Růst čínského hrubého domácího produktu [HDP] loni zpomalil na pět procent z tempa 5,2 procenta o rok dříve. Oznámil to čínský statistický úřad. Jde o nejslabší růst za posledních 35 let, přesto splnil loňský vládní cíl dosáhnout 5% růstu HDP.
Čínská ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku zrychlila meziroční tempo růstu na 5,4 procenta ze 4,6 procenta za červenec až září. Je to nejvíce od začátku roku 2023. Výsledek překonal očekávání analytiků, uvedla agentura Reuters. Ve srovnání s předchozími třemi měsíci se HDP zvýšil o 1,6 procenta. Tím tak na „poslední chvíli“ dosáhl 5% stanového cíle růstu HDP čínské vlády.
„Ekonomické cíle byly dosaženy, ačkoliv hospodářství stále čelí obtížím. Zvyšují se nepříznivé vlivy z vnějšího prostředí, domácí poptávka je nedostatečná a některé firmy mají problémy s výrobou a podnikáním,“ uvedli čínští statistici.
Loňský růst čínské ekonomiky je nejslabší od roku 1990. Analytici navíc očekávali, že se čínský HDP za loňský rok zvýší o 4,9 procenta. Skupina Rhodium Group koncem loňského roku dokonce odhadla, že čínská ekonomika za celý rok vzrostla jen o 2,4 až 2,8 procenta.
Co stojí za růstem čínské ekonomiky
Silným motorem růstu byl v loňském roce zpracovatelský průmyslu. Tam se výroba meziročně zvýšila o 5,8 procenta. Maloobchodní prodej spotřebního zboží meziročně stoupl o 3,5 procenta. Vývoz meziročně vzrostl o 7,1 procenta, dovoz o 2,3 procenta.
Scholz žádá Evropskou komisi, aby zrušila dodatečná cla na čínská auta
„Vývoz se prudce zvýšil díky tomu, že se firmy předzásobují, aby překonaly očekávané zvýšení cel na čínské zboží, které avizoval zvolený americký prezident Donald Trump,“ uvedla v této souvislosti agentura Reuters.
Ekonomický výhled Číny v letošním roce ovlivňuje Trumpův návrat do Bílého domu. Trump slibuje zavést vůči Pekingu přísnější hospodářská omezení. Vyšší cla na čínské firmy budou mít podle analytiků mnohem větší dopad než v době Trumpova prvního funkčního období. Očekává se, že se urychlí přesun čínské výroby do zahraničí a že se dál sníží zisky firem. Což negativně dopadne na pracovní místa a investice v Číně.
Dodatečná cla na čínská e-auta akcelerují čínskou výrobu v EU
Svou roli v loňském hospodářském výkonu sehrála i stimulační opatření čínské centrální vlády a regionálních vlád v Číně. Opatření cílí na odstranění hlavních překážek v dalším rozvoji čínské ekonomiky.
Čína a pochyby nad věrohodností zveřejněných čísel
Čínská ekonomika se loni i předchozí rok potýkala se slabšími spotřebitelskými výdaji a z toho plynoucími deflačními tlaky. Její zotavení po pandemii covidu-19 nebylo takové, jak se čekalo. V problémech zůstává i sektor nemovitostí, kdysi hlavní pohon ekonomické aktivity, který je dlouhodobě v útlumu.
Čína umožní místním vládám nové emise dluhopisů. Jsou předlužené
„Aktuální údaj o růstu čínské ekonomiky je velmi sledovaný a čísla někdy čínské úřady strategicky upravují,“ řekl agentuře AFP ekonom François Chimits.
Pochyby nad věrohodností aktuálních dat vyjádřil pro agenturu AP i ekonom Eswar Prasad.
„Přesné dosažení vládního cíle ekonomického růstu je velmi pochybné, když mnohé ukazatele ekonomické aktivity a finančních trhů jsou v červených číslech,“ zdůvodnil.
Nedělejte si iluze, že Čína zaostává, řekl šéf společnosti Microsoft
Zástupci skupiny Rhodium Group, kteří odhadují čínský růst HDP za loňský rok na necelá tři procenta, poukazují na nesoulad mezi relativně stabilními oficiálními údaji po dobu celého roku a záplavou stimulů, které vláda spustila zhruba od poloviny roku.
Partner firmy Rhodium Local Wright agentuře Reuters řekl, že nadbytečné kapacity ve výrobě by byly mnohem méně naléhavým problémem, kdyby čínská ekonomika skutečně rostla pětiprocentním tempem.
–ČTK/RED–