Komentář: Fiala a jeho světlé ekonomické zítřky nesmí zapadnout

2066
Fiala
Premiér Petr Fiala na Národní třídě v Praze při letošních oslavách 17. listopadu. Ve veřejnoprávní televizi lidi vyzval, aby ho volili i na další čtyři roky. Pak, že se budou mít jako v Německu či Rakousku. / Foto: Úřad vlády ČR

Již několik let bojujeme s poklesem reálných mezd a nízkým nebo žádným ekonomickým růstem. Při oslavách 17. listopadu premiér Petr Fiala [ODS] přesto řekne, volte mě a do čtyř let budete mít příjem jako v Německu či Rakousku.

„Já potřebuji osm let a budeme mít platy jako v Německu a budeme mít univerzity ve špičce a špičkové firmy. A už nebudeme žádná montovna,“ řekl Fiala v České televizi s tím, že čtyři roky je málo.

V tu chvíli se mnoha ekonomů musel přímo zatajit dech. Takto razantní růst životné úrovně by neměl oporu snad v žádné zemi v historii. Podobné věci trvají desítky let. Aktuální hospodářská strategie ministerstva průmyslu a obchodu, která navádí k tomu, jak by se Česko mohlo dostat v roce 2040 mezi deset nejlepšími evropských ekonomik, vypadá jako realistický plán.

Komentář: Kouzlo nových strategií u hospodářské strategie nefunguje

Fialova víra v lepší ekonomické zítřky by ale i tak neměla zapadnout. Co by to pro ekonomiku znamenalo a jsou podobné sliby založené na reálném základu?

Česko zaostává v reformách a modernizaci

Zaprvé si musíme definovat, jaké ekonomické prostředí je potřeba, aby podobný růst mohl být doručen. Růst reálných mezd o desítky procent ročně je totiž často dlouhodobě těžko udržitelný. Ekonomiky s vysokým růstem obvykle zažívají:

  • Nízkou výchozí úroveň mezd – je snadnější růst z nízké základny.
  • Rychlou modernizaci nebo industrializaci.
  • Jedná se o státy s velkými investicemi do produktivity, technologií.

S ničím podobným současné Česko rozhodně počítat nemůže. Namátkou vyjmenuji některé z problémů naší země.

  • Reforma vzdělání je příliš pomalá a bude trvat, než se řádně implementuje.
  • Demografický vývoj je negativní a důchodová reforma má jen parametrické změny.
  • Reforma stavebního zákona a jeho digitalizace uvízla na půl cesty.

Navíc jsme v situaci, kdy se pro nás hospodářsky klíčové Německo i s jeho automobilovým průmyslem již delší dobu potýká s výraznými problémy. O obecně nízké přidané hodnotě českého hospodářství se toho také již hodně napsalo.

Fiala slibuje něco, co už ale nemůže splnit

Na čem premiér Fiala vystaví ten růst ekonomiky o desítky procent, je mi tedy skutečně záhadou. Zvlášť, když se podíváme na dosavadní vývoj českého „dohánění západu“.

Data Eurostatu hovoří poměrně jasně. V roce 2000 pobíral bezdětný průměrně vydělávající Čech v čistém 17 procent sumy, kterou tehdy vydělávali Němci. V loňském roce to již bylo 44 procent. Tímhle tempem bychom se tedy měli dostat na stejný výdělek zhruba kolem roku 2075. A realita je taková, že v příštím roce se očekává růst reálných mezd kolem čtyř procent, v roce 2026 pak o tři procenta.

V ČR jsou nízké mzdy a vysoké životní náklady, řekl ministr Rakušan

Sečteno a podtrženo, tohle z mého pohledu zrovna na velké dohánění nevypadá. Spíše to na mě působí jako takové Fialovské „slibem nezarmoutíš“. K čemu ale takový slib je? Přece víme, že za čtyři roky těžko někdo ekonomiku výrazněji přestaví. Navíc ekonomiku bez strukturálních reforem, výrazných investic do inovací a modernizace, protože na to kvůli výdajům na provoz a splátky dluhů už nezbývá.

Nikoli platy a mzdy jako v Německu či Rakousku, realita v Česku ukazuje na další stagnaci růstu reálných mezd nebo jen velmi mírný růst. A to ještě v tom lepším případě.

Kryštof Míšek, hlavní ekonom Argos Capital

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here