Česku se nedaří udržet si zahraniční pracovníky, a to hlavně ty kvalifikované. Čtvrtina sil z ciziny do dvou let od příjezdu Česko opouští. Roli hrají nízké mzdy a vysoké náklady, uvedl ministr vnitra a místopředseda vlády Vít Rakušan [STAN].
Podle jeho slov to dopadá na konkurenceschopnost České republiky. Rakušan to uvedl na včerejší [14.11.] konferenci středoevropské pobočky Aspen Institute v Praze.
„Nízké mzdy a vysoké životní náklady v současnosti omezují českou konkurenceschopnost v evropské i globální soutěži o kvalifikované pracovníky a snižují schopnost ČR přijaté pracovníky udržet,“ řekl doslova Rakušan.
Doplnil, že čtvrtina zahraničních pracovníků z Česka opět odchází během dvou let. Podle jeho názoru se „nad tím musíme zamyslet“.
„A ty podmínky nejen jako stát, ale i jako byznysový sektor musíme nastavit tak, aby se nám to nedělo,“ vysvětlil.
Podle zástupců tuzemských firem jde o vleklý problém. Náklady na pracovní místo jsou v Česku vysoké, na což dlouhodobě poukazují mnohé finanční instituce. V praxi to vede k nezájmu zahraničních pracovníků v Česku legálně pracovat.
„Pracovat načerno se mi vyplatí víc než legálně, protože tolik, co mi vezme z platu váš stát, mi z platu nevezme ani ta naše mafie,“ popsal pro FinTag už v roce 2019 například majitel jedné středočeské firmy, co se dozvěděl od Ukrajince, kterého chtěl legálně zaměstnat.
Úřad práce ČR [ÚP ČR] evidoval na konci letošního prvního pololetí přes 827 600 zahraničních zaměstnanců a zaměstnankyň. Za posledních sedm let od června 2017 se jejich počet zdvojnásobil. I tak patří ČR v Evropské unii k zemím s nejnižší nezaměstnaností a zaměstnavatelé si stěžují na nedostatek pracovních sil.
Experti tvoří sotva desetinu sil ze zahraničí
Z dat ÚP ČR vyplývá, že na konci prvního pololetí mělo v ČR zaměstnaní přes 827 600 cizinek a cizinců. Bezmála 286 256 z nich pocházelo z Ukrajiny a 216 700 ze Slovenska. Z EU dorazilo celkem 408 100 pracovníků a pracovnic.
Podle ministra Rakušana většina cizinců v Česku dělá méně kvalifikované práce. Experti netvoří ani desetinu sil ze zahraničí. Rakušan rovněž zmínil pět vládních programů pro získání sil ze zahraničí s kvótami pro různé skupiny pracovníků z vybraných zemí. Proces přijímání a zaměstnávání podle něj zkrátí a zjednoduší digitalizace.
„Po roce 2026 budou moci cizinci podávat žádosti o pobyt online, elektronické bude i vyřizování,“ uvedl ministr vnitra.
Ukrajinci se etablovali na českém trhu práce, potvrzují průzkumy
Varoval před tím, že Česko čeká velký výpadek pracovních sil poté, kdy ve 30. letech začnou postupně odcházet do důchodu nejpočetnější ročníky takzvaných Husákových dětí. Nastupující slabé generace je nenahradí. I proto podle jeho názoru význam pracovní migrace do České republiky poroste.
Rakušan si uvědomuje, že Česko není „nafukovací“
Ministr Rakušan na konferenci Aspen Institutu dále zmínil, že je potřeba brát v potaz to, jaký počet lidí ze zahraničí Česko zvládne přijmout. To s ohledem na kapacity bydlení, zdravotní péče, vzdělávání dětí cizinců a úřadů pro vyřizování formalit.
Česko hostí 32,5 Ukrajince na tisíc obyvatel. Průměr EU je 9,1
Větší odpovědnost by podle něj měli mít také zaměstnavatelé. Uvedl, že by se za zahraniční pracovníky měli víc zaručit a zajistit jim důstojné podmínky. Měli by se podílet na integraci.
Stát by si podle něj měl stanovit v pracovní migraci priority a oblasti, o které má zájem. Zaměřit se má hlavně na získání specialistů, kteří přispějí k rozvoji znalostní ekonomiky. Doplňme, že Ministerstvo vnitra ČR evidovalo na konci června v Česku přes milion cizinců s povoleným pobytem. Z nich 696 100 bylo v ČR přechodně a 360 600 trvale.
–ČTK/RED–