Příspěvek na penzijní spoření určí směny v náročné profesi

246
prispevek
Foto: Freepik.com

Na soukromé spoření na důchod by zaměstnavatelé pracovníkům v třetí kategorii rizik povinně přispívali tři nebo čtyři procenta ze mzdy či platu. Konkrétní výši odvodu určí počet odpracovaných směn v rizikovém prostředí za měsíc.

Zavedení povinnosti přispívat některým pracovníkům na doplňkové penzijní spoření [DPS] navrhuje vláda poté, kdy loni na podzim vyjmula z nároku na dřívější odchod do důchodu bez jeho ponížení lidem pracujícím v třetí kategorii rizik. A ponechala jej lidem na pracovištích s přítomností rizik čtvrté kategorie. Nyní připravila koaliční skupina návrh zákona zavádějící povinný příspěvek zaměstnavatele na soukromé penzijní spoření pro zaměstnance v třetí kategorii rizik. Do ní spadají třeba některé specializace zdravotních sester, pracovnice sociálních služeb, zaměstnanci sloužící noční směny, lakýrníci či svářeči.

„Je to odstupňováno podle počtu směn. V případě, že pracovník odslouží všechny směny ve svém měsíčním úvazku v náročných profesích, tak by to měla být čtyři procenta. Pokud to bude do poloviny směn, tak tři procenta. Pokud jsou to nejvýše dvě či tři směny – to znamená výjimečně – tak tam by odvod takto povinný nebyl,“ přiblížil stávající návrh poslanec a člen přípravného týmu novely Michael Kohajda [KDU-ČSL].

Podle něj už teď zaměstnavatel počet směn, které zaměstnanec odpracoval v rizikových podmínkách, povinně sleduje a vykazuje.

„Není to žádná nová administrativa pro zaměstnavatele, už to dělá dnes. Jen pro jiný účel, takže to spojíme ještě s tímto účelem,“ míní poslanec.

Povinný odvod na soukromé spoření na důchod

Návrh připravili zástupci čtyř koaličních stran. Společně zákon předloží dva zákonodárci z každé vládní strany a jako poslanci i ministři práce a sociálních věcí Marian Jurečka [KDU-ČSL] a financí Zbyněk Stanjura [ODS].

Vládní koalice původně slibovala, že novelu upraví do konce loňského roku. Před necelým týdnem ministr Jurečka ale uvedl, že návrh se objeví ve sněmovním systému v pátek minulého týdne. Podle poslance Kohajdy se tak stalo v pondělí [13.1.].

„Je to návrh nového zákona, který bude výhradně k této problematice. To znamená k příspěvku pro tyto profese,“ vysvětlil lidovecký poslanec.

TOP 09 a ODS nečekaně navrhly omezit náročné profese

Kterým zaměstnancům budou zaměstnavatelé povinně přispívat na soukromé spoření na důchod ale není zatím jasné. Ministr Jurečka již dříve řekl, že by to měli být pracovníci třetí kategorie, kteří pracují v chladu, teple, s fyzickou zátěží či vibracemi. Jeho stranický kolega Kohajda k tomu přidal ještě hluk jako další z pracovních zátěží. Posuzovaných rizikových faktorů je celkem třináct.

K zavedení nové povinnosti pro zaměstnavatele Jurečka minulý týden řekl, že navrhuje, aby se zavedl již od letošního července. Nikoli od ledna 2026. Podle Kohajdy se proto chce koalice s opozicí dohodnout, aby Sněmovna zákon projednala zrychleně. Což znamená jeho schválení v prvním projednávání.

Povinný příspěvek na DPS pro některá povolání

Nový povinný odvod zaměstnavatele na doplňkové penzijní spoření některým pracovníkům má nahradit možnost dřívějšího odchodu do důchodu při náročné profesi. Tuto možnost mají nyní pouze lidé z nejrizikovější čtvrté kategorie, kdy není možné rizika snížit ani používáním osobních ochranných pracovních pomůcek. Tato skupina pracovníků čítá podle dřívějšího vyjádření ministra Jurečky asi 12 tisíc osob.

Rusnok: Náročné profese jsou Pandořina skříňka. Otevře ji každá vláda

Do dřívější penze bez jejího krácení, to až o pět let dříve oproti vyššímu odvodu zaměstnavatele na důchodové pojištění, odcházejí již několik let hasiči a zdravotníci záchranné služby.

V třetí kategorii rizik je podle MPSV dalších asi 108 tisíc lidí. Právě této skupině pracovníků mají jejich zaměstnavatelé při splnění určitého počtu směn v rizikovém prostředí povinně přispívat tři nebo čtyři procenta z výdělku na DPS. To proto, aby mohli čerpat takzvaný předdůchod vyplácený ze soukromého důchodového spoření do doby, než získají nárok na penzi od státu.

–ČTK/VRN–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here