Připoutejte se, prosím, divoká jízda začíná. Trump je zpět ve funkci prezidenta USA. A už před svou inaugurací otřásl zažitými pořádky od Grónska až po Kuang-čou. Jak vidí „dobu trumpovskou“ tržní profíci, zjišťovalo Vítězné portfolio.
Miroslav Plojhar, investiční stratég, Česká spořitelna: O druhém prezidentském období Donalda Trumpa se bude učit v hodinách ekonomie a hospodářské politiky. Jeho plány nekonvenční hospodářské politiky vypadají z pohledu teorie jako velký úlet. Mnoho ekonomů na jeho plánech nenechalo nit suchou. Jako investoři však nemáme luxus Trumpovu hospodářskou politiku prostě odepsat. Podíváme-li se na posledních dvacet let, vidíme úpadek ekonomické síly USA vůči zbytku světa s výjimkou Evropy a Japonska. Pokus tento trend zvrátit je legitimní a může zafungovat.
Prezident Donald Trump je zpět. A svět je jiný, než byl včera
Tomáš Pfeiler, portfolio manažer, Cyrrus: Donald Trump již avizoval, že bude protržním prezidentem a schválí mnoho prorůstových opatření včetně nižších daní nebo deregulace bankovního sektoru. Na druhou stranu rizikem zůstává jeho politika cel. Navíc platí, že příliš ekonomického růstu může i škodit. To proto, že rapidní výkon ekonomiky zabrání FEDu snižovat sazby a pošle nahoru dluhopisové výnosy. Před inaugurací se investoři takřka jednostranně zaměřovali na pozitiva. Teď ale budou chtít vidět konkrétní výsledky, které zajistí Trumpova administrativa. Jinými slovy éra bezpracných zisků v souvislosti s Trumpem se pomalu chýlí ke konci.
Co přinese Trump? Evropa je na tom tak špatně, že víc už nemůže
Dan Vořechovský, zakladatel Vořechovský Capital Management: Čína bojuje s většími problémy, než jsou americká cla, o kterých se dnes primárně mluví. Musí se vypořádat s realitní krizí a transformací ekonomiky na nový růstový model. Ekonomika se strukturálně skutečně mění. Přináší tak rizika, ale nabízí i příležitosti. To platí pro mnohá odvětví, která by ze změněné struktury ekonomiky mohla těžit. Konkrétně jde o spotřebu, služby, AI, digitalizaci, robotiku nebo polovodiče. Odvážní mohou zkusit i zdecimovaný sektor nemovitostí. Jehož těžké chvíle započaly v druhé polovině roku 2021 a od posledního loňského čtvrtletí vidíme konečně stabilizaci a růst prodejů. Strukturální změna ekonomiky – musí se ale povést! – může být nakonec trumfem Číňanů na Trumpova cla.
—
Roman Chlupatý, Vítězné portfolio, Save & Capital: Nástup Donalda Trumpa do Bílého domu je razantní. Tradeři z toho jistě mají velkou radost. Buy and hold investory naopak agresivní styl staronového amerického prezidenta asi ne[po]těší. Nejspíš rychle zmizí globální pořádky, z nichž i Spojené státy, jejich ekonomika a jednotlivé firmy významně profitovaly. Na což je třeba se připravit. Ano, krátkodobě Make America Great Again globální velmoci číslo jedna prospěje. Pokud tedy nepřijde černá labuť v podobě systémového šoku.
#VítěznéPortfolio radí, jak proplout neklidnými tržními vodami
Amerika je totiž v důsledku předchozích dekád v pozici, díky které může zbytek světa vydírat. To ale historicky žádné z „porobených“ společenství nestrpí dlouho. Začne rebelovat a/nebo si vybuduje vlastní kapacity, aby se oprostilo od závislosti na centru moci. Z pohledu investorů to znamená, že začíná náročné a zároveň zábavně schizofrenní tržní období. V němž jistě bude mít smysl dál sázet na americké burzy – zejména strategická odvětví jako technologie či zbrojaře. Avšak společně s tím dává i smysl hledání nových center dění, které přinesou budoucí růstové tržní příběhy. Kdo by chtěl vědět více, chystáme 28. ledna od 17:00 další debatu v rámci našeho projektu Vítězné portfolio.