Softwarový Unicorn loni poprvé vydělal víc v zahraničí než v ČR

323
Unicorn
Generální ředitel Unicorn Systems Jan Jaroš [vpravo] při podpisu smlouvy o dodávkách systému pro řízení elektrické přenosové sítě v šesti státech Perského zálivu. / Foto: Unicorn Systems

Skupina firem kolem softwarové společnosti Unicorn, kterou v roce 1990 založil Vladimír Kovář, loni dosáhla obratu 5,7 miliardy korun. Firma zaměstnává 2 397 lidí a služby poskytuje více než 570 firmám a organizacím ve 40 státech světa.

Loňský rok byl pro nás významný z pohledu růstu na zahraničních trzích. Tam jsme vůbec poprvé v historii zaznamenali větší podíl příjmů ze zahraničí než v České republice,“ okomentoval loňské výsledky generální ředitel Unicorn Systems Jan Jaroš.

Zdůraznil, že významným segmentem firmy zůstává i nadále oblast energetiky. Ta tvoří téměř polovinu celkového obratu celé skupiny. IT systémy firmy zajišťují přenos energií v mnoha zemích EU i ve Velké Británii. Například na německém trhu loni zvítězil Unicorn Systems ve výběrovém řízení pro operátora přenosové soustavy TenneT.

„Získali jsme ale i například prestižní zakázku od GCCIA [Gulf Cooperation Council – Interconnection Authority, pozn. red.] na dodávku systému pro řízení elektrické přenosové sítě v šesti státech Perského zálivu,“ doplňuje obchodní ředitel firmy Jan Konrád.

Český ICT sektor dynamicky roste. Loni utržil přes bilion korun

„Také jsme úspěšně dokončili projekt s portugalským provozovatelem tamní energetické sítě Redes Energéticas Nacionais. Ten mu umožní připojení se k evropským digitálním platformám umožňujícím výměnu energie pro vyrovnávání soustavy napříč celým kontinentem,“ přidal.

Firma poskytuje IT řešení, produkty a služby také klientům z oblasti bankovnictví, pojišťovnictví a retailu. V České republice se například podílela na digitalizaci technických map. Čímž přispěla k zefektivnění správy dopravní a technické infrastruktury.

Nové firmy a vlastní škola Unicorn

Společnost Unicorn Systems v loňském roce založila čtyři nové specializované společnosti –Unicorn Market Systems, Unicorn Grid Systems, Unicorn Business Systems a Unicorn Cloud Systems. Každá z nich se zaměřuje na specifickou klíčovou oblast IT, od řešení pro energetické trhy přes správu přenosových sítí, digitalizaci bank, pojišťoven a dalších odvětví až po cloudovou infrastrukturu.

Seyfor ovládl slovenskou NCC. Ta nabízí IT systémy leasingovkám

„Založení dalších čtyř společností je krokem, který nám umožní více se specializovat na jednotlivá řešení a specifika našich klientů dle business segmentů,“ vysvětluje Jaroš s tím, že firma chce expandovat do Ameriky, Afriky i dalších teritorií.

I proto se Unicorn podle něj intenzivně soustředí na oblast kybernetické bezpečnosti. Ta se totiž čím dál více stává podle jeho slov klíčovou prioritou většiny obchodních partnerů.

Součástí skupiny je i Unicorn Vysoká škola. V současnosti na ní studuje přes 1 100 studentů z více než 20 zemí světa. Škola poskytuje moderní vysokoškolské vzdělání ve dvou bakalářských programech. Programy se zaměřují na softwarový vývoj a řízení podniku. Další dva magisterské programy se specializují na analýzu dat a datovou vědu. Všechny programy lze studovat v prezenční a kombinované formě. Bakalářské programy nabízí i možnost online studia.

Aricoma ze skupiny KKCG AG posiluje pozici na IT trhu

„Kromě tradičního akademického vzdělávání nabízíme i možnost komerčního vzdělávání, a to formou různých školení, akademií a rekvalifikačních kurzů. […] Loni jsme naše portfolio rozšířili o mikrocertifikáty, programy malého rozsahu, po jejichž dokončení získá absolvent mezinárodně uznávaný certifikát,“ vysvětluje rektor Unicorn Vysoké školy Jan Čadil.

Spolupráce s akademickou obcí

V oblasti vzdělávání je klíčovou společností také Unicorn Publishing. Ta nabízí širokou škálu výukových materiálů a kurzů pro různé cílové skupiny. Kurzy Red Monster jsou zvlášť oblíbené mezi žáky základních škol, kde je využívá přes 85 tisíc školáků. Ti mají přístup k více než dvěma stovkám kurzů a dosud absolvovali přes 550 tisíc lekcí.

Důležitou roli hraje Unicorn AI Research Centre, výzkumné centrum, které spojuje akademický výzkum, výuku a praktickou aplikaci umělé inteligence [AI]. Díky spolupráci Unicorn Vysoké školy s Unicorn Systems se podle zástupců firmy daří tvořit robustní systémy pro enterprise klienty, včetně výzkumu pro společnosti, jako je ČEPS.

Je čím dál více žádoucí, aby lidé mysleli kriticky, říká expert na AI

Firma se nyní soustředí na vývoj virtuálních asistentů a přípravu modelových úloh právě pro umělou inteligenci v oblasti financí, energetiky, utilit a výroby.

„Umělá inteligence hraje klíčovou roli v digitální transformaci organizací. Zjednodušuje procesy, otevírá prostor pro inovace a v prostředí velkých organizací může hrát mnohem větší roli, než pouze poskytovat izolovaná řešení základní automatizace či chatbota. Prostřednictvím integrovaných řešení může řídit a optimalizovat end-to-end procesy,“ vysvětluje Jan Jaroš.

–RED–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here