Banky: Letos a příští rok zpomalí tempo růstu průměrné mzdy

87
rustu
Ilustrační foto: Redakce FinTag

Ekonomové České bankovní asociace [ČBA] snížili ve své nové makroekonomické prognóze odhad růstu české ekonomiky pro letošní i příští rok. Letos čekají růst o 2,1 procenta, příští rok o 2,4 procenta.

To je v obou případech o dvě desetiny méně, než čekali loni v listopadu. Zároveň uvedli, že výkon českého hrubého domácího produktu [HDP], pokud v letošním roce dojde k „obchodním válkám v ekonomickém trojúhelníku USA, EU a Čína“, může být ještě nižší. HDP ČR by podle nich letos nerostl o 2,1 procenta a příští rok o 2,4 procenta, ale letos by nejspíš dosáhl 1,8 procenta a až příští rok 2,1 procenta.

„Mezi členy ČBA panuje široká shoda, že by měla česká ekonomika dále zrychlovat svůj meziroční růst. […] Nutnou podmínku pro takový vývoj je, že ve světě nepropuknou rozsáhlé obchodní války,“ uvedl za ČBA hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Česká ekonomika loni přidala procento. Táhla ji hlavně spotřeba

Aktuální snížení odhadu růstu HDP ekonomové vysvětlili zejména slabším výhledem pro průmyslově a exportně orientované ekonomiky. Což podle nich platí hlavně pro Německo, na které je česká ekonomika výrazně orientována. Německá ekonomika podle prognózy ČBA navíc letos zřejmě projde mírnějším oživením, než bude činit průměr eurozóny. V případě obchodních válek ekonomové ČBA upozorňují na případné dopady v podobě „disinflačního šoku z dodatečné realokace čínských exportních toků z amerického trhu na evropský“.

Trh práce, mzdy a inflace podle odhadu ČBA

„Míra nezaměstnanosti by neměla ze stávajících úrovní výrazněji vzrůst. Rizikem pro pracovní trh je však delší útlum exportně orientovaného průmyslu, který by zbytek ekonomiky – zejména sektor služeb a stát – již nezvládl vykompenzovat tvorbou nových pracovních míst,“ uvedl za ČBA hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš. 

Prognóza Asociace tipuje letošní podíl nezaměstnaných na 4,1 procenta. Trh práce se podle ní díky postupnému oživení české ekonomiky příliš neuvolní.

„Předpokládáme pokračující divergenci v poptávce na trhu práce, kdy ostatní sektory stále dokážou kompenzovat klesající zaměstnanost v průmyslu,“ doplnil Bureš.

To se promítne do růstu nominální průměrné mzdy, který letos podle ekonomů ČBA nejspíš zvolní z loňských téměř sedmi procent k hodnotě 5,8 procenta. V příštím roce se ustálí na 5% růstu.

Prognóza vývoje průměrné nominální mzdy meziročně

[Zdroj: ČBA]

„Aktualizovaný výhled mezd a stabilizující se inflace povedou k mírnému zpomalení růstu reálných mezd v letošním a příštím roce, a to v průměru asi ke 3 procentům meziročně po loňském 4,4% nárůstu. Dle současného výhledu se reálné mzdy navrátí na předcovidovou úroveň roku 2019 až v průběhu příštího roku a nepřekonají svou doposavad nejvyšší úroveň z roku 2021 dříve než v roce 2027,“ říká hlavní ekonom České bankovní asociace Jaromír Šindel.

Prognóza se věnuje i inflaci. V jejím případě konstatuje, že po dvou letech dvouciferné inflace, kdy ceny kumulativně vzrostly přes 27 procent, došlo v loňském roce k jejímu citelnému zvolnění na 2,4 procenta meziročně. A stejnou inflaci očekává i v letošním roce. Predikuje další růst cen potravin, energií, nájemného, ale i zmírnění tempa zdražování ve službách. Nepatrné uvolnění odhaduje až na příští rok [2,2 %].

Zranitelné oživení růstu při rezistentní domácí spotřebě

Podle ekonomů ČBA růst mezd a nízká inflace letos a v příštím roce více podpoří domácí poptávku. Přitom odhadují, že spotřeba domácností loni meziročně stoupla o 1,7 procenta. Letos a v příštím roce by podle nich mohla přidat ještě o jedno procento navíc. U vládní spotřeby naopak očekávají znatelný pokles. Zatímco ta podle jejich odhadu loni dosáhla 3,5 procenta, letos zpomalí, jak uvádí v prognóze, na 1,5 procenta.

Rovněž upozorňují na loňský asi 0,3% pokles fixních investic bez zásob. Letos by ale mělo dojít k mírnějšímu zvýšení o 1,9 procenta. A až rok 2026 by měl přinést silnější 3% růst fixních investic. To díky kombinaci silnějšího přílivu EU fondů, vládních investic, oživení trhu s bydlením, nižších úrokových sazeb a potřebě vypořádat se se strukturálními změnami, míní ekonomové ČBA.

Česká ekonomika přišla o investiční drive. Mezikvartálně rostla o 0,3 %

Co se týče exportu, letos a v příštím roce očekávají růst o 3,2 a 3,8 procenta meziročně po loňských plusových 1,6 procenta. Zároveň predikují mírně silnější dovoz ve srovnání s vývozy. Což vysvětlují očekávaným růstem domácí spotřeby.

Kurz koruny se podle ČBA ke konci letošního roku nejspíš ustálí pod 25 korunami za euro. Koruna mírně posílí až na konci příštího roku. Odhad Asociace činí 24,6 koruny za euro. Její odhad pro letošek i příští rok je v souladu s exportním výhledem, ale i se silnějším americkým dolarem kvůli vyššímu výhledu na americké úrokové sazby.

–DNA–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here