Politico: Maďarsko se vzdá ruské ropy, ale ne zadarmo

3371
ropy
Rafinérie MOL v Bratislavě / Foto: MOL Group

Maďarská rafinerie MOL, která zpracovává ruskou ropu, bruselskému serveru Politico sdělila, že je ochotna přestat odebírat ruskou ropu, ale výměnou za miliony eur z unijních fondů.

Uvádí to článek Hungary ready to quit Russian oil for a price. V něm se k věci listu vyjádřil György Basca, viceprezident pro strategické operace skupiny MOL. Ta provozuje jedinou maďarskou rafinerii na zpracování ruské ropy. Basca uvedl, že rafinérie dokáže diverzifikovat dodávky ruské ropy ještě před koncem roku 2027. To je do té doby, kdy platí výjimka EU na její nákup pro vybrané evropské země.

„Naše rafinerie bychom připravili tak, aby se obešly bez ruské ropy, to už koncem roku 2026,“ řekl.

Zastropování cen ruské ropy nefunguje, píše Politico

K tomu, aby to skupina MOL udělala, ale požaduje Maďarsko peníze od Evropské unie. Náklady na změnu technologie na zpracovávání jiného druhu ropy vyčíslil Basca na 500 milionů dolarů [cca 12,2 mld. Kč]. Evropská unie by podle něj měla přispět několika stovkami milionů. Společnost provozuje i rafinerie na Slovensku, které rovněž zpracovávají ruskou ropu.

Maďarsko je jedna z mála unijních zemí, které ještě mohou ruskou ropu dovážet. Unie zastavila v roce 2022 její dovoz tankery, nikoli však potrubím. [Česko má zase výjimku na dovoz ruských ropných produktu, ta vyprší letos 5. prosince. Ministerstvo průmyslu a obchodu oznámilo, že nebude žádat o její prodloužení, pozn. red.]

„Výjimka měla být dočasná, ale Maďarsko projevilo jen malou iniciativu, aby se od ruských dodávek odpoutalo, a dokonce svoji závislost na nich dále zvýšilo,“ píše bruselský list.

Jak vidí využívání ruské ropy Maďarsko

Viceprezident skupiny MOL György Basca na kritiku nereagoval. Uvedl, že ho zajímá, zda EU stanoví nějaké konkrétní datum ukončení platnosti výjimky nebo zvýší sankce za její porušování. Řekl, že ukončení platnosti výjimky ohrozí dodávky a zvedne ceny ropy.

„Příští unijní komisař pro energetiku, dánský klimatolog Dan Jorgensen přislíbil, že vypracuje plán, jak by unie mohla ukončit svoji zbývající závislost na nákupu ruských fosilních paliv,“ řekl.

Rusko omezilo těžbu ropy. Nafta i benzin zdražují

„Jorgensen chce stanovit konečný termín, což se z pohledu západní Evropy a Dánska zdá být jednoduché,“ uvedl a dodal: „Z pohledu Slovenska a Maďarska to ale vypadá, že v tom zůstaneme sami.“

Zdůraznil, že plán z maďarského pohledu musí počítat s regionálními rozdíly závislosti na dovozu. V současnosti má MOL s ruským dodavatelem ropy, Lukoilem, dlouhodobý kontrakt, který vyprší v červnu příštího roku. Bacsa uvedl, že pokud to bude jen možné, kontrakt obnoví a prodlouží.

„Dovoz ruské ropy částečně stimuluje i její nižší cena, za kterou ji Maďarsko od Rusů kupuje,“ vyjasnil.

MOL přispívá do maďarského státního rozpočtu

Podle agentury Fitch Ratings vlastní maďarská vláda nepřímo téměř třetinu akcií firmy MOL a zavedla sérii zdanění mimořádného zisku, které jí vynesly miliardy na ucpání děr ve státním rozpočtu. Tento příjem ale ohrozilo červencové rozhodnutí Ukrajiny v rámci sankcí na ruskou společnost Lukoil zabránit dosud běžnému transitu ruské ropy přes své území. Čímž ohrozila dodávky firmě MOL.

„MOL situaci vyřešil, s požehnáním Kyjeva, tak, že se dohodl, že ropa, která vchází na území Ukrajiny, je už jeho vlastnictvím, tedy se považuje za maďarskou, a tím se vyhne restrikcím,“ píše Politico a doplňuje, že to se příliš nelíbí Evropské komisi.

Ukrajinci tlačí Maďary kvůli zbraním i penězům. Neposílají jim ruskou ropu

Jorgensenovy poznámky připravené na grilování ze strany evropských poslanců ukázaly, že nastupující komisař pro energetiku považuje ropu dováženou firmou MOL přes Ukrajinu za ruskou ropu. Evropská komise zatím na žádost listu Politico o komentář neodpověděla.

List upozorňuje na to, že Maďarsko „dokonce podepsalo nové smlouvy na časově omezené dodávky zemního plynu s ruským Gazpromem“.

–AM–

Pozn. red.: Z loni dovezených 7,4 milionu tun ropy dp Česka přiteklo zhruba 58 procent prostřednictvím ropovodu Družba, kterým proudí ropa z Ruska. Další část ropy přitéká z německého ropovodu IKL, který navazuje na italský ropovod TAL začínající v Terstu.  Ruské ropné produkty získává Česko zejména prostřednictvím dodávek ze slovenské rafinerie Slovnaft, kterou vlastní maďarská státní společnost MOL.

1 komentář

  1. Maďaři vůbec nejsou hloupí, jak se nám snaží media naznačit. Ti to s EU, spolu s Poláky, umí. to nejsou naši přitakávači úlisně vrtící ohonem. Prostě něco za něco, to je princip obchodu. Ze Švédů také vyrazili nějaké Gripeny navíc.

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here