Rok 2025 pohledem nejen ekonomů? Víc v anketě Vítězného portfolia  

163
2025
Ilustrace: Pixabay.com

Ekonomika i politika zažívá v posledních letech převratné změny. Platilo a platí to pro letošek a nejspíš to bude platit i pro příští rok. Vyhlídky roku 2025 komentují členové expertního týmu projektu Vítězné portfolio a hosté.

Dříve, než jim dáme slovo, doporučujeme tři zdroje důvěryhodných informací k danému tématu. První je kniha, kterou napsal Ray Dalio, úspěšný investor. Ta povedeně popisuje příčiny a důsledky proměny světového řádu. Jeho dílko se jmenuje Principles for Dealing with the Changing World Order. Druhým zdrojem je průběžně doplňovaný přehled Black Rock Geopolitical Risk Dashboard aktuálních a očekávaných tržních rizik spjatých s geopolitikou a doplněný o investiční příležitosti od největšího světového správce aktiv společnosti Black Rock. A konečně třetí zdroj, jímž je Investiční fórum, které se koná 9. ledna v pražském Paláci Bajkal, hotelu DAP.

Jan Kofroň, vojenský analytik, Univerzita Karlova: Klíčové budou USA, konkrétně prezident Donald Trump a jeho nová administrativa. Máme tu tři prioritní oblasti:

  • Válka na Ukrajině.
  • Reorganizace NATO.
  • Nová americká cla.

Dopad vývoje v těchto oblastech bude pro nás bezprostřední. Trump zřejmě přijede na summit NATO s tím, že tři procenta hrubého domácího produktu na obranu jsou minimem. To bude zásadní šok pro rozpočty mnoha členských států. Některé sektory ekonomiky, jako je například zbrojní průmyslu, to ale nabídne mimořádné příležitosti. Sledovat pak bude třeba také čínské aktivity směřující k Tchaj-wanu. Že bude nová americká administrativa protičínská, je jasné. A přestože je to spíše nepravděpodobný scénář, nelze úplně vyloučit ani případnou konfrontaci právě v okolí Tchaj-wanu. Dopadlo by to i na ekonomiku. Tchaj-wan je klíčový producent čipů a doprava z Japonska i Číny by čelila zásadním omezením.

Michael Romancov, politický geograf a autor knihy Námořní slepota: Námořní obchod bude také v roce 2025 představovat nejdůležitější část mezinárodního obchodu. V ještě míře ho ovlivní nejspíš ovlivní negativní trendy posledních let. Konkrétně půjde o důsledky klimatické změny – nedostatek vody v Panamském průplavu, nepředvídatelné a rychlé změny počasí. V posledních letech také zaznamenáváme mírný nárůst pirátských útoků, mimo jiné okolo Somálska, v Guinejském zálivu a v Malacké úžině.

Globální obchod roste, ale ohrožují jej války a geopolitika

Dnes také nic nenasvědčuje ukončení ruské agrese proti Ukrajině. Ta se odráží na světových trzích s obilovinami dopravovanými přes Černé moře. Připomenu i útoky hútijských povstalců na lodě v průlivu Báb-al-Mandab. S Ruskem zmíním i stoupající riziko možné velké ekologické havárie v důsledku používání tzv. šedé flotily tankerů.

Aifeng Lu, konzultantka se zaměřením na Čínu: Donald Trump ještě není zpět v Bílém domě, ale už tak komplikované vztahy s Čínou se dál zkomplikovaly jeho znovuzvolením. Trump plánuje zvýšit cla na veškerý dovoz z Číny o 10 procent, v některých případech až o 65 procent. Čínské akcie na to po volbách zareagovaly propadem. Což přibrzdilo růst nastartovaný vládním stimulem v řádu bilionů dolarů.

Čína umožní místním vládám nové emise dluhopisů. Jsou předlužené

Čínský hrubý domácí produkt dnes už sice táhne většinově domácí spotřeba, která vystřídala export, ale pokud i ten bude nadále dýchavičný, miliony výrobců, zejména v soukromém sektoru, zažijí krutou zimu. Miliony lidí přijdou o práci. Peking se proto ve stále větší míře bude orientovat na země BRICS. Ty totiž nabízejí nové trhy pro čínské zboží a finanční podporu prostřednictvím nákupů čínských dolarových dluhopisů. Významnou aktivitu lze v tomto ohledu sledovat a napříště očekávat zejména na Blízkém východě.

Miroslav Singer, hlavní ekonom Generali CEE Holding: Část výhod plynoucích z amerických cel ovlivní inflaci. Ta však stále může nutit centrální banku USA k vyšším sazbám. Cla tak povedou jak přímo, přes omezení dovozu do USA, tak nepřímo, přes sazby, k posilování dolaru. Ale Donald Trump nikdy nefandil silnému dolaru. Výsledek tedy bude hodně závislý na chování amerického „treasury“ a FEDu.

Singer: Cesta k prosperitě nevede přes dotování StarDance

Avšak nedramatizoval bych to, americká ekonomika je stále dost uzavřená a po zvýšení cel během prvního mandátu Trumpa se po jednorázovém vstřebání žádná inflační spirála neroztočila. Navíc se zapomíná na Trumpův příslib zmírnění administrativní zátěže. Odhady hovoří o tom, že tyto náklady rostly za úřadování posledních dvou demokratických prezidentů i více než o procento ročně. Za Trumpa stagnovaly. Jakýkoli pokrok v této oblasti tedy může vývoj americké ekonomiky ovlivnit docela podstatně.

Jan Vacl, partner, Hanlon Corporate Finance: Po třech slabších letech jsou vyhlídky fúzí a akvizic a navyšování rizikového kapitálu pro rok 2025 pozitivní. Na silný rok ukazuje hned několik faktorů. Ve své praxi vidíme příslib oživení už dnes. Nenaplnění obav z možné recese, klesající úrokové sazby a obecně solidní ekonomická kondice vytvářejí příznivé prostředí pro korporátní akvizice.

Vítězné portfolio: Příští prezident USA urychlí poločas rozpadu světa

Private equity investoři dále úspěšně přitahují kapitál, pro který následně hledají uplatnění. A zároveň sílí tlak na prodeje jejich starších investic. Oba tyto trendy přispějí ke zvýšenému objemu transakcí. I v oblasti financování startupů pak vidíme, že trh začíná ožívat a signalizuje obnovenou důvěru investorů. Je však důležité poznamenat, že stále existují nejistoty – mezi jinými je třeba zmínit geopolitické napětí. To by nakonec mohlo zárodky pozitivního vývoje zvrátit a ovlivnit nejedno „vítězné portfolio“.

Roman Chlupatý, autor projektu Vítězné portfolio, spolupracovník redakce

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here