Ministr vnitra Vít Rakušan [STAN] nepředpokládá, že by migrace ze Sýrie po pádu prezidenta Bašára Asada nějak zásadně stoupla. Jeho resort rovněž neeviduje masivnější příchod uprchlíků do Česka z Ukrajiny kvůli zimě.
Vicepremiér vlády a ministr vnitra Vít Rakušan to uvedl v České televizi [ČT]. Podle něj jsou informace od zpravodajských služeb v otázce většího přílivu Syřanů do Evropy a Česka spíše neurčité. Na českém území jsou podle Rakušana desítky Syřanů. Většina z nich míří tradičně do Německa.
Česko před týdnem kvůli změně poměrů v Sýrii zastavilo vyřizování žádostí o azyl, které podali Syřané. Stejný krok udělaly další evropské země. Vnitro podle Rakušana nyní sleduje možné scénáře. Jedním z nich je, že by Sýrie začala být bezpečná a lidé se mohli vracet do země. Další je, že v zemi potrvá nějaká forma občanské války. Třetí scénář je zhoršení situace, kdy by byl nový režim opět velmi striktní a někoho perzekvoval. Čímž by vyvolal další migrační vlnu.
„Pokud by země byla prohlášena za bezpečnou, Evropská unie musí zareagovat a bavit se o návratech především lidí, kteří pobývají v Evropě a nemají k tomu správné pobytové oprávnění,“ uvedl Rakušan.
Budoucnost Sýrie zůstává dál nejistá. Turci jsou ale na koni
Islamističtí povstalci z uskupení Haját Tahrír aš-Šám [HTS] na konci listopadu zahájili ofenzivu proti vládním vojskům a v Sýrii se před týdnem zhroutil Asadův režim. Funkci převzal v roce 2000 po smrti svého otce Háfize Asada, který v zemi vládnul od roku 1971. Minulý týden v úterý [10.12.] byla v zemi ustavena přechodná vláda.
Masivnější příchod uprchlíků z Ukrajiny se zatím nekoná
Ministr Rakušan v ČT dále uvedl, že ministerstvo vnitra zatím neeviduje v souvislosti se zimním obdobím vyšší počet příchozích uprchlíků z Ukrajiny. Počet žádostí o dočasnou ochranu byl minulý týden nižší než v říjnu, řekl. Do Česka v průměru každý měsíc přijde několik tisíc nových uprchlíků z Ukrajiny.
„My jsme samozřejmě teď čekali, třeba už za měsíc prosinec a druhou polovinu listopadu, nárůst žádostí o dočasnou ochranu. A ono to dopadlo tak, že nám to z dvou tisíc týdně, které jsme měli ještě v říjnu, spadlo na nějakých 1 700 týdně,“ upřesnil Rakušan.
V ČR jsou nízké mzdy a vysoké životní náklady, řekl ministr Rakušan
Ministerstvo se podle něj ale nadále snaží podporovat vnitřní migraci přímo na Ukrajině.
„To znamená, aby lidé, kteří musí opustit východní část Ukrajiny, kde opravdu ta válka objektivně stále je, byli schopni přesídlit do západní části Ukrajiny, která by to logisticky stále ještě unesla,“ doplnil.
Podle Rakušana v Česku plánuje i po konci války zůstat zhruba 60 procent uprchlíků. Podle aktuálních údajů ministerstva vnitra je nyní v Česku 386 782 lidí s dočasnou ochranou.
Lex Ukrajina projednávají poslanci
Tento týden poslance čeká závěrečné schvalování novely o dalším prodloužení dočasné ochrany uprchlíkům z Ukrajiny. Součástí novely je nový právní předpis, který umožňuje ukrajinským uprchlíkům s dočasnou ochranou požádat o dlouhodobý pobyt na pět let. To ale jen tehdy, když splní specifické podmínky. Novela cílí podle Rakušana na to, aby česká legislativa poskytla ukrajinským uprchlíkům stabilnější pobytový status a podpořila jejich integraci do české společnosti.
„Dlouhodobý pobyt je určen pouze těm Ukrajincům, kteří u nás chtějí dlouhodobě žít. Nečerpají dávky a jsou ekonomicky nezávislí. Ti pak budou moci lépe plánovat svoji budoucnost a dále se začleňovat do české společnosti,“ uvedl již dříve Rakušan.
Příchod Ukrajinců vrhl tuzemský pracovní trh o několik let zpět
K novele takzvaného lex Ukrajina se zákonodárci vrátí ve středu. Její schvalování ale brzdí opoziční ANO a SPD. Poslancům ANO se nelíbí navrhované uzákonění nového trestného činu činnosti pro cizí moc se základní sazbou až pět let vězení a zakotvení jiného způsobu posuzování zdravotního postižení ukrajinských běženců, než nyní platí pro české občany. SPD i ANO navíc kritizují zpřísnění nabývání českého občanství občany Ruska.
Hlavní výhrada vůči tomuto návrhu zní, že je diskriminační. A rovněž staví do nevýhodné, ale i nebezpečné pozice ty ruské občany, kteří už žijí v České republice a režim ruského prezidenta Vladimira Putina nepodporují.
My v Česku teď uděláme matrjošky i z odpůrců Putina, říká šéfka Zelených
„Prostě ten nový návrh cílí na jedinou skupinu žadatelů o české občanství jen na základě státní příslušnosti. A to je skutečně v rozporu se zásadou rovnosti a nediskriminace, jak stanoví Listina základních práv a svobod,“ vysvětlila nedávno v rozhovoru pro FinTag například spolupředsedkyně Zelených Gabriela Svárovská, která dlouhodobě podporuje opozici vůči ruskému režimu [více v článku výše, pozn. red.].
–DNA/ČTK–
Jestli uprchlické vlny hrozí, nevím. Jedno je ale jisté, že i kdyby fakt hrozily, tak Rakušan ani nikdo jiný z vlády to nepřizná anebo to budou bagatelizovat.