Na trhu se daří akvizicím. V prosinci dominoval český kapitál

115
trhu
Foto: Redakce FinTag

Na trhu se daří akvizicím. Skupina PPF Renáty Kellnerové kupuje Quinn Hotels Praha. Společnost Jindal Steel je novým majitelem Vítkovice Steel. A miliardář Daniel Křetínský poté, kdy koupil britskou poštu, ovládl Slovenské elektrárny.

Společnost Quinn Hotels Praha vlastní největší hotel v Česku Hilton Prague. Akvizici nyní posuzuje Úřad pro ochranu hospodářské soutěže [ÚOHS]. Cena transakce není známa, avšak hodnota společnosti odhadnutá agenturou CBRE činí šest miliard korun.

„Strategie PPF Real Estate se zaměřuje na komplexní přístup k investicím do nemovitostí a správě jejich portfolia ve všech segmentech, včetně cestovního ruchu a kongresové turistiky či pořádání koncertů,“ sdělil předseda představenstva a ředitel PPF Real Estate Holding Robert Ševela.

A dodal: „Investice do hotelu Hilton Prague perfektně zapadá do tohoto přístupu.“

Firma Quinn Hotels má irské vlastníky, jejím jediným akcionářem je lucemburská firma Quinn Group Luxembourg Hotels. Podle účetní závěrky za minulý rok měla firma čistý obrat 1,3 miliardy korun a hospodaření v roce 2023 zakončila ztrátou 160 milionů korun. O rok dříve byla 239 milionů v zisku.

Jindal Steel International

Další změnou je dovršení transakce společnosti Jindal Steel International z průmyslové skupiny Jindal Group působící v ocelářství, energetice a těžebním průmyslu. Odkupem akciových podílů od dosavadních majitelů získala společnost Jindal Steel International 100 procent akcií Vítkovice Steel. Spojení již povolil ÚOHS.

„Jsme přesvědčeni, že tím posílí firma i české ocelářství. Nový průmyslový vlastník přinese společnosti stabilizaci, a především rozvoj v podobě investic do výrobních technologií, sdílení zahraničního know-how a směřování k ekologicky vyrobené nízkoemisní oceli,“ uvedl generální ředitel společnosti Vítkovice Steel Radek Strouhal.

Česko loni vyrobilo nejméně oceli v historii. Klesl vývoz i spotřeba

Vítkovice Steel spolupracují se skupinou Jindal více než rok v oblasti provozního financování, Jindal Group stabilizovala jejich finanční situaci. Letos na jaře uzavřely závazné memorandum o vzájemné obchodní spolupráci na dodávkách vstupního materiálu vyrobeného s nízkými emisemi a minimálním dopadem na životní prostředí.

V Liberty došlo na nejčernější scénář. Rozprodává majetek a propouští

Vítkovice Steel dosud vlastnilo pět nadnárodních investičních fondů, které ovládají lidé z bývalého Sovětského svazu, konkrétně z Arménie. Kvůli podezření na vlastnické propojení na Rusko, které firma popírala, jí Finanční analytický úřad [FAÚ] v souvislosti se sankcemi proti Rusku týkajícími se války na Ukrajině v květnu 2022 zablokoval majetek. FAÚ zrušil opatření letos v srpnu, když se podezření na propojení s Ruskem nepotvrdilo.

Křetínský koupil Slovenské elektrárny

Poté, kdy britská vláda schválila prodej firmy International Distribution Services, která vlastní britskou poštu Royal Mail, firmě EP Group českého miliardáře Daniela Křetínského, získal i dvoutřetinový podíl v největším producentovi elektřiny na Slovensku – Slovenských elektrárnách. EP Group ovládla společnost Slovak Power Holding [SPH], která nyní vlastní 66 procent akcií v podniku Slovenské elektrárny. Zbylý podíl drží Slovenská republika.

EP Group koupila tento podíl od italské společnosti Enel již v roce 2016. Zaplatila za něj 150 milionů eur [cca 3,8 mld. KČ]. Pro nabytí zbylých 50 % se musela prostřednictvím svého holdingu EPH zaručit za splacení úvěrů. Ty společnost Enel poskytla Slovenským elektrárnám. Jejich výše včetně úroků přesáhla ke konci listopadu 1,1 miliardy eur [cca 28 mld. Kč].

„Slovenské elektrárne perfektně doplňují výrobní portfolio EPH… Naše současné zaměření se nezměnilo – naší prioritou je dokončení čtvrtého bloku Jaderné elektrárny Mochovce,“ uvedl člen představenstva EPH Jan Špringl.

Ministr Síkela připravil Čechy o miliardy, tvrdí Křetínského EPH

Slovenské elektrárne jsou největším výrobcem elektřiny na Slovensku, loni vyrobily celkem 21,66 terawatthodiny elektřiny. Čistá dodávka elektřiny firmou činila v roce 2023 celkem 19,57 terawatthodiny. Po letošním odstavení poslední uhelné elektrárny ve Vojanech podnik vyrábí elektřinu výhradně z bezuhlíkových zdrojů, to provozem jaderných, vodních a solárních elektráren.

[Pozn. red.: Za Royal Mail vydala skupina Daniela Křetínského cca 3,6 miliardy liber [cca 108 mld. Kč]. Hodnota podniku se odhaduje na v přepočtu 160 mld. korun, včetně dluhu.]

Na trhu jsou aktivní i banky

Zajímavé jsou i výsledky bank za letošní tři čtvrtletí, kdy hlásí meziroční růst čistého zisku o 8,1 miliardy korun na téměř 91 miliard korun. Vyplývá to z dat, která zveřejnila Česká národní banka. Bilanční suma bank ke konci září činila 10,863 bilionu korun. To je meziroční nárůst o 710 miliard korun.

„Čistým úrokovým výnosům bank pomáhá pokles nákladů na financování, které se odvíjí od snižování sazeb na depozitech,“ řekl ČTK analytik XTB Tomáš Cverna.

Na druhou stranu je podle něj oživení růstu úvěrového trhu pozvolnější. Což brzdí růst ziskovosti některých bank. Další potenciální brzdou jsou nižší příjmy z repo operací.

„Alespoň částečně tyto aspekty kompenzují výnosy z poplatků a provizí díky tomu, že spotřebitelé přesouvají peníze z úročených vkladů do investičních produktů. Je prakticky jisté, že ziskovost bank za celý letošní rok meziročně stoupne,“ doplnil.

Z největších bank meziročně vzrostl čistý zisk:
  • Česká spořitelna: +19,4 mld. Kč,
  • ČSOB: +13,6 mld. Kč,
  • Komerční banka: +12,6 mld. Kč,
  • Raiffeisenbank: +5,01 mld. Kč,
  • Moneta: +4,2 miliardy Kč.

Česká a slovenská UniCredit Bank vykázala čistý zisk 8,5 miliardy korun [-3 %].

Tato šestice největších bank platí z loňského nadměrného zisku daň, takzvanou windfall tax. Stát na této dani od bank vybral asi 700 milionů korun, zatímco předpoklad byl asi 33 miliard korun. Například největší banka na trhu Česká spořitelna neodvedla na dani ani korunu. Tuto daň banky zaplatí i za letošní a příští rok. Analytik společnosti XTB Tomáš Cverna očekává při odvodech na windfall tax podobný výsledek jako za loňský rok.

–ČTK/RED–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here