Jmenování Bradáčové otevírá zúžení soustavy státních zastupitelství

105
statnich
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek v ČT / Foto: Redakce FInTag

Budoucí šéfka žalobců Lenka Bradáčová je pro zúžení soustavy státních zastupitelství. To prosazuje i ministr spravedlnosti Pavel Blažek [ODS]. A změny by se mohly dotknout i soudů, i když je nyní oba vylučují.

„Zúžení soustavy státních zastupitelství podporuji. Tento návrh jsem již v roce 2012 předložil Sněmovně a prošel prvním čtením. Vláda Jiřího Rusnoka jej pak stáhla z dalšího projednávání,“ uvedl včera [8.1.] na sítí X ministr Blažek.

Tuto myšlenku včera obhajoval i v České televizi [ČT] v pořadu Interview 24. V něm uvedl, že by „měly zmizet oba dva vrchní stupně v soustavě.“

Soustava soudů a státních zastupitelství má nyní čtyři stupně – okresní, krajský, vrchní a nejvyšší. O jejím zúžení ve středu 7. ledna jako první promluvila Jana Bradáčová, kterou od prvního dubna jmenovala rovněž včera vláda do funkce nejvyšší státní zástupkyně.

Babiše měli státní zástupci na lopatě, tvrdí Marie Benešová

„Jsem dlouhodobě známá svou představou třístupňové justiční soustavy, ve vztahu ke státnímu zastupitelství o to více. První velký pokus tu byl učiněn v roce 2012 tehdejším nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem. Ta předloha skončila ve druhém čtení a já si myslím, že minimálně se o ní musí začít znovu debatovat,“ řekla nyní stále ještě pražská vrchní státní zástupkyně Bradáčová.

Který stupeň by měl zaniknout, už nespecifikovala. V minulosti ale opakovaně tvrdila, že současně se zrušením dvojice vrchních státních zastupitelství by měla přijít reorganizace nejnižších článků justiční soustavy, tedy krajských a okresních.

Reorganizace státních zástupců nebude hned

Kabinet Petra Fialy [ODS] jmenoval Bradáčovou den poté, kdy současný šéf žalobců Igor Stříž oznámil k 31. březnu rezignaci z osobních a rodinných důvodů. Do funkce ji navrhl ministr spravedlnosti Pavel Blažek. Představu reorganizace soustavy státních zastupitelství, aniž by se změna musela týkat i soudů, jak včera uvedla Bradáčová, představí po 1. dubnu, až se ujme funkce.

„Chtěl bych uklidnit všechna nejvyšší státní zastupitelství, že se aktuálně nic takového nechystá. Toto bude muset řešit paní Bradáčová až s příští vládou, Sněmovnou a prezidentem. […] Tam je dokonce nutná i změna Ústavy, takže to neplánuje vůbec nikdo,“ řekl v ČT ministr Blažek.

Zástupce Daňhel míří do Olomouce. Tam ho čeká „džungle“

Sama Bradáčová, která se stane čtvrtou ženou v čele Nejvyššího státního zastupitelství [NSZ], vyzdvihla práci svých dvou předchůdců Stříže a Zemana. Funkce nejvyšší a vrchní státní zástupkyně vnímá jako zcela jiné. Šéf žalobců podle ní především nastavuje fungování soustavy státního zastupitelství a vnitřní legislativu.

„Je také tím posledním, kdo v určitých typech rozhodnutí může tato rozhodnutí zvrátit, to je zcela zásadní pozice nejvyššího státního zástupce. Vrchní státní zástupce stojí v čele úřadu, kde se vede dozor v nejzávažnějších trestních věcech v této zemi počínaje korupcí a konče terorismem,“ připomněla.

Koupila byt za 900 000, prodala za 3,4 mil. Kč. O daň se soudí

Zatímco nejvyššího státního zástupce jmenuje vláda na návrh ministra spravedlnosti, vrchního státního zástupce jmenuje ministr spravedlnosti na návrh nejvyššího státního zástupce. Ten ale může návrh podat až po provedení výběrového řízení.

Co na to říkají politici

Bradáčová uvedla, že po nabídce místa od ministra spravedlnosti Blažka si vzala „přiměřenou“ dobu na rozmyšlenou, zda ji přijme.

„Nynější pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, kterou dnes schválila vláda jako příští nejvyšší státní zástupkyni, je součástí dosavadního systému,“ sdělil šéf opozičního hnutí Svoboda a přímá demokracie [SPD] Tomio Okamura a v jejím nástupu do nové funkce nevidí pozitivní změnu.

Místopředseda hnutí ANO Radek Vondráček vládě vyčetl, že nevedla o nástupci Igora Stříže širší odbornou diskusi.

„Určitě nehodlám zpochybňovat odborné kompetence Lenky Bradáčové. Od vlády bych ale očekával, že povede širší odbornou diskusi, na konci které bude konsenzus. Přece jen se jedná o velmi vlivnou pozici na období sedmi let,“ sdělil Vondráček.

Státní zástupci nejsou bozi, říká Sokol, Kalousek i Pospíšil

Dodal, že jeho strana už si nicméně zvykla, že vládní koalice s opozicí nekomunikuje vůbec, takže postup překvapivý není. Naopak vládní strany vyjadřují s výběrem spokojenost. Předseda lidovců Marek Výborný či první místopředseda TOP 09 Vlastimil Válek si Bradáčovou dokážou v čele NSZ představit.

„Svou zkušeností i tím, že plní podmínky, které jsme stanovili do zákona, určitě ta kritéria naplňuje,“ řekl Výborný.

„Vnímám ji jako velice schopnou, přímočarou, vzdělanou ženu, která jde jasně za právem a spravedlností, a to si u nejvyššího státního zástupce představuji,“ uvedl Vlastimil Válek.

Vicepremiér Marian Jurečka [KDU-ČSL] očekává o záležitosti i jednání na úrovni předsedů koaličních stran. Premiér Petr Fiala to označil za správnou a logickou volbu.

 –ČTK/RED–

1 komentář

  1. Bradáčová „Catani v sukních“ se už poučila z vývoje po celých 35. let od převratu89 s prolhanými opilci po balkonech. Dobře ví, že hrůzovláda s úlisným teologem v čele ji zaručí flek jen na rok. Co bude pak asi moc neřeší, poněvadž její nynější jmenování je další prohrou nutelovců ve 4smečce nena*..ných „politiků“ u astronomicky zadluženého st. žlabu

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here