Vláda Petra Fialy [ODS] navenek deklaruje, že se Česko v létě 2023 úplně odstřihlo od ruského plynu. A považuje to za svůj velký úspěch. Nicméně skutečnost je poněkud jiná. Ruský plyn k nám nerušeně proudí dál.
Po vypuknutí války na Ukrajině, kterou napadlo v únoru 2022 Rusko, se rozhodla česká vláda rozhodně jednat v energetické politice. V té době byla ČR závislá dominantně na ruském plynu. Premiér Petr Fiala se rozhodl od něj úplně odstřihnout a alternativy hledat v dražším zkapalněném zemním plynu [LNG – liquefied natural gas]. Dále odebírala ČR plyn z Norska a poohlížela se i po jiných neruských zdrojích.
I přes veřejné proklamace, že se ČR zcela obešla od roku 2023 bez dovozu ruského plynu, se má realita docela jinak. Jeho dovoz totiž naopak dlouhodobě znovu roste. Agentura Bloomberg uvedla, že přes deklaraci úplného odstřižení Česká republika i nadále čerpá ruský plyn a ropné produkty.
„Po většinu letošního roku [2024, pozn. red.] přicházela většina plynu do České republiky z Německa, v listopadu tohoto roku více než 95 procent dodávek potom pocházelo ze Slovenska,” uvádí agentura.
Komentář: Ukrajinci si s námi, co se týče plynu, vytřeli zadek
Skutečnost je tedy taková, že Rusko se v roce 2024 stalo největším dovozcem fosilních paliv – ropy a zemního plynu do ČR, čímž se nadále upevňuje pozice ruské společnosti Gazprom na „energetickém poli“. Ta mimo jiné nyní oznámila, že naopak zastavuje dodávky plynu do Moldavska, které podle Moskvy neuhradilo dluh na dodávkách.
Plyn zdražil kvůli konci tranzitu přes Ukrajinu
Odborníci z oblasti energetiky konstatují, že současný trend je daný hlavně nižší cenou ruského plynu na trhu.
Cena zemního plynu v posledních týdnech stoupla téměř o 30 %
Jeho dovoz přes Německo navíc dosud prodražovaly tranzitní poplatky. ČR již dříve vyzvala německou stranu, kterou nyní svírá politická krize po pádu vlády kancléře Olafa Scholze, aby od poplatků upustila. Pro Česko je tedy cena klíčovým parametrem, a proto do něj nadále proudí ruský plyn. Jeho dodávky navíc stouply spolu s tím, jak Ukrajina oznámila konec tranzitu ruského plynu přes její území. Právě o to teď vede spor se Slovenskem.
Ruský plyn teče do Česka a přes Francii, Belgii a Španělsko do EU
ČR se tak chová pragmaticky, protože ruská ropa a ruský plyn jsou levnější. Na druhou stranu ale nemůže deklarovat, že se zbavila závislosti na jejich dovozu z Ruska. Pravdou zůstává, že ruská ropa a plyn zkrátka dávají vládě v nynější situaci ekonomický smysl, byť to veřejně – až na pár výjimek – nepřiznává.
ČR se soustředí na rozšíření kapacity ropovodu TAL
Kvůli deklarované nezávislosti na ruském plynu si Česko v roce 2022 pronajalo prostřednictvím polostátní společnosti ČEZ asi třetinu kapacity plovoucího LNG terminálu v nizozemském přístavu Eemshaven. Ruský plyn se podle vlády podařilo kompenzovat i přes obavy, že české domácnosti mohou na přelomu let 2022 a 2023 trpět jeho nedostatkem. Tyto temné předpovědi se nakonec nenaplnily.
Analýza: Závislost Evropy na americkém plynu dlouhodobě sílí
Aby Česko snížilo svou závislost na ruské ropě, plánuje rozšířit kapacity Transalpského ropovodu [TAL]. V roce 2025 ropovod zdvojnásobí svou kapacitu a ročně do země dopraví až osm milionů tun ropy, uvádí server Euractiv. TAL propojuje italský přístav Terst se zeměmi střední Evropy a v současnosti zajišťuje významnou ropnou tepnu.
EU zasadila další ránu Putinovi, říká. Obchod s ruským LNG ale nezakázala
ČR také nebude v této souvislosti usilovat o prodloužení své výjimky ze zákazu EU na dovoz ruských ropných produktů. Tuto pozici potvrdilo loni v listopadu ministerstvo průmyslu a obchodu. Doplnilo, že ČR „podniká nezbytné kroky k zajištění nezávislosti na dovozu ruské ropy“. Výjimka na dovoz ropných produktů z Ruska vypršela 5. 12. 2024.