové centrum pro podporu Mercedesu nebo Siemensu, případně Starbucksu nebo General Motors – a tam se zdá, že s tím není problém. Ale u služeb spotřebitelům to tak opravdu není,“ dodal.

Podle něj je téměř jisté, že přijde doba, kdy se některé technologie přesunou do Číny. Nebudou to ale technologické firmy, kdo o tom rozhodne.

Upozornil, že to samé se děje v dalších odvětvích. Mezi ně dnes patří už i automobilový průmysl, kdy mnohé americké a evropské automobilky v Číně vyrábějí. Což platí i naopak. Navíc dochází k prolnutí vlastnictví automobilek jak z Číny, tak USA či Evropy. Neméně významné je pak propojení dodavatelského řetězce. Což podle ekonomů značí hlavně spolupráci mezi Čínou, USA i Evropou.

My přece nemáme zájem se pustit s Číňany do křížku, říká Ivan Hodáč

Co se týče Microsoftu v Číně, generální ředitel společnosti Satya Nadella nedávno řekl, že firma se nezaměřuje na Čínu jako na domácí trh. Naopak poskytuje služby čínským společnostem. Za její specifikum označil, že je kvůli tomu v Číně mnohem viditelnější a pod podstatně větším drobnohledem než mnoho jiných technologických gigantů z USA.

Čína a Amerika se potřebují

Téma Číny otevřelo znovuzvolení republikánského prezidenta Donalda Trumpa v příštím roce. Ten několikrát avizoval, že obchodní vztahy s Čínou zatíží nejméně 60% clem. Nejde ale jen o cla, ale i o transfery technologií. S jejich omezováním začal právě Trump při svém prvním prezidentském mandátu, současný prezident Joe Biden na něj navázal.

„Jednou z otázek, na které se shodnou jak američtí demokraté, tak republikáni, je Čína. Oba tábory přitom přistupují k Číně zostra, volí postoj jestřábů. Mohou si to dovolit, Amerika má obrovskou výhodu v podobě svého domácího trhu,“ okomentoval v nedávném rozhovoru pro FinTag americkou obchodní politiku vůči Číně Global Head of Multi-Asset Solutions společnosti Amundi John O’Toole.

Války jsou inflační, protože jsou velmi nákladné, říká John O’Toole

Zdůraznil, že technologie jsou dnes, aniž bychom si to vždy uvědomovali, hnacím motorem vyspělých ekonomik.

„I když jsme teprve na začátku tohoto vývoje, podle mě jsme už vstoupili do fáze technologické ekonomiky. Aniž bychom si toho třeba zřetelně všimli, vznikl technologický svět, který je odlišný, oddělený a odlišný od toho, co stále ještě považujeme za reálnou ekonomiku,“ uvedl.

Podle něj v něm Čína dnes hraje klíčovou roli. Například koncem loňského roku čínská společnost Huawei překvapila nejen spotřebitele. Ukázala chytrý mobilní telefon, jehož recenze zřetelně naznačovaly rychlost stahování typickou pro přístroje napojené na sítě páté generace. Což potvrdilo spekulace o zjevném čínském průlomu ve vývoji čipů. A to navzdory sankcím, které proti Číně zavedly Spojené státy.

–ČTK/DNA–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here