Americká společnost Westinghouse navrhla Itálii, aby využila areály jaderných elektráren vyřazených z provozu k výstavbě malých modulárních reaktorů. Premiérka Giorgia Meloniová už pracuje na návratu Itálie k jaderné energetice.
Informuje o tom agentura Reuters. Premiérka Meloniová [Fdl] jadernou energetiku označila za řešení umožňující výrobu „čisté, bezpečné a neomezené energie“. V Česku společnost ČEZ již podepsala smlouvu o investici v řádu několika miliard korun do britské společnosti Rolls-Royce SMR. Ta vyvíjí malé modulární elektrárny [více níže, pozn. red.].
S návrhem ohledně výstavby malých modulárních reaktorů přišel manažer společnosti Westinghouse Fabio Presot při slyšení v italském parlamentu. Výstavba by podle něj mohla začít do roku 2030. Itálie v minulosti provozovala čtyři jaderné elektrárny, po jaderné havárii v Černobylu je uzavřela.
Šéf společnosti Edison Lorenzo Mottura při parlamentním slyšení uvedl, že jeho firma by chtěla v Itálii do roku 2040 vybudovat dva jaderné reaktory. Edison je italskou divizí francouzské elektrárenské skupiny EDF.
I v Americe nyní znovuotevírají dříve odstavené jaderné elektrárny. Například zavřená jaderná elektrárna Three Mile Island u amerického města Harrisburg v Pensylvánii se znovu otevře. Byla to právě tato elektrárna, která po své havárii v roce 1979 zbrzdila rozvoj jaderné energetiky v USA na několik desetiletí. Společnost Microsoft s jejím vedením uzavřela smlouvu o odběru energie na 20 let.
Itálie jde znovu do jádra
Americká společnost Westinghouse Electric Company představila svůj první malý modulární reaktor AP300™ již v roce 2023. Jde o jednosmyčkový tlakovodní reaktor o výkonu 300 MWe. Jde o nejmodernější technologii.
Italové v roce 1987, rok po havárii Černobylské jaderné elektrárny, v referendu odhlasovali postupné ukončení využívání jaderné energie v zemi. Poslední jaderné elektrárny v Itálii ukončily provoz v roce 1990.
Italský ministr energetiky Gilberto Pichetto Fratin loni v říjnu oznámil, že Itálie jedná o možném partnerství při výstavbě jaderných elektráren s několika podniky, včetně firem Westinghouse a EDF. Minulý týden uvedl, že vláda chce strategii návratu k jaderné energetice připravit do konce roku 2027.
Malé modulární reaktory jsou nadějné. Zajímá to ale politiky EU?
V roce 2009 tehdejší premiér Silvio Berlusconi oznámil záměr znovu investovat do jaderné energetiky, své plány později ale pozastavil. V roce 2011, několik měsíců po havárii v japonské jaderné elektrárně Fukušima, se v dalším referendu vyslovilo proti stavbě nových reaktorů přibližně 94,5 procenta Italů.
Současný ministr energetiky Gilberto Pichetto Fratin nyní tvrdí, že „bez jaderné energie není možné dekarbonizovat výrobu elektřiny a zajistit energetickou bezpečnost země“.
Nástup modulárních reaktorů v EU i Česku
Podle dostupných informací má o provoz malých modulárních reaktorů v Evropě zájem Švédsko, Francie, Finsko, Nizozemsko, Estonsko, Itálie, Polsko, Bulharsko, Belgie, Česko, ale i Rumunskou. To dokonce chce do roku 2030 v obci Doicesti instalovat šest malých reaktorů. V Doicesti by tyto reaktory měly dodávat vodík a elektřinu do „první zelené ocelárny v Evropě“ a do místní cementárny. Což potvrdil Cosmin Ghita, šéf rumunské státní atomové firmy Nuclearelectrica, která se z poloviny podílí na projektu.
Ukrajina plánuje nákup ruských jaderných reaktorů. Ozývá se kritika
Česko nyní provozuje šest jaderných reaktorů, čtyři v Dukovanech a dva v Temelíně. Nyní plánuje výstavbu dalších dvou bloků v jaderné elektrárně v Dukovanech. První by měl být dokončen v roce 2036. Zaměřit se chce i na malé modulární reaktory. Skupina ČEZ loni sdělila, že v Česku by mohly vzniknout dvě továrny na moduly pro malé reaktory. První modulární reaktor by chtěla firma ČEZ postavit v první polovině 30. let v areálu temelínské elektrárny. Společnosti Rolls-Royce SMR a ČEZ loni oznámily kapitálový vstup ČEZu v řádu několika miliard korun do britské společnosti.
„Co se mi na té transakci nelíbí, je to, že přichází docela pozdě. O malých modulárních reaktorech se hovoří roky. Koupit takovou firmu dříve by bylo výrazně levnější, než je dnes,“ uvedl tehdy ekonom společnosti Capitalinked Radim Dohnal.
ČEZ dá miliardy za 20 % Rolls-Royce SMR. Zní hlasy, že platí hodně
Doplnil, že ještě před pěti lety společnost Rolls-Royce SMR balancovala na hranici bankrotu. Až nyní, kdy jsou ceny jejích akcií vysoko, do ní investuje ČEZ.
„Mně se nelíbí ta cena. Před rokem, dva by to bylo výrazně levnější,“ upozornil.
Podle něj je naopak dobrou zprávou, že vláda Petra Fialy [ODS] s ČEZ uvedla, že do vývoje malých modulárních reaktorů [SMR] „půjde“. Rolls-Royce SMR je pak podle jeho slov dál ve vývoji těchto zařízení, než jsou americké firmy. Sem patří zejména americký Westinghouse, který svou představu o novém modulárním reaktoru už ale zveřejnil.
–ČTK/RED–
Jsem zvědav, kdy budu číst, že EU pracuje na renesanci spalovacích motorů v dopravě. A pod čarou, jinak nevyřčenou, bude zřejmé, že stejně jako u těch modulárních reaktorů, půjde o motory už jen amerického původu. Nerostných surovin na ně budou mít z Ukrajiny dost.
Zkrátka i v ekonomice platí, že kdo umí, ten umí a kdo neumí, dělá zelenou politiku.