Americká centrální banka [FED] včera snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu. Úrokové sazby v USA se tak dostaly do úrovně 4,25 až 4,50 procenta. FED ale i uvedl, že proinflační tlaky zůstávají v ekonomice přítomny.
Americké akciové indexy po oznámení rozhodnutí FEDu ztrácely, ale americký dolar posiloval. Euro ztratilo vůči americké měně zhruba procento. Na 4,5 procenta stouply výnosy 10letých amerických státních dluhopisů. Výnosy 10letých i 2letých dluhopisů vzrostly o 10 bazických bodů.
Vývoj kurzu eura vůči americkému dolaru
[Zdroj: xStation]
Podle analytika XTB Tomáše Cverny část svých zisků umazal zejména index S&P 500, v jehož případě došlo k silným výprodejům. Jedním z důvodů je, že šéf FEDu na tiskové konferenci naznačil, že centrální banka bude úroky v příštím roce snižovat pomaleji, než původně předpokládala.
„FED se už nyní blíží k neutrální sazbě, ale stále si drží mírně restriktivní politiku. Důležitá byla Powellova slova o tom, že není důvod myslet si, že další pokles sazeb je pravděpodobnější než v minulých měsících,“ uvedl pro FinTag Cverna.
Faktem je, že Powell na tiskové konferenci řekl, pokud inflace nepůjde k 2% inflačnímu cíli banky rychleji, měnový výbor FOMC nebude spěchat s dalším snižováním sazeb. Analytici přitom tipují, že v příštím roce FED přistoupí ke dvěma snížením úrokových sazeb. Což nepřímo potvrdil i Powell, když uvedl, že dvojí snížení sazeb odpovídá současné situaci a zdá se být dobrým řešením. Základní úrokovou sazbu FED v září snížil o půl procentního bodu a poté v listopadu o čtvrt procentního bodu.
Inflace v USA a cla na dovoz zboží do Spojených států
Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen ve Spojených státech v listopadu zrychlilo na 2,7 procenta z říjnových 2,6 procenta. Meziměsíčně stouply spotřebitelské ceny o 0,3 procenta. Jádrová inflace zůstala stejná jako v říjnu, tedy 3,3 procenta.
„Inflace je nyní hluboko pod svým maximem 9,1 procenta z června 2022. Průměrné ceny jsou ale stále mnohem vyšší než před čtyřmi lety. Většina ekonomů očekává, že v příštím roce bude inflace dál zpomalovat směrem k dvouprocentnímu cíli FEDu,“ uvedla v této souvislosti agentura AP.
Americká centrální banka očekává v příštím roce inflaci na hladině 2,5 procenta. Pokud dojde na předpoklady analytiků o dvojím poklesu sazeb, úroky v USA se budou v příštím roce pohybovat kolem čtyř procent. Prozatím neznámou zůstává to, co udělá s inflací nástup Donalda Trumpa do prezidentského úřadu. Pokud Trump zavede cla na dovoz do Ameriky, inflace poroste. Což ostatně připustil i sám Donald Trump. Rovněž veřejně přislíbil, že zavede vyšší cla na zboží z Mexika, Kanady a Číny.
Fentanyl si v USA vyžádal další oběť. Mexiko žádá o pomoc Čínu
„Jako jedno z mých prvních nařízení podepíšu 20. ledna všechny potřebné dokumenty, abych mohl Mexiku a Kanadě účtovat pětadvacetiprocentní clo na všechny výrobky přicházející do Spojených států,“ uvedl Trump a dodal, že cla zůstanou v platnosti, dokud obě země nezakročí proti drogám, zejména fentanylu, a migrantům, kteří nelegálně překračují hranice s USA. Ve hře dále zůstávají i vyšší cla na dovoz zboží z Evropy.
FED zvýšil odhad růstu americké ekonomiky
Zřejmě i proto FED zvýšil odhad dalšího vývoje inflace. Předpokládá, že průměrná spotřebitelská inflace letos dosáhne 2,4 procenta a příští rok se zvýší na 2,5 procenta. Ještě v záři hovořil o inflaci ve výši 2,3 procenta pro letošek a v příštím roce o inflaci ve výši 2,1 procenta.
„Powell byl během tiskové konference velmi jestřábí a zdůraznil potřebu opatrného přístupu k sazbám kvůli riziku opětovného růstu inflace. Podle něj může dosažení inflačního cíle trvat déle než jeden až dva roky,“ doplnil pro FinTag Tomáš Cverna.
FED rovněž aktualizoval odhad pro vývoj americké ekonomiky. Ta podle jeho aktuální prognózy letos stoupne o 2,5 procenta a příští rok o 2,1 procenta. V září tipoval v obou případech růst na dvě procenta. Odhadl i nižší míru nezaměstnanosti na 4,3 procenta oproti předchozím 4,4 procenta.
Dění na akciovém trhu v USA je anomální, říká stratég Amundi
Americká ekonomika rostla ve třetím čtvrtletí v přepočtu na celý rok tempem 2,8 procenta. Proti druhému čtvrtletí, kdy celoroční tempo činilo tři procenta, tak zpomalila. Ve zpřesněné zprávě o tom na konci listopadu informovalo americké ministerstvo obchodu.
–DNA–