Počet firemních insolvencí v Německu na konci loňska stoupl o 36 %

47
insolvenci
Centrála německého pracovního úřadu / Foto: Bundesagentur für Arbeit

Počet firemních insolvencí v Německu loni ve čtvrtém čtvrtletí stoupl meziročně o 36 procent na 4 215. Byl to nejvyšší počet od finanční krize v polovině roku 2009. Meziroční růst počtu ztracených pracovních míst činil 17 procent.

Vyplývá to ze studie Leibnizova institutu pro hospodářský výzkum [IWH]. Podle studie se v Německu ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku propadlo do insolvence 4 215 subjektů. Ztráta pracovních míst činila 38 tisíc.

„Počet bankrotů ve čtvrtém čtvrtletí roku 2024 byl vyšší, než tomu bylo od konce velké hospodářské a finanční krize v polovině roku 2009,“ uvádí IWH.

Vývoj počtu insolvencí v SRN

[Zdroj: IWH]

Ve čtvrtém čtvrtletí 2024 IWH zaznamenal absolutní rekord počtu insolvencí ve všech sektorech s výjimkou nemovitostí a bydlení a pohostinství. Tyto oblasti rekordních hodnot ale dosáhly již v loňském třetím čtvrtletí. IWH přičítá růst bankrotů částečně současné hospodářské krizi a růstu nákladů na energie a mzdy.

„Extrémně nízké úrokové sazby v minulých letech zabránily insolvencím a během pandemie se jim mnohé firmy vyhnuly díky dotacím, jako je třeba kurzarbeit,“ vysvětluje analytik IWH Steffen Müller.

Inflace a růst úrokových sazeb centrálních a komerčních bank v minulých letech podle něj urychlily pád problematických podniků. Efekt se projevil již v roce 2022. Vysoký počet insolvencí Müller vnímá jako bolestivou, ale nezbytnou konsolidaci trhu. Ta uvolňuje prostor pro budoucí společnosti.

Počet insolvencí v Německu

Ve srovnání se čtvrtým čtvrtletím roku 2023 se počet bankrotů v Německu ve čtvrtém čtvrtletí roku 2024 zvýšil o 36 procent. Mezi většími spolkovými zeměmi byl nárůst nejsilnější v Bádensku-Württembersku [+65 %].

Bádensko-Württembersko zaujímá jihozápadní část Německa [viz mapa, pozn. red.]. Hraničí se Švýcarskem a Francií. Je to třetí největší spolková země jak rozlohou, tak počtem obyvatel [10,7 milionu].

Růst počtu insolvencí v celém Německu byl nejvyšší v sektoru služeb. Tam se počet insolvencí meziročně zvýšil o 47 procent. Ve zpracovatelském průmyslu počet bankrotů stoupl o 32 procent.

Podle Müllera se i přes vysoké nárůsty insolvencí trh uklidňuje. Počet insolvencí osobních a obchodních společností v Německu se například loni v prosinci oproti předchozímu měsíci prakticky nezměnil.

„Po vysokých listopadových hodnotách ukazatele v prosinci mírně poklesly, ale stále jsou zvýšené,“ říká s tím, že trend ale nejspíš zůstane růstový i v letošním roce.

V Německu krachují firmy. Obdobný vývoj lze čekat i v Česku

Čísla jsou však alarmující: Meziroční růst počtu bankrotů za poslední měsíc loňského roku dosáhl 24 procent. A ve srovnání s roky před pandemií 2006 až 2019 činil 54 procent. Další problém podle IWH spočívá v tom, že v ohrožení jsou i velké podniky. S tím roste procento lidí ohrožených ztrátou pracovního místa. V tomto případě jsou meziroční růsty podílu ohrožených pracovních míst 50 až 70%.

Nezaměstnanost v Německu

Počet lidí bez práce v Německu na konci loňského roku dosáhl 2,8 milionu. Aktuálně míra nezaměstnanosti činí šest procent. Jak ale vyplývá ze zprávy Spolkového úřadu práce, nezaměstnanost dlouhodobě stoupá.

Šéf svazu německých zaměstnavatelů Rainer Dulger uvedl, že v letošním roce Německu hrozí překročení hranice třech milionů nezaměstnaných. Pokud dojde k jejímu překročení, stane se tak poprvé za deset let.

V Německu dochází ke zpožďování plateb mezi firmami

Počet volných pracovních míst registrovaných německým úřadem práce loni v prosinci činil 654 000. To je o 59 000 méně než před rokem. Výrazně přibylo ochranného režimu pracovních míst. Loni v říjnu úřad práce vyplácel peníze v programu na 287 000 lidí, v září to bylo 225 000 a v srpnu 165 000 lidí. Do 26. prosince přibylo dalších 55 000 žádostí.

Půlka německých firem uvažuje o přesunutí výroby mimo zemi

Spolkový úřad práce dále uvedl, že od roku 2022 se výrazně snižuje poptávka po nových pracovnících a tento trend pokračoval předloni i loni. V roce 2024 zaměstnavatelé poptávali o 67 000 lidí méně než o rok dříve.

–RED–

1 komentář

  1. Jestli FinTAG také nepatří mezi ty vládou zmiňované prodavače strachu. Strachu, že je ekonomická situace stále horší a horší!

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here