Bob Geldof sklízí kritiku za pomoc Africe. Jděte do háje, říká kritikům

792
Bob_Geldof
Detail obalu maxisinglu Do They Know It's Christmas z roku 2004. / Fotografie Redakce FinTag

Opětovné vydání hitu Do They Know It’s Christmas budí po 40 letech kontroverze. Podle kritiků Bob Geldof, který je autorem hudby, podněcuje škodlivé stereotypy o Africe, když poukazuje na to, že tam lidé žijí v bídě a chudobě.

Irský zpěvák Bob Geldof skladbu Do They Know It’s Christmas prvně nazpíval v roce 1984 společně s dalšími, aby tím podpořil oběti hladomoru v Etiopii. To znamená vybral peníze pro tamější trpící obyvatele. Což se mu i podařilo. Píseň, jejíž text napsal sám zpěvák a jeho skotský přítel Midge Ure, se na vrcholu britského hudebního žebříčku udržela celých pět týdnů a pomohla vybrat na pomoc Etiopii více než osm milionů liber [cca 243 mil. Kč].

Píseň spolu s dalšími nazpívali například:   
  • Bono / U2,
  • Phil Collins / Genesis,
  • Cris Cross / Ultravox,
  • Francis Rossi / Statust Quo,
  • Sting / The Police,
  • Andy Tylor / Duran Duran,
  • Boy George / Culture Club.

Na straně B maxi singlu Do They Know It’s Christmas, kde se jako autor uvádí Band Aid, pak ve prospěch chudé africké země hovoří Paul McCartney z Beatles, David Bowie, Holly Johnson z Frankie Goes to Hollywood a další.

Píseň se stala velmi úspěšnou a založila tradici takzvaných charitativních písní. Rok po ní následovala například píseň „We Are the World„, jenž vynesla další peníze pro Afriku. Následoval živý koncert Live Aid, který byl výjimečný i tím, že jej přenášela většina televizí po celém světě.

Co je za problém

Geldofova píseň zpívá o vánočním čase plném pohody a lásky, který lidé v Africe ale nemohou oslavit, protože trpí hlady, zatímco „vánoční zvonky, co zvoní tam, jsou řinčící zvonkohry zkázy“. Právě to, že samotné slovo „Etiopie“ se v textu ani jednou neobjevuje, vzbuzuje u některých kritiku.

„Když mluvíme o tom, co se děje na Ukrajině, mluvíme snad o ‚válce v Evropě‘,“ říká Nigerijka Deborah Adesinaová, která působí v organizaci Radical World Changers.

Kontroverzi již delší čas vyvolává věta, která zdánlivě odkazuje k celému regionu jako k místu, „kde nic neroste, kde neprší a kde řeky netečou“. Věc je o to komplikovanější, že znovunahrání písně Geldof inicioval ještě v roce 1989, 2004 [výše je titulní strana obalu LP z roku 2004, pozn. red.] , 2014 a letos znovu, protože píseň oslavila 40 let. Text písně se přitom vždy mírně mění. Například v roce 2014 zmiňuje západní Afriku, kde v té době řádila krvácivá horečka Ebola.

Kritiku píseň sklízí i za to, že je pokaždé komerčně velice úspěšná. I v pozdějších letech, kdy vznikly její nové nahrávky s jinými interprety, slavila nemalé úspěchy. Největší problém ale podle mnohých spočívá v tom, že šíří stereotypy o Africe.

Text písně nedávno odsoudil britský zpěvák Ed Sheeran. Ten řekl, že lituje, že se podílel na přezpívání skladby v roce 2014 [vpravo je přebal maxisinglu z roku 2014, pozn. red.] Na Instagramu také sdílel příspěvek od anglo-ghanského rappera Fuse ODG, v němž tento interpret mluví o škodlivých stereotypech, které vedou spíše k lítosti než k partnerství.

Další výtky směřují k tomu, že píseň v sobě obsahuje pozůstatky koloniálního myšlení. V něm se africký kontinent stále prezentuje jako země, která potřebuje záchranu ze Západu.

Jděte do háje, říká Bob Geldof

Irský zpěvák Bob Geldof se proti takovým nařčením brání a kritiku odmítá.

„Tato malá popová píseň udržela naživu statisíce, ne-li miliony lidí,“ řekl médiím zpěvák a kritiky odkázal „do háje“.

Rovněž připomíná, že organizace Band Aid Trust, která vznikla, aby spravovala dary z roku 1984, za dobu své existence zrealizovala mnoho dlouhodobých projektů v několika afrických zemích. Patří sem poskytování čisté vody, stavění škol a knihoven a šíření osvěty proti genderově podmíněnému násilí.

V roce 1985 dne 13. července Geldof v rámci Band Aid Trust zorganizoval již zmíněné charitativní koncerty Live Aid, na kterých vystoupili přední zpěváci a skupiny. Například 20minutové vystoupení skupiny Queen bylo zvoleno nejlepším koncertem v historii rockové hudby. Na Live Aid zahráli i členové Led Zeppelin a další známí hudebníci. O rok později Boba Geldofa britská královna Alžběta pasovala na rytíře.

Doplňme, že Geldof se neproslavil pouze hudbou a svými charitativními aktivitami, ale v roce 1982 si zahrál hlavní postavu „dospělého Pinka“ ve slavném hudebním filmu The Wall. Šlo o součást stejnojmenného projektu skupiny Pink Floyd podle scénáře baskytaristy skupiny Rogera Waterse.

–DNA/ČTK–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here