Podle zpřesněných dat Českého statistického úřadu [ČSÚ] vzrostl hrubý domácí produkt [HDP] ve 3. čtvrtletí mezičtvrtletně o 0,4 procenta a meziročně o 1,3 procenta. V předchozím odhadu uváděl ČSÚ mezičtvrtletní růst o 0,3 procenta.
Meziroční růst ponechal statistický úřad na již dříve uvedených 1,3 procenta. Podle analytiků za o 0,1 procenta vyšším mezičtvrtletní růstem hrubého domácího produktu stojí revize dat za druhé čtvrtletí.
„Takže nakonec o co lepší bylo třetí čtvrtletí, o to horší bylo to druhé,“ uvedl hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek.
Podobně okomentoval aktuální výsledky analytik České spořitelny [ČS] Jiří Polanský: „Zpřesněný odhad vývoje HDP za třetí čtvrtletí přinesl mírnou změnu… To bylo ale ovlivněno mírnou revizí dat za druhé čtvrtletí směrem dolů.“
Podle zpřesněného odhadu ČSÚ vzrostl HDP ve 2. čtvrtletí mezičtvrtletně o 0,2 procenta a meziročně o 0,6 procenta. Původně ČSÚ uváděl mezičtvrtletní růst o 0,3 procenta.
„De facto jednu desetinu ubrali statistice ve druhém čtvrtletí a jednu přidali ve třetím čtvrtletí,“ upřesnil pro FinTag Petr Dufek.
Co se týče třetího čtvrtletí, podle ředitele odboru národních účtů ČSÚ Vladimíra Kermieta růst HDP táhla spotřeba domácností a změna stavu zásob. Naopak negativně na vývoj české ekonomiky působila tvorba hrubého fixního kapitálu a zahraniční poptávka.
„Za velmi negativní signál lze považovat propad investic do strojů a zařízení. Ten je výsledkem všeobecné nejistoty z vývoje poptávky i neochoty firem pouštět se do velkých projektů,“ doplnil Dufek.
Česká ekonomika ve 3. čtvrtletí podrobně
Mezičtvrtletní stouply výdaje na konečnou spotřebu o 0,5 procenta a meziročně o 2,5 procenta. Z toho výdaje na konečnou spotřebu domácností se mezičtvrtletně zvýšily o 0,7 procenta a meziročně vzrostly o 2,2 procenta. Výdaje na konečnou spotřebu vládních institucí se mezičtvrtletně snížily o 0,1 procenta a meziročně vzrostly o 3,0 procenta.
Příspěvky meziročnímu reálnému růstu HDP – sezonně očištěno
[Zdroj: ČSÚ]
Tvorba hrubého fixního kapitálu klesla mezičtvrtletně o 1,2 procenta a meziročně o 0,8 procenta. Meziročně klesly investice do obydlí i do ICT a ostatních strojů a zařízení. Vzrostly investice především do ostatních budov a staveb a dopravních prostředků. Změna stavu zásob činila +63,6 miliardy korun. Což bylo o 12,3 miliardy korun méně než ve stejném čtvrtletí předchozího roku.
Hrubá přidaná hodnota [HPH] ve 3. čtvrtletí vzrostla mezičtvrtletně o 0,8 procenta a meziročně o procento. K mezičtvrtletnímu růstu přispěl hlavně:
- Průmysl: +1,5 %.
- Obchod, doprava, ubytování a pohostinství: +0,7 %.
- ICT: +1,5 %.
- Peněžnictví a pojišťovnictví: +2,8 %.
Meziroční vývoj HPH [+1,0 %] pozitivně ovlivnila zejména skupina odvětví obchodu, dopravy, ubytování a pohostinství [+2,6 %]. Dařilo se i ostatním službám. Naopak průmysl a stavebnictví klesly o 0,1 procenta.
Roční růst HDP analytici tipují na jedno procento
„Oživení tuzemské ekonomiky probíhá přibližně v souladu s očekáváními, tedy pozvolně. Dobrou zprávou je hlavně obnovený růst spotřeby domácností, které se po opatrném předchozím čtvrtletí osmělily a citelně navýšily své útraty,“ říká hlavní ekonom společnosti Cyrrus Vít Hradil.
Rovněž ale doplňuje, že proti předpandemickým úrovním z konce roku 2019 spotřebitelská aktivita zůstává nižší o výrazných 4,7 procenta. Což je, jak dodává, nechtěný evropský unikát. Nadšení z vyšší spotřeby domácností mírní i Petr Dufek.
„Spotřebitelé nakupovali především zboží krátkodobé povahy, do velkých nákupů se rozhodně ještě nehrnuli. I když se celkově reálná situace domácností mírně zlepšila, jejich ochota utrácet rozhodně nijak prudce neroste,“ říká.
Důvěra v ekonomiku se mírně zvedla. Obavy z inflace ale dál sílí
Analytik ČS Jiří Polanský hodnotí mezičtvrtletní růst o 0,4 procenta „vcelku příznivě“. To především vzhledem k utlumenému vývoji v Německu, který českou ekonomiku stále brzdí. Optimistický je podle něj pokračující růst reálných mezd, nízká nezaměstnanost a zlepšení spotřebitelské nálady. Naopak za očekáváními stále zaostává investiční aktivita, dodává.
„V souhrnu česká ekonomika v letošním roce míří k růstu kolem jednoho procenta. To lze v historickém kontextu hodnotit za slabý, ovšem nikoliv katastrofální, rok,“ doplňuje.
Stejnou hodnotu pro celý rok uvádí Petr Dufek. Pokud bude výkon české ekonomiky za celý rok začínat dvojkou, bude to podle něj s ohledem na negativní vývoj doma i v zahraničí „velký úspěch“.
–DNA–